היועמ"ש הבהיר: הדין החל על booking.com הוא הדין בישראל

בעקבות בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד החברה, שמציגה באפליקציה מחיר בשקלים בעוד הלקוחות משלמים במטבע זר, ביקש בית המשפט לקבל את עמדת היועמ"ש והרשות להגנת הצרכן לכך שהדין החל על העסקה הוא הדין בישראל

  • בוקינג

בקשה לאישור תובענה ייצוגית הוגשה ע"י משרד עו"ד רפפורט לוין ביטון בשמו של דניאל שפירא נגד חברת בוקינג על מצגים מטעים, לכאורה, שמציגה החברה באפליקציה שלה בפני לקוחותיה בישראל, וזאת בנוגע למחיר ה"סופי" שהם נדרשים לשלם עבור העסקה המבוצעת על ידם.

התביעה היא על כך שהמחיר המוצג בפני הלקוחות בשקלים במסגרת האפליקציה הוא "המחיר סופי", "ללא הפתעות וללא עמלות אשראי", אך בפועל מוצאים עצמם הלקוחות משלמים סכומים גבוהים יותר. הסיבה לפער היא שהתשלום שנגבה מלקוחותיה של בוקינג הוא במטבע זר - ולא בשקלים כפי שהוצג באפליקציה. כתוצאה מעניין זה, נגבית מלקוחותיה של בוקינג "עמלת מט"ח" על ידי חברת האשראי שלהם (ובחלק מהמקרים, אף של בית העסק).

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
בישראל התנהג כמו ישראלי (צילום: ShutterStock)

לאחר שהצדדים הגישו את סיכומיהם בתיק, ביקש בית המשפט לקבל את עמדת היועמ"ש ואת עמדת הרשות להגנת הצרכן בנוגע לסוגיית הדין החל על העסקה בין בוקינג לבין לקוחותיה, ואף בנוגע לגופן של הטענות שפורטו בבקשת האישור.

במסגרת העמדה שהוגשה בתיק ביום 19.5.2021, הבהירו היועמ"ש והרשות כי הדין שחל על העסקה בין בוקינג ללקוחותיה בישראל הינו הדין הישראלי, כי המקום שבו צריכות להתברר תביעות בין בוקינג ללקוחותיה הישראלים הוא בישראל, וכי לגופם של הדברים, עולה מבקשת האישור והראיות שצורפו אליה כי בוקינג מציגה מצג מטעה ומנוגד לדין של תנאי העסקה, וזאת משהיא מציגה מצג שגוי לפיו המחיר שמוצג ללקוח בשקלים ללא הפתעות.

בשלב הבא צפוי בית המשפט המחוזי להכריע בבקשת האישור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully