המשק מתאושש: נמשכת ירידה בגירעון

לצד הירידה בחלק הגירעון מהתקציב, נרשם גם גידול בהכנסות המדינה ממסים. כן נרשמו אחוזים גבוהים למימוש הכספים שהוקצו במסגרת תכנית הסיוע למשק בעקבות הקורונה

מגמת הירידה בהיקף הגירעון בתקציב המדינה שהחלה בחודש מרץ נמשכת: הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים (מאי 2020 - אפריל 2021) עומד על כ-11.2% אחוז מהתוצר (גירעון בסך של כ-158.9 מיליארד שקל). זאת לעומת 12.1% מהתוצר (כ-169.4 מיליארד שקל) בחודש מרץ. מדובר בירידה החדה ביותר שנרשמה מתחילת הקורונה בישראל.

בפעילותה התקציבית של הממשלה בחודש אפריל נמדד גירעון בסך של כ-3.5 מיליארד שקל, לעומת חודש אפריל אשתקד בו נמדד גירעון תקציבי בסך של כ-14.9 מיליארד שקל.
הסיבה העיקרית לצמצום הגירעון היא הגידול בהכנסות המדינה מהמסים, דבר שמעיד על מגמת חזרת המשק לפעילות מלאה.

.

עוד בוואלה!

לא רק אנחנו סובלים: משבר האקלים פוגע בחיות המחמד שלנו. אז מה עושים?

לכתבה המלאה
המשק חזר לפעילות - והכנסות המדינה ממסים שבו לעלות (צילום: ראובן קסטרו)

עלייה בהכנסות המדינה ממסים

סך הכנסות הממשלה הסתכמו בחודש אפריל בכ-35.5 מיליארד שקל, ובחודשים ינואר - אפריל הסתכמו בכ-132.7 מיליארד שקל, גידול נומינלי של כ-27.9% לעומת ההכנסות בתקופה המקבילה אשתקד.

מהנתונים שפרסם משרד האוצר עולה גם כי סך ביצוע תוכנית הסיוע למשק להתמודדות עם נגיף הקורונה, ביחס לתכנון הרב שנתי, מסתכם בהיקף של כ-145.5 מיליארד שקל, מדובר בשיעור של כ-72%. מתוך סך של 202 מיליארד שקל נוצל כ-83% במענה בריאותי ואזרחי, כ-84% בביטחון סוציאלי, כ-61% בהמשכיות עסקית וכ-51% בהאצה ופיתוח המשק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully