וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מלחמות הקנאביס: לאן הולך הענף המתוקשר?

עודכן לאחרונה: 12.4.2021 / 16:08

הרפורמה שהבעירה את חברות הקנאביס הישראליות - הפכה למשואה שלהן לשנת 2021: הכל אודות הקרב על מכירות של כ-850 מיליון שקל. פרשנות על מצב הענף שמושך משקיעים, סלבס וגנרלים בדימוס

עשן הקנאביס מזוהה עם שלווה, אבל השלווה העולה מהמיזמים הישראליים בתחום הקנאביס היא רק הסוואה לבערת המלחמה על מכירות מוערכות של כ-850 מיליון שקל בשנה של קנאביס רפואי ישראלי. ובמלחמה הזאת - כל הצדדים נלחמים: מגדלי הקנאביס יצאו נגד העברת אחיזתם באחת מחוליות הייצור למפעלי הקנאביס; המטופלים נלחמו בבתי המרקחת; וכל שחקני השוק יצאו כנגד הרגולטור, משרד הבריאות והיחידה האמונה בו על הנושא - היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר).

קריאות התיגר כנגד הרגולטור החלו בתחילת שנות ה-2000, כאשר מספר מגדלים חקלאיים ביקשו ממשרד הבריאות לאפשר להם לגדל קנאביס כמזור רפואי עבור חולים קשים. הענף החל דרכו רשמית בשנת 2008, וכ-11 שנה לאחר מכן קריאות התיגר כבר הפכו לזעקות מלחמה, לאחר שהיק"ר דרש ליישם רפורמת מדיקליזציה בתחום, שנכנסה לתוקפה באפריל 2019.

חממת מריחואנה בניו יורק, ארצות הברית, 22 באוגוסט 2019. AP
חממות קנאביס בחו"ל. החברות הישראליות מחכות לרפורמה בייצוא/AP

הרפורמה עקרה את המחיר הקבוע שנקבע למוצרי הקנאביס הרפואי, שמאז האמירו בממוצע פי 2.5; הכניסה שחקנים חדשים לשרשרת הערך בדמות מפעלי קנאביס רפואי ובתי מרקחת; ושינתה את אופן הצגת ומכירת המוצרים מזנים, לריכוזי החומרים הנמצאים במוצרים - בדומה לעולמות הפארמה.

חברות הקנאביס טענו אז כי הרפורמה "תחסל את ענף הקנאביס הישראלי", לא פחות. אך הדו"חות הכספיים של חברות הקנאביס הציבוריות לשנת 2020, כשנה וחצי בלבד לאחר תחילת הרפורמה, מציגים תמונה אחרת;
הכנסות החברות צמחו בעשרות אחוזים במהלך 2020 לעומת 2019, דווקא בזכות הרפורמה של משרד הבריאות. בניכוי עלויות מסחר בבורסה, לצד השקעות החברות שהחלו אותה שנה, חלק מהחברות אף הציגו רווחים נאים.

קנאביס רפואי של תיקון עולם. תיקון עולם קנביט,
קנאביס רפואי של חברת "תיקון עולם"/תיקון עולם קנביט

מלחמה בייבוא קנאביס

לא רק זאת, נתוני היק"ר מראים, כי השוק עצמו כמעט ושילש עצמו במהלך כשנה וחצי, כאשר כמות מטופלי הקנאביס הרפואי צמחה בכ-150% מאז תחילת יישום הרפורמה. אז היו כ-34 אלף מטופלים ובפברואר 2021 היו בו כבר כ-85 אלף מטופלים. הנתונים מראים עוד, כי גם הכמות החודשית הנצרכת עלתה: מכ-1.5 טון קנאביס רפואי בחודש שנצרכו טרום הרפורמה, לכ-3 טון קנאביס רפואי בחודש שנצרכו נכון לפברואר 2021.

אך נתונים לחוד ותחושות לחוד; שנת 2020 החלה בהכנת כרזות המילואים להתקפה נוספת כנגד הרגולטור, שהתיר, רחמנא ליצלן, ייבוא קנאביס רפואי ארצה, כדי לענות על המחסור החריף שנוצר במוצרי התחום. זה, אגב, נוצר כתוצאה מכישלון המגדלים לעמוד בביקושי השוק - כשגודלו של האחרון היה פחות ממחציתו כיום.

אך הנה שוב דוחות החברות מציגים, כי החלטת הרגולטור דווקא שירתה חלק מהן, שנהנו מהתרת הייבוא על ידי ייבוא מוצרים בעצמן, והעלו כתוצאה מכך את הכנסותיהן. בנוסף, לפי כמות המכירות, ניכר כי גם מטופלי הקנאביס הרפואי העדיפו חלק ממוצרי הייבוא על פני חלק מהמוצרים המקומיים.

חנות למכירת קנאביס רפואי בתל אביב 16 בנובמבר 2020. ראובן קסטרו
קנאביס רפואי, תל אביב. ב-2020 נכשלו החברות המקומיות לספק את הביקוש/ראובן קסטרו

אוסטרליה תחילה

שנת 2021, עם זאת, לא התחילה עם הכרת תודה לרגולטור, אלא עם ניקוז המאבק לעבר נושא הייצוא, בו נתקל הרגולטור בביקורת רבה בשל אי יישומו המלא. בהקשר זה יש לציין, כי משרד הבריאות מחייב את החברות, בין היתר, לעמוד קודם בהתחייבויות הביקוש לשוק המקומי, ורק אחר כך מאפשר להן לייצא את שאר המוצרים שייצרו לחו"ל.

אך נראה כי גם משוכה זו כבר מאחורי הענף, לאור הודעתה של חברת 'שיח מדיקל' אתמול (א'), כי תייצא כ-2 טון קנאביס רפואי לאוסטרליה עד סוף 2022 תמורת עשרות מיליוני שקלים.

תעשיית הקנאביס הרפואי עדיין נמצאת בשלבי התפתחותה הראשונים, והדבר מתאפיין גם באופי פעילות שחקניה. לצד זאת יש לזכור כי כתעשייה חדשה, גם הרגולטור שלה עדיין עמל על עיצובה ועל ליטוש גבולות גיזרתה. ולמרות הביקורת, עיני מדינות רבות על גבי הגלובוס נשואות לרגולציה הישראלית שהייתה חלוצה בהתמודדותה עם התחום.

חנות למכירת קנאביס רפואי בתל אביב 16 בנובמבר 2020. ראובן קסטרו
חנות למכירת קנאביס בתל אביב/ראובן קסטרו

את מי מעניינים המטופלים?

אחד מאותם ליטושים, אגב, הוא הקשחת התנאים למוצרי הקנאביס הרפואי המיובאים ארצה, אך בו בעת להשאיר את שערי הייבוא פתוחים. ייתכן כי הביקורת על הקשחת חלק מהתנאים לייבוא מוצדקת, אך בסיכומו של דבר הרגולטור הישראלי, בדומה לעמיתו האירופי, מאפשר הן מכירה של מוצרים מקומיים, והן מכירה של מוצרים מיובאים, ושם לתשומת ליבו בעיקר את איכות המוצר.

ענף הקנאביס הישראלי עדיין לא התרומם מספיק כדי להיות ראוי להדלקת משואה בהר הרצל. אך רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות הפכה למשואת הדוחות הכספיים של חברות הקנאביס הרפואי, ולולא יישומה, ספק אם האחרונות היו מתקדמות לעבר הייצוא שלגביו הן עדיין מלינות.

לצד כל אלה, יש להזכיר את הביקורת הנוקבת העוטפת את רפורמת הקנאביס הרפואי של היק"ר גם מצד מטופלי הקנאביס הרפואי, שזועקים בכאב אמיתי על השינויים שיושמו בתחום; בעיקר שינוי אופן צריכת הטיפול, לצד האמרת מחירי המוצרים כתוצאה מהרפורמה.

וכך, בניגוד לחברות, המטופלים עדיין לא מצאו רווחה ביישום רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות. את זעקתם כנגדה הם השמיעו בבג"צ עם כניסתה לתוקף, וזה האחרון אמור לקבל בקרוב החלטה בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully