לא משקיעים באילת? דווקא כן - אבל זה לא בהכרח משתלם

מבקר המדינה קורה להשקעה ביצירת גיוון תעסוקתי באילת. אביחי שניר, תושב העיר לשעבר טוען כי ההשקעות דווקא קיימות הן פשוט לא כל כך כלכליות

  • אילת
  • נמל אילת
אביחי שניר
נמל אילת (צילום: ארז מיכאלי)

מבקר המדינה פרסם השבוע דו"ח על מצב התעסוקה באילת. בדו"ח מותח המבקר ביקורת על כך שרוב מקורות התעסוקה באילת מבוססים על תיירות, ושהמדינה לא משקיעה יותר בגיוון מקורות התעסוקה שם. בתור אילתי לשעבר, יש לי הודעה חשובה למבקר המדינה: המדינה דווקא השקיעה ומשקיעה כסף ב"גיוון מקורות התעסוקה באילת". אבל יש להשקעות האלה בעיה קשה של עלות-תועלת.

דוגמה אחת היא נמל אילת. כשהקימו אותו, לא הייתה לישראל גישה לתעלת סואץ, ולכן הייתה הצדקה להקמת נמל באילת. אבל כבר שנים שהנמל באילת לא יכול לקלוט אוניות מכולה מודרניות, כי הרציף שלו קטן מדי. לכן, הפעילות העיקרית בנמל היא קליטה של מכוניות שמגיעות מהמזרח הרחוק. אבל ב- 2016, המדינה הפסיקה להכריח את היבואנים להביא מכוניות מהמזרח דרך אילת. מאז כמות האוניות עם המכוניות שמגיעה לאילת ירדה, כי חלק גדול מהיבואנים מעדיף לשלוח את המכוניות לאשדוד וחיפה.

עוד בוואלה!

משילות? זו ההוכחה שזה לא מה שהפוליטיקאים רוצים

לכתבה המלאה

מקור הכנסה אחר שהיה לנמל היו ספינות ההימורים. בכדי לספק עבודה לנמל, הרשויות המציאו פתרון מהסוג של ללכת עם ולהרגיש בלי עבור ישראלים שרצו להמר. מכיוון שאסור להמר בישראל, הספינות היו אמורות לקלוט את קהל המהמרים בנמל, ואז להפליג מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. מכיוון שעבדתי על אחת, אני יודע שבחלק גדול מהמקרים לא הגיעו מספיק אנשים בשביל שיהיה כדאי להפליג, ולכן הספינות נשארו בנמל. תמיד היו משאירים מישהו בחוץ כדי שיהיה מספיק זמן להפסיק את ההימורים אם השוטרים יגיעו. אבל לפחות בתקופה שאני הייתי שם, השוטרים אף פעם לא באו. הייתה שמועה שזה בגלל שאחד המהמרים הקבועים הוא קצין משטרה מהתחנה באילת. אני דווקא לא חושב שזאת הייתה הסיבה. הסיבה האמיתית היא שאף אחד לא רצה לסגור לנמל את בלון החמצן שהנשים אותו. אבל כבר שנים שגם העסק הזה נסגר, ולכן נמל אילת עובד היום בהילוך איטי. בדקתי וגיליתי שבשבוע האחרון, הגיעה לנמל באילת ספינה אחת בדיוק.

להיות מוכנים לדו"ח הבא

בכל זאת, יש בנמל אילת למעלה ממאה עובדים. העובדים האלה מאוגדים בהסתדרות, ומקבלים תנאים לא רעים בכלל. בתקופה שעבדתי על ספינת הימורים, אחד מהם עבד איתי, וגרם לי להשתכנע שזאת העבודה הכי משתלמת בעולם. גם כמעט ולא עובדים, וגם מרוויחים שכר מכובד ביותר. הכל בזכות הסובסידיות שעובדי הנמל מקבלים על חשבון המדינה.

אבל כנראה שמבקר המדינה לא מוטרד מכמה ההשקעות של הממשלה בתעסוקה באילת עולות למשלם המסים. כי בדו"ח שלו, הוא דווקא מציע שהמדינה תשקיע יותר כסף. בין היתר, המבקר מציע שהמדינה תקדם את פרויקט מסילת הרכבת לאילת. אני חושב שזה רעיון מצוין, אבל רק בתנאי שלעובדים של משרד מבקר המדינה יש זמן פנוי לחקור איך קרה שהמדינה השקיעה מיליארדי שקלים בהקמת רכבת ואז המשיכה לשלם עוד עשרות מיליונים כל שנה כדי לסבסד את עלות ההפעלה.

ד"ר אביחי שניר - המכללה האקדמית נתניה ואוניברסיטת בר-אילן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully