כמה מילארדים הוצאנו באשראי לקראת פסח?

מסימני היציאה מהקורונה: עלייה דרמטית בהוצאות בכרטיסי אשראי בחודש מרץ בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הישראלים "גיהצו" יותר מ-35 מיליארד שקל. גם משיכת המזומן מהכספומטים עלתה עלייה חדה

הישראלים חגגו את היציאה מהסגר בשופינג, כך עולה מנתוני שב"א אודות הקניות שביצעו הישראלים בכרטיסי אשראי ובמשיכות מזומן במהלך חודש מרץ 2021. על פי הנתונים הוצאנו 35.312 מיליארד שקלים בחודש מרץ השנה, לעומת 26.688 בחודש מרץ אשתקד, החודש שבמהלכו הוטלו המגבלות הראשונות הקשורות למגיפת הקורונה (סכום זה הוא כמעט זהה להוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי במרץ 2019).

יש לציין כי נתון זה אינו מבטא רק את הלך הרוח של היציאה מהסגרים, אלא גם את הקניות לקראת פסח (שבשנת 2020 חל בחודש אפריל) ואת העובדה שהחודש כלל גם יום שבתון לטובת הבחירות (נתון זה תקף גם למרץ 2020, בו נערכו הבחירות ב-2.3).

עוד בוואלה!

באנו לחגוג באשקלון עם מסעדת כולנו

יוליה פריליק-ניב
לכתבה המלאה
הישראלים חזרו לגהץ במרץ, מסימני היציאה מהמשבר (צילום: ShutterStock)

המשק היכה את התחזיות

נתון נוסף שיש להביא בחשבון הוא הלך הרוח הציבורי: בחודש מרץ בשנה שעברה הייתה המגיפה בחיתוליה, החל"ת יצא לדרך, מלווה בתחושת הלם מהסיטואציה הלא מוכרת, והתחזיות לעתיד, בעיקר בתחום הכלכלי, היו אפוקליפטיות, מצב שגרם למשקי בית רבים לקצץ בהוצאותיהם.

אלא שגם בנטרול משתנים אלה, הוצאות הישראלים במרץ השנה מבטאות גידול חד של 32.3% לעומת מרץ בשנה שעברה, גידול שאין להסבירו אלא רק בביצועים הטובים של המשק נוכח ההערכות המוקדמות שצפו התכווצות ניכרת בפעילות הכלכלית וכן מהסיטאוציה הייחודית שבה השיב מבצע החיסונים את ישראל לתפקוד כמעט מלא בכל ענפי השירותים והמסחר, בעוד האופציה לבילויים וקניות בחו"ל כמעט שאינה קיימת

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully