האוצר נכנע לביקורת: גם בעלי עסקים במרכז יפוצו

בעקבות הביקורת בימים האחרונים, הנחה שר האוצר ישראל כ"ץ את גורמי המקצוע במשרדו להרחיב את מתווה הפיצויים שיינתנו לעסקים במסגרת המבצע שומר החומות, כך שגם העסקים הנמצאים בטווח של 40-80 ק"מ מגבול הרצועה יהיו זכאים לפיצוי

בעקבות הביקורת בימים האחרונים שר האוצר ישראל כ"ץ הנחה הערב את גורמי המקצוע במשרדו להרחיב את מתווה הפיצויים שיינתנו לעסקים במסגרת המבצע שומר החומות, כך שגם העסקים הנמצאים בטווח של 40-80 ק"מ מגבול הרצועה יהיו זכאים לפיצוי.

בנוסף, בערים המעורבות יוכל כל בעל עסק שנפגע בזמן המהומות ונסגר לפחות ל-7 ימים לקבל גם פיצוי עקיף מעבר לפיצוי הישיר .

במסגרת המתווה החדש שיובא לאישור ועדת הכספים בשבוע הבא, העסקים שנמצאים במרחק של עד 80 ק"מ מהרצועה יקבלו פיצוי לפי מסלול שכר בגין עובדים שנעדרו מעבודתם כבר מהיום הראשון.

לחילופין יוכל כל בעל עסק ברחבי הארץ, שמחזורו בחודשים מאי - יוני ירד ב 25% מכל סיבה שהיא לקבל פיצוי לפי מתווה הקורונה - כולל החזר הוצאות קבועות וארנונה, בהתאם לתוכנית הקיימת, כך שלמעשה עתה כל העסקים ברחבי הארץ יוכלו לקבל פיצוי.

כמובן שהרחבת טווח הזכאות מייקר באופן משמעותי את מתווה הפיצויים של המבצע שומר החומות.

עוד בוואלה! NEWS

כשהחיים משתנים: איך מאחדים בהצלחה את חשבונות הבנק, אחרי החתונה?

בשיתוף דיסקונט
לכתבה המלאה

התחשבות בדעת הציבור או התקפלות מול הביקורת?

נזכיר כי בתחילת השבוע הציגו נציגי משרד האוצר מתווה הפיצויים דומה לזה שהיה במבצע צוק איתן, במסגרתו רק העסקים הנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מגבול הרצועה יכלו להגיש בקשה לפיצויים. זאת, על אף העובדה שמערכת החינוך ועסקים רבים היו סגורים גם בטווח של עד 80 ק"מ מהרצועה.

המתווה התקבל אז בביקורת נחרצת, ויו"ר הוועדה משה גפני ביקש ממשרד האוצר להרחיב את טווח הפיצויים.

באוצר העדיפו להציג את השינוי כחלק מתהליך קבלת ההחלטות ולא כהתקפלות מול הביקורת העזה שעורר:, ומסרו: "לאחר שהתקנות לפיצוי נפגעי מבצע שומר החומות הועברו להערות הציבור, החליט שר האוצר ישראל כ"ץ לשמור על עקרונות תכנית הסיוע כפי שגובשו, הכוללות סיוע ישיר לכל מי שנפגע מירי טילים בכל רחבי הארץ, או פעולות איבה בערים המעורבות (כבר בביצוע בהתאם לחוק), כמו כן יינתן בתקנות סיוע עקיף במספר מסלולים לעוטף עזה עד 7 ק"מ, בהתאם לחוק, ולכל העסקים עד טווח ה-40 ק"מ (מסלול מחזורים, מסלול שכר ומסלול ייעודי לחקלאות) בהתבסס על עקרונות למתווה צוק איתן, עם ההתאמות הנדרשות".

עוד הוסיפו באוצר: "בנוסף לכך יכול בעל עסק, בערים המעורבות או ביתר רחבי הארץ, שגם נזק ישיר בתקופת המהומות ושומר החומות וגם נסגר לפחות ל-7 ימים לקבל פיצוי עקיף (מסלול שכר או מסלול מחזורים), זאת מעבר לפיצוי הישיר.

כמו כן, עקב הנחיות פיקוד העורף במהלך מבצע שומר החומות, שבמסגרתן הורו על סגירת מערכת החינוך ללא מרחב מוגן עד קו של כ-80 ק"מ (נתניה ודרומה), ובהתחשב בהשפעות משבר הקורונה בשנה האחרונה, החליט שר האוצר לאפשר לבעלי העסקים בטווח שבין 80-40 ק"מ זכאות לקבל מסלול - שלפיו מעסיק יוכל להגיש תביעה לקבלת החזר בגיל שכר ששילם לעובדים עבור ימי היעדרותם שנבעו מהמצב הביטחוני בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

לחילופין יוכל כל בעל עסק ברחבי הארץ, שמחזורו בחודשים מאי- יוני ירד ב-25% לפחות, לקבל פיצוי לפי מתווה הקורונה כולל החזר הוצאות קבועות ומענק החזר ארנונה לפי רשת הביטחון הכלכלית הקיימת".

ישראל כ"ץ בוועדת הכספים. האוצר יביא לאישור הוועדה את המתווה המשופר, כבר בשבוע הבא (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

"טוב ששר האוצר הקשיב לדרישתנו"

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד"ר רון תומר, התייחס להחלטת שר האוצר, ישראל כ"ץ להרחיב את הפיצויים לעסקים שנפגעו ממבצע "שומר חומות" לכאלה שבטווח של 80 ק"מ מהרצועה: "לא הגיוני שעסקים שנמצאים מעבר לטווח ה-40 קילומטר מעזה בישובים שקיבלו עשרות אזעקות ומאות טילים, לא יקבלו פיצוי כספי מהמדינה וכתוצאה מכך לא יוכלו לשלם שכר לעובדים שלהם.

טוב ששר האוצר הקשיב לדרישתנו וקיבל החלטה שמפנימה שהמדינה אמורה להיות אחראית על האזרחים שלה ולעזור להם, לא להפקיר אותם לגורלם. כפי שכבר הצהרתי, אם המדינה לא תפצה את כלל העסקים שספגו טילים כך שיהיה להם כסף לשלם לעובדים שנשארו בבית בזמן הלחימה, אלא רק את העסקים בדרום, נסרב לחתום על הסכם קיבוצי. החלטת השר כ"ץ מעבירה מסר חשוב למעסיקים ולעובדים שידעו שבעימות הבא מדינת ישראל תעמוד מאחוריהם".

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים והעסקים (צילום: מרק ישראל סלם)

"למדינה אסור לברוח מאחריות"

נשיא להב, עו"ד רועי כהן, שגם קולו נשמע השבוע בדיון בוועדת הכספים את הדרישה לפצות את כלל העצמאים ובעלי העסקים שנפגעו בעקבות מבצע "שומר החומות", ברך על החלטת שר האוצר והוסיף כי :

"התעלמות ממצב העצמאים והעסקים שנפגעו נזק עקיף במהלך המבצע היא טעות גסה שטוב שתוקנה במהרה, בטח ובטח אחרי שנת הקורונה שעברנו. אני שמח שדבריי בדיון בוועדת הכספים נפלו על אזנים קשובות ונשאו פרי. העצמאים והעסקים בישראל הם מנוע הצמיחה של המשק וככזה צריך לתמרץ אותם ולסייע להם, בוודאי בעתות משבר ולחימה, כשהם נתונים להוראות פיקוד העורף ולמדינה אסור לברוח מאחריות על הוראותיה . זו התפיסה שצריכה להנחות את משרד האוצר ואת אגף התקציבים".

רועי כהן: "שמח שדבריי נשאו פרי" (צילום: יחצ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully