וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פלייסטיישן אאוט: מה מציעות חברות הייטק לעובדים אחרי הקורונה?

עודכן לאחרונה: 2.5.2021 / 11:40

איך משמרים הון אנושי בעולם דינאמי ותזזיתי, מה השתנה מאז הקורונה ואילו כלים והזדמנויות מציעות חברות ההייטק לעובדים? דיברנו עם מנהלי תחום משאבי אנוש הייטק וגילינו על הערכים שהשתנו בעולם התעסוקה. כתבה ראשונה בסדרה

בזמן שהתחרות על ההון האנושי הולכת וגוברת ונושא שימור עובדים הופך חשוב מאי פעם, חברות הייטק מבינות שעליהן לספק מקום עבודה שיאפשר לעובדים ללמוד ולפתח את סל הכישורים שלהם ולא רק להבטיח להם פסילטיז נוצצים.

כל מי שעוסק בגיוס בהייטק בשנים האחרונות יודע שאחת השאלות הכי נפוצות שמועמדים שואלים היא לא "יש לכם פלייסטיישן?" אלא: "איך אתם מפתחים את העובדים?".

משרד עובדי הייטק. ShutterStock
יותר העשרה, פחות דרינקים על הגג. עובדים בענף ההייטק/ShutterStock

מה מחפשים עובדים במקום העבודה?

בשנים האחרונות צומחת מגמה, שהתחזקה בעקבות הקורונה, של עובדים המחפשים במקום העבודה ערך מוסף שיגדיל את סל הכישורים והיכולות שלהם, כך שתמיד יהיו להם ביקוש בשוק העבודה. לחלק מהמעסיקים מדובר אולי בדבר מאיים, להכשיר את העובד לתפקיד או למקום העבודה הבא שלו, אבל זה עובד בדיוק הפוך.

שוק ההייטק נחשב למאוד תחרותי, המשכורות בו גבוהות מהממוצע, אך גם הצורך של העובד להוכיח את עצמו כראוי לתפקיד, על פני מתחריו. עובדי הייטק מתאפיינים בראייה תמידית קדימה, לעבר התפקיד המאתגר הבא או לכל הפחות לקידום, הם מעדיפים לקבל היום את הכלים שיכינו אותם למחר, כלים שיכשירו אותם להיות אנשים, עובדים ומנהלים טובים יותר.

צעירים עובדים באופן ספייס. ShutterStock
"ערך הוא הרבה יותר משכר ותנאים". סביבת עבודה שרבים חולמים עליה/ShutterStock

אולימפיאדה לאימון שרירי הקריירה ומעגלי השראה

"מועמדים היום באים למקום העבודה כי הוא מספק להם ערך, וההגדרה של ערך היא כבר הרבה יותר משכר ותנאים מפנקים" אומרת איילת המר, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת אינקרדיבילד, "פיתוח קריירה ולימוד של soft skills עולה כבר בשיחות הראשונות מצד מועמדים, וזה כמובן תורם לא פחות לשביעות הרצון של העובדים שכבר נמצאים בחברה".

אינקרדיבילד, היא חברת הייטק שפיתחה טכנולוגיה, המאיצה באופן משמעותי, שלבים שונים בתהליכי הפיתוח משעות לדקות. החברה יזמה את ה-Growth Games (אולימפיאדה לעובד), רק שבמקום להיות אתלט העובד מאמן את שרירי הקריירה באמצעות מסלולים שונים לפיתוח אישי.

"טורבו בוק קלאב", למשל, היא תכנית שנולדה מתוך ההבנה, כי עובדים מעוניינים ללמוד קורסים ולקרוא ספרים, אבל אין להם את הזמן לזה. באמצעות אפליקציית Blinkist, מוצע לעובדים מועדון ספרים שמתמצת אלפי ספרי עסקים, השראה והדרכה, לפודקאסט של רבע שעה או טקסט מרוכז עם כל התובנות.

פעם בחודש מקיימים פגישה בה העובדים ממליצים על ספר שאהבו, כדי להמשיך את מעגל ההשראה וכן מקיימים מפגשים ייעודיים, בהם העובדים משתפים את האחרים בידע מקצועי מעשיר מתחום ההתמחות שלהם, מתוך האמונה כי הידע מעורר ההשראה, נמצא אצל העובדים עצמם.

בנוסף דואגים באינקרדיבילד לפיתוח מנהלים וקואצ'ינג אישי כדי להפוך למנהל שיודע לפתור אתגרים בשוטף, זאת בנוסף לסדנאות מנהיגות שמקפידים לקיים מדי שנה. את הידע שהם צברו הם מעבירים לעובדים שלהם וככה נוצר מעגל של פיתוח וידע בחברה.

איילת המר, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת אינקרדיבילד. חיים ברגיג,
איילת המר, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת אינקרדיבילד/חיים ברגיג

תקציב שנתי להתפתחות אישית והרצאות העשרה

גם בחברת וולקן סייבר, בה משקיעה קרן YL Ventures, מבינים את הצורך של העובד בפיתוח אישי. "אנחנו מקפידים להיות קשובים למטרות הקריירה של העובדים ועוזרים להם להגיע לשם בעזרת סדנאות וקורסים, אנו מציעים תקציב שנתי לכל עובד לפיתוח אישי ותוכניות מנטורינג". שיתפה נועה קרמר, Head of People Operations, בוולקן סייבר והוסיפה: "אנחנו מייצרים עבור העובדים הזדמנויות בתוך הארגון ובכך מאפשרים את קריירת החלומות שלהם".

בוולקן מאפשרים למתכנתים, להעביר הרצאות בנושאים טכנולוגיים שונים לבחירתם, כך שהעובד גם מקבל זמן להעשרה ובסוף כל הארגון מורווח מזה, כי הידע עובר הלאה, "ההרצאות מאוד מעניינות, מעשירות ובנוסף, גם מפתחות יכולות פרזנטציה ועמידה מול קהל", מסבירה קרמר.

מלבד ההרצאות הפנימיות, מקיימים בחברה, הרצאות העשרה אורחות בנושאים מקצועיים וכלליים וכן סדנאות לפיתוח מנהלים, סדנאות ניהול עצמי, סדר וארגון ויצירת work life balance, לצד תקציב של 600$ בשנה לכל עובד, בו ניתן להשתמש למען התפתחות אישית.

"בנוסף, אנו מקפידים להשקיע באווירה הארגונית, מתוך ההבנה שהרגעים שזוכרים בסוף, הם לא עוד שורת קוד שהוכנסה, אלא החוויות: ארוחות צהריים משותפות, בדיחות פנימיות שזר לא יבין, אירועים, הצלחות אישיות, הערכה והכרה בעבודה קשה" מסכמת קרמר.

נועה קרמר, Head of People Operations, וולקן סייבר. יח"צ,
נועה קרמר, Head of People Operations, וולקן סייבר/יח"צ

משובים ותכניות פיתוח במיומנויות ניהול

דומה לכך קורה ב- Thirdeye systems, חברה בתחום הבינה המלאכותית, רובוטיקה ורחפנים, גם שם מאמינים כי המרכיב המשמעותי להצלחת הארגון, הוא ההון האנושי.

"אנו מזהים ומבינים כי האתגר המקצועי והלמידה האינסופית, חשובים ומשמרים לא פחות מעוד סשן Happy Hour מושקע", מסבירה ורד חסון, מנהלת HR ב-Thirdeye systems. "אנו דוגלים בטיפוח מצוינות ויודעים שעובדים מקצועיים, טובים ומסורים אינם דבר מובן מאליו. על המעסיק לטפח ולהכשיר את העובדים, על מנת שימשיכו להיות הטובים ביותר בתחומם ולהוביל את החברה להצלחה".

"אנו מקפידים על קיום משובים אחת לרבעון, מבינים את הצרכים הנדרשים ומציעים קורסים פנימיים וחוץ ארגוניים. ברבעון הקרוב ייצאו בחברה עם תכנית פיתוח מיומנויות ניהול לראשי צוות, שתתמקד בפיתוח ומיצוב דמות ראש הצוות כחלק משמעותי ואינטגרלי מהסגל הניהולי של הארגון. התוכנית תקנה כלים לעקרונות מנהיגות וניהול, אפקטיביות, תכנון עבודת צוות והדרכה למתן משוב", הוסיפה חסון, "בעזרת כישורי מנהיגות אלו, העובדים יודעים שיש להם גיבוי מלא ללמוד, לא לפחד לקחת סיכונים, להתפתח וגם לא לפחד מכישלונות".

ורד חסון, מנהלת HR ב-Thirdeye systems. אלבום פרטי,
ורד חסון, מנהלת HR ב-Thirdeye systems/אלבום פרטי

עבודה היברידית, ניהול זמן והכשרת מנהלים

צמיחה אישית והתפתחות, הוא ערך מוביל גם בחברת הבינה העסקית Sisense (סייסנס), בה שמים דגש על הכשרת העובדים ומתן כלים שיסייעו להם לצמוח ולקדם את עצמם במסלול הקריירה.

בעקבות משבר הקורונה והמעבר לעבודה היברידית, החברה ארגנה קורס הכשרת מנהלים לכל ראשי הצוותים, על מנת להעניק להם כלים להתמודד עם עולם העבודה החדש ועם שיטת העבודה ההיברידית.

הקורס כולל התמקדות בסוגיות מורכבות מתוך שגרת היומיום, החל מהגדרת תפקיד המנהל בכלל ובסייסנס בפרט, איך דואגים לשימור עובדים בתקופה מורכבת זו של עבודה מהבית, שימת דגש על מיומנויות תקשורת, עבודה בעולם היברידי מרובה ממשקים ועד לניהול זמן ומשימות בעולם של חוסר וודאות.

לצד פיתוח המנהלים, גם העובדים זכו להטבה משמעותית, גישה מלאה לפלטפורמת Bravely המאפשרת להם להתייעץ בזמן אמת עם יועצים ארגוניים בכל נושא הקשור לניהול, פיתוח ועוד.

לירון פריזנט Director of People בחברה: "אנחנו מבינים שלמידה והתפתחות הם נושאים קריטיים לשם שימור ההון האנושי האיכותי שיש לנו בחברה, צמיחה וגדילה הן אבני דרך משמעותיות בחיי העובד בסייסנס ואנחנו משקיעים מחשבה רבה כדי לאפשר תכניות מותאמות באופן פרסונלי".

אחת מהתוכניות הייחודיות של החברה היא MOONSHOT YOUR CARREER, תכנית במתכונת של הרצאה חודשית בנושאים אשר מייצרים ערך אמיתי הן לצד המקשיב והן לעובדים שמעבירים את הסשן ומאפשרים לעצמם להיות בקדמת הבמה.

מחלקה ייעודית לפיתוח אישי ומקצועי

קידום במסלול הקריירה מהווה ערך גם בחברת ריסקיפייד, העוסקת במתן פתרונות תשלומים ומניעת הונאות אשראי באתרי סחר אלקטרוני. הם משקיעים משאבים בפיתוח המקצועי והאישי של העובדים, מתוך הבנת החשיבות של העניין והשפעתו על שביעות הרצון, על הטיפוח והשימור של ההון האנושי.

החברה הקימה מחלקה יעודית לעניין זה: Learning & Development, שמונה קרוב ל-20 עובדים בתל אביב ובניו יורק, העובדת על פיתוח תכניות אישיות, קבוצתיות, מחלקתיות וכלל-חברתיות וכן פיתוח תכנים חדשניים לפיתוח אישי ומקצועי.

רותם אמתי, סמנכ"לית משאבי האנוש בחברת ריסקיפייד: "פיתוח קריירה נמצא בראש סדר העדיפויות של החברה השנה, ואנו עובדים כל שנה על תכנית מקיפה שתענה על צרכי העובדים ותתרום להצלחתם האישית והמקצועית".

"התכניות כוללות קורסים וסדנאות פנימיות, בהן עובדים מנוסים מעבירים תכנים לאחרים. בנוסף גם קורסים חיצוניים, רישום עובדים לכנסים מקצועיים בחו"ל (וירטואליים, לעת עתה) ומסלולי התמחות ארוכי טווח, המערבים הכשרות פרונטליות, עבודה בקבוצות וקורסי אונליין", מוסיפה אמתי.

בנוסף, לכל עובדי ריסקיפייד יש גישה חופשית ובלתי מוגבלת לקורסים בפלטפורמת הלמידה Udemy. בחברה השיקו לאחרונה קורס פנימי בשם Build a Brand, הנמשך כארבעה חודשים ומטרתו לעזור למשתתפים, לבנות את המותג האישי שלהם. בקורס לומדים עמידה מול קהל, כתיבת בלוגים, שפת גוף, אסטרטגיות כתיבת תוכן, תפעול רשתות חברתיות, עיצוב מצגות ועוד.

רותם אמיתי, סמנכ"ל משאבי אנוש, ריסקיפייד. שרהלה גור לביא,
רותם אמיתי, סמנכ"ל משאבי אנוש, ריסקיפייד/שרהלה גור לביא

מאפשרים כלים היום לטובת תפקיד המחר

לדברי גיא טאובין, COO בחברת "האקריו סולושנס", המציעה מגוון של שירותי אבטחת מידע, תוכניות הכשרה מתקדמות ופתרונות טכנולוגיים המותאמים למציאות הנוכחית של עולם הסייבר: "אם בעבר מה שהוביל את עובד ההייטק בבחירת העבודה הבאה, היו פרמטרים כמו גובה השכר, אופציות ופינוקים משרדיים, ניכר שבעיקר בקרב הדור החדש חשובים דברים אחרים ומהותיים יותר".

טאובין מוסיף כי: "העובד בוחן כיום את התרבות הארגונית בחברה ואת איכות ההון האנושי. חשוב לו שסביבת העבודה תהיה תומכת, שהחברה תאפשר איזון נכון של עבודה וחיים אישיים, אלו הפכו להיות חשובים לעובד יותר מתוספת לשכר".

נוצר ביקוש מצד העובדים להתפתחות אישית והכנתם לתפקיד הבא, ובהתאמה לכך, אנו מציעים קורסים והכשרות שיעזרו להם להתפתח בפן האישי והמקצועי ולהשיג יתרון. מבחינת החברה מדובר לרוב בסיטואציה שהיא WIN-WIN, שכן לא רק העובד, אלא גם החברה מרוויחה מהעניין ומקבלת עובדים ששואפים ונכונים לפתח את עצמם בצורה מתמדת.

"בהאקריו סולושנס, תמיד נעדיף לקדם עובדים בתוך החברה, מאשר לגייס מבחוץ ולכן זהו אינטרס שלנו להעביר אותם את ההסמכות וההכשרות שיכינו אותם לכך. אנו מעניקים לעובדים ראויים הסמכות רשמיות של אבטחות מידע, הכשרות אקדמיות ודואגים לפנות להם זמן ללמוד", מסכם טאובין.

מטבע דיגיטלי והכלב מגיע אתכם לעבודה

celsius network חברת צלזיוס, חברה בינלאומית - אמריקאית ישראלית. החברה בתהליך צמיחה. לאחר שהתקבלה החלטה על העברת מערך הכספים של החברה מארה"ב לישראל, מגייסת צלזיוס, עוד 60 עובדים חדשים בתחומים שונים, החברה מעניקה עצמאות מאוד גדולה לכל העובדים.

מהחברה נמסר כי: "אנו בצלזיוס, מאפשרים עבודה היברידית ומותאמת לצרכי העובד. הוחלט כי פעמיים בשבוע, בימים קבועים, כולם עובדים מרחוק (מהבית). אנו מבינים לצרכי איזון בין חיים אישיים לעבודה ומאוד גמישים בשעות העבודה כך שברוב משרות האמון גם לא בודקים שעות".

"העובד מקבל מיומו הראשון בחברה, מטבעות דיגיטליים, לפי הוותק ואופציות בחברה, ימי חופש ללא מגבלה כמותית, מטבחון קבוע עשיר ומגוון וחשוב לא פחות, הם מורשים להגיע עם הכלב למשרד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully