וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצמיחה בתמ"ג בארה"ב הואטה ל-0.7% ברבעון הרביעי - מתחת לתחזיות

דפנה מאור

30.1.2003 / 15:46

תמ"ג 2002 עלה ב-2.4%; עלייה ראשונה מזה שנתיים בהשקעות עסקיות; הנפילה בהשקעות המגזר העסקי ב-2002 היתה החדה ביותר מזה 17 שנים

התוצר המקומי הגולמי בארה"ב צמח ב-0.7% ברבעון הרביעי של 2002, קצב שנפל במידה ניכרת מצמיחה של 4% שנרשמה ברבעון השלישי. הצמיחה היתה האיטית ביותר מאז סיום המיתון הכלכלי ברבעון השלישי של 2001. הנתונים התקבלו באכזבה על רקע תחזיות לצמיחה של 0.9%. במהלך השנה כולה צמיחה הכלכלה בקצב שפיר של 2.4%.

הנתונים מצביעים על כך שכלכלת ארה"ב כמעט נקלעה מחדש למיתון לקראת סוף שנת 2002. רוב הצמיחה בשנת 2002 נבעה מהשקעות בביטחון, הגדלת מלאי וצריכה בתחום הרכב והדיור. ההשקעות במגזר העסקי רשמו את הנפילה החדה ביותר מזה 27 שנים.

ברבעון הרביעי נרשמה נפילה במכירות כלי רכב, והצריכה הפרטית צמחה בקצב של 1% בלבד. ההשקעות העסקיות התאוששו ועלו, לראשונה מזה תשעה רבעונים. ההשקעה הממשלתית גדלה ב-4.6% והיתה אחד מסעיפי הצמיחה הבולטים. מדד עלות התעסוקה עלה ב-0.7% במהלך הרבעון.

הסימנים להתאוששות בהשקעות העסקיות עשויות להעיד כי ברבעון הראשון צפויה התאוששות. נתונים כלכליים אחרים רשמו התאוששות קלה במהלך הרבעון הרביעי, והם מצביעים על כך שהרבעון הראשון של 2003 עשוי להיות טוב יותר במונחי צמיחה.

הבנק הפדרלי שותף לתחזיות האופטימיות. אתמול הותיר את הריבית בארה"ב ברמתה הנוכחית ללא שינוי. אלן גרינספאן, נגיד הבנק, אמר בנאומו כי הסיכונים הצפויים לכלכלה האמריקאית בשבועות הקרובים מתאזנים בין צמיחה נמוכה לעלייה באינפלציה. עם זאת, לטווח הארוך מעריך גרינספאן כי המדיניות המוניטרית הנוחה בארה"ב, בשילוב עם העלייה בתפוקה במשק, תתמוך בשיפור האקלים הכלכלי.

"מחירי הנפט והיבטים נוספים של סיכונים גיאופוליטיים הובילו להמשך הריסון בכל הקשור להוצאת כספים וגיוס עובדים חדשים על ידי עסקים", אמר נגיד הבנק הפדרלי. למרות זאת, הדגיש גרינספאן כי בטווח הארוך צפוי שיפור בכלכלה האמריקאית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully