וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות המסים: "המיסוי על רכב צריך להשתנות"

עודכן לאחרונה: 12.4.2021 / 9:53

את הדברים אמר ערן יעקב, מנהל רשות המיסים ומ"מ מנכ"ל משרד האוצר בפורום DUN'S 100 של בכירי ענף הרכב והתחבורה ורמז כי המיסוי יחושב לפי נסועה, מה שעלול לעורר התנגדות בקרב תושבי הפריפריה

פורום DUN'S 100 עמד השנה בסימן החדירה של כלי הרכב החשמליים לשוק הישראלי בכל ההיבטים שלו, החל מעולמות התשתיות, הליסינג, המיסוי ועד תחום התחבורה הציבורית. לכולם היה ברור שמה שהסתכם בכמה מאות מכוניות בשנה שעברה ויחצה את קו 1,000 המכוניות השנה הוא רק "חימום המנועים" לקראת חדירה נרחבת בהרבה של המכוניות האלו לשוק הישראלי.

מכוניות טסלה בנמל אשדוד. ש.י,
טסלה בישראל - סוגיית המיסוי על רכב חשמלי עדיין מעסיקה את הרגולטור/ש.י

גבייה עודפת

אחת הזוויות בהן נגעו בפורום הייתה נושא המיסוי של כלי הרכב החשמליים. נכון לעכשיו כלי רכב חשמליים "נהנים" ממיסוי נמוך בשיעור של 10 אחוזים (לעומת 83 אחוזים מס של מכוניות בנזין רגילה, 50 אחוזים למכונית היברידית ו-30 אחוזים במקרה של היברידית נטענת שקע). דרגת מס זו אמורה להשתנות ב-2023 כאשר תעלה ל-20 אחוזים ושוב ב-2024 כאשר תעלה ל-35 אחוזים.

ולמראה השוק שנוהר למכוניות ההיברידיות, ההיברידיות נטענות השקע ובמידת מה לחשמליות, במשרד האוצר כבר שוברים את הראש כיצד בכל זאת ימשיכו לגבות את המיסים שמכניס לקופת המדינה ענף הרכב.

"בחודשים האחרונים אנו רואים גבייה עודפת במיליארדים ביחס לתחזיות שלנו של גביית מיסים" אומר ערן יעקב מנהל רשות המיסים, "זה אומר שהמשק חוזר לפעילות. נכנסו עם נתונים טובים וזה אפשר לנו לעבור את המשבר" ה"גבייה העודפת" הזו מתייחסת לנתוני המסירות של הרבעון הראשון של 2021 בשוק הרכב המקומי. אלו הקיפו כ-100 אלף מכוניות חדשות, כמות מכוניות חסרת תקדים ברבעון בודד בהיסטוריה של שוק הרכב המקומי.

ערן יעקב מנכ"ל רשות המסים. יח"צ,
ערן יעקב, מנכ"ל רשות המסים ומ"מ מנכ"ל האוצר/יח"צ

סטיית תקן מלאכותית

יש לזכור, זו לא יותר מסטיית תקן מלאכותית שנוצרה כתוצאה מהצטיידות מוגברת של יבואניות הרכב במכוניות לקראת סוף שנת 2020 כדי להקדים את עליית המס על מכוניות היברידיות והיברידיות נטענות שקע שחלה בינואר 2021 ואלו משתחררות לשוק כעת. ברור שבמבט קדימה קצב המעבר למכוניות ירוקות מהיר יותר ממדרגות המס אותן קבע האוצר וזה יוצר בעיה לא פשוטה.

מה שמוביל להמשך הדברים שלו: "תפיסת המס של כלי הרכב צריכה להשתנות בכלל. בהסתכלות על אורך הכביש שהוא הקצר בעולם ורמת הצפיפות הגבוה, צריך לשנות את תפיסת המיסוי רכב לבסיס של מסועה וזה צריך להיות מבוסס על טכנולוגיה". לשינוי כזה של מבנה המיסוי עשויות לקום לא מעט התנגדויות, בעיקר כי סוג כזה של גבייה מהווה פגיעה דווקא בפריפריה המרוחקת יותר.

ענף הרכב בישראל - נתונים כלליים

- בישראל קיימים למעלה מ 3.6 מיליון כלי רכב מנועיים
- כ-85% מכלי הרכב בישראל הינם כלי רכב פרטיים
- בישראל פועלות כ-15 קבוצות יבוא המייצגות בישראל יצרנים שונים
- שוק הליסינג כולל 5 שחקניות עיקריות (לצד חברות קטנות יותר) ומונה צי של כ-240 אלף כלי רכב
- היקף הפעילות הכוללת בענף הרכב בישראל (מכירת כלי רכב חדשים, הליסינג וההשכרה, שוק המשומשות, החלפים, ביטוח הרכב והמוסכים), נאמד במעל 100 מיליארד שקלים בשנה.
- מתוכם כ-30 מיליארד שקלים ממכירת כלי רכב חדשים
- הענף אופיין בשיבוש בפעילות בצל משבר הקורונה (מבחינת שרשרת האספקה העולמית והביקושים המקומיים לכלי רכב) אולם בסיכום שנת 2020 רשם ירידה מתונה של 15 אחוזים בלבד.

אפרת שגב, סמנכ"ל דאטה ואנליזה, דן אנד ברדסטריט. ניב קנטור,
אפרת שגב, סמנכ"ל דאטה ואנליזה דן אנד ברדסטריט/ניב קנטור

ההערכות: הצמיחה ב-2021 עשויה לדלג על ענף הרכב

בסקירה של אפרת שגב, סמנכ"ל דאטה ואנליזה ב"דן אנד ברדסטריט" ציינה שגב כי את שוק הרכב של 2021 צפויות לאפיין שתי מגמות מנוגדות. מחד, הגדרת בנק ישראל כ-70 אלף עסקים במשק כ"עסקי זומבי" שעתידם לא ברור לאחר סיום תוכנית הסיוע הכלכלית ביוני השנה עשויה להשפיע לרעה על הביקוש לכלי רכב במגזר העסקי ומנגד החזרה לפעילות של ענפי שירותי האוכל, האירוח ובכללם מוקדי תיירות עשויים לעודד ביקוש למכוניות.

כך או כך, מפנה שגב מבט לתחום פעילות שהולך וצובר תאוצה בסל הפעילות של יבואניות הרכב - חלקן התמקמו זה מכבר בתפקיד החוליה המקשרת בין יצרניות הרכב לבין שורה ארוכה של חברות סטארט אפ מקומיות בתחום האוטו-טק. הרבה מחברות אלו פועלות בשדה הפיתוח של אמצעי חישה ותקשורת בעולמות הרכב האוטונומי, תחת "חממות" פיתוח בהן משקיעות היבואניות בין אם באופן עצמאי או כשלוחה מקומית של היצרניות אותן הן מייצגות.

מנכ"ל לובינסקי: "יצרנו לגיטימציה לרכב סיני בשוק"

הגדילה הצפויה בביקוש למכוניות החשמליות ב-2021 היא גם נגזרת של יותר ויותר יצרניות רכב סיניות, שאחרי שנות "דגירה" בשוק הסיני, מחפשות את קרש הקפיצה לאירופה ומזהות אותו בישראל. אחת היצרניות האלו היא MG שאמנם פעילה באירופה מזה שנים, אבל גם מהווה שחקנית מרכזית מאוד בשוק הרכב החשמלי בישראל, כאשר דגם ה-ZS EV שלה הוא המכוניות החשמלית הנמכרת ביותר בישראל לעת עתה עם 1,000 יחידות על הכביש.

"מה שעשינו הוא הנגשנו את הרכב החשמלי לשוק הרחב למרות החסם המרכזי של עמדות הטעינה שמונע את הפריצה הגדולה" אומר דני שביט, מנכ"ל לובינסקי, יבואנית MG לישראל, "החסם הנוסף הוא שהמדינה "כאילו" מעודדת כניסה של רכבים חשמליים לשוק בהיבט של מיסוי, אך מצד שני לא מעודדת גריטה של כלי רכב מזהמים ולא בטיחותיים".

הוא מתייחס גם לחשדנות ששררה בשוק הישראלי כלפי כלי רכב סיניים, חשדנות שלא הייתה נטולת בסיס לאור ניסיונות העבר, "היום כבר 1000 לקוחות mg נוסעים עם רכבים חשמליים סיניים והם שגרירים של הנושא ומייצגים את הקו הזה. זה סלל את הדרך עבור אלה שבאים אחרינו ובעצם יצרנו לגיטימציה לזה בשוק".

בהקשר זה נציין כי לא פחות מארבע יצרניות סיניות עתידות להתחיל למכור את הדגמים שלהן בישראל בחודשים הקרובים, חלקן תחת יבואנים מבוססים כמו יוניון מוטורוס, יבואנית טויוטה וטלקאר יבואנית קיה וחלקן תחת יבואניות חדשות ופחות מבוססות כמו צ'יינה מוטורס.

מתייחס למגמה הזו גם אליאס עזאם, מנהל תחום כלכלה במשרד התחבורה: "אנחנו רואים בזמן האחרון שהמון יבואנים התקשרו עם יצרנים סינים ומתכננים להביא דגמים חשמליים רבים, חלקם גם יבואנים חדשים שנכנסים לענף" ומצביע על עוד שינוי שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות והוא הגדילה העקבית של פעילות היבואנים המקבילים, אלו עדיין מוכרים בהיקפים מצומצמים של אלפי יחידות שאינן מאיימות על היבואניות הוותיקות - אולם בשורה התחתונה ובסגמנטים בהם הם פעילים מייצרים שוק תחרותי כלפי הלקוח הפרטי. " איפה שיש יבוא מקביל מתפתחת תחרות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully