האם כדאי להשקיע בפוליסת חיסכון?

הנתונים מראים שבכל הקשור לחסכונות, רוב הציבור הישראלי עדיין מעדיף את הפיקדונות הבנקאיים כאופצייה העיקרית, אבל למה לא להשקיע את הסכומים שצברנו בהשקעות מניבות כמו פוליסת חיסכון? הנה כמה מהיתרונות הייחודיים שיש לאפיק הזה

עמית והגר דרור

עד סוף 2016 לא היה תחליף עם יתרונות של ממש לפוליסת החיסכון. בחודש נובמבר 2016 נכנסה לשוק קופת הגמל להשקעה, ופתחה ערוצים נוספים לחיסכון לצורך הגדלת הקצבה החודשית של הציבור.

ההבדל העיקרי בין פוליסת החיסכון לקופת הגמל להשקעה הוא שבקופת גמל להשקעה יש תקרת הפקדה ל-70,913 שקל בשנה (צמודת מדד), וכן הטבות מס פרישה בעת משיכה כקצבה. כאשר בעת משיכה חד פעמית באמצע הדרך, יושת על המושך מס רווחי הון בגובה 25% על רווחי הקופה.

לעומת זאת, פוליסת החיסכון מאפשרת הפקדה חד פעמית בכל סכום שרק נרצה וללא תקרה כמו בקופת הגמל להשקעה. התכנית נזילה וניתנת למשיכה בכל עת, ללא קנס ובתשלום מס של 25% מרווחי התכנית.

הנתונים מראים שחלק גדול מאוד מהציבור הישראלי עדיין מעדיף את הפיקדונות הבנקאיים כאופציית החיסכון הטובה והנכונה ביותר. כמה יותר? בשנת 2020, שנת הקורונה, הגדיל הציבור את הפיקדונות ב-20%! כיום בבנקים מופקד סכום של 1.5 טריליון שקל בפיקדונות והוא צומח משנה לשנה. אז כמובן שנזילות בסיסית להתנהלות שוטפת היא נכונה, אך מדוע לא להשקיע את הסכומים שאתם צוברים בהשקעות מניבות כמו פוליסת חיסכון?

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
פוליסת חיסכון. ניהול פסיבי שמתבצע דרך ועדות השקעה (צילום: ShutterStock)

היתרונות של פוליסת החיסכון עבור משקי הבית

הסכום המושקע נהנה מראייה פנסיונית לטווח ארוך: בניגוד לקרן נאמנות שיושבת ומשוערכת בחשבון הבנק של המשקיע מדי יום, ועלולה לגרום להחלטות פזיזות מדי. פוליסת החיסכון משוערכת יומית באתר חברת הביטוח או הגוף הפנסיוני, בטרם אנחנו פודים ממנה כספים מתלווה תהליך של שיחה עם סוכן או חברת הביטוח בניסיון לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר. החשיבה הזאת יכולה להוביל לכך שההחלטות של משק הבית תהיינה טובות יותר.

ניתן להפקיד כל סכום שרוצים - אין כל הגבלה על הסכומים שתוכלו להשקיע.

הפקדה חודשית, חד פעמית או שילוב בניהן - פוליסת חיסכון היא מכשיר פיננסי של חברות הביטוח, המאפשרת הפקדה חודשית, או הפקדה חד פעמית ומשיכה בכל עת וללא קנס. בגלל שאין כל מגבלה על הפקדה תוכלו לקבוע כל סכום נזיל שתרצו להשקיע מדי חודש.

ניהול השקעות מקצועי: כל הניהול הוא פסיבי ומתבצע דרך ועדות השקעה שלוקחות בחשבון סיכויים וסיכונים. החשיבה ואסטרטגיית ההשקעות היא לטווחים ארוכים יותר, מה שמאפשר למנהלי הפוליסות עצמן חשיפה לנכסים בלתי סחירים שמגלמים יכולת להפחית סיכונים. אסטרטגיה זו דומה לקרן פנסיה.

יתרון עבור הגיל השלישי - ניתן לבצע מכירה רעיונית לצורך הטבות המס (מיועד לאלו שנולדו לפני 1948 ובמהלכה).

מינוף - ניתן לקחת הלוואה עד גובה 80% מהקרן בריבית פריים מינוס חצי ל-7 שנים. את ההלוואה ניתן לקחת ב"גרייס" מלא (לא להחזיר קרן וריבית במשך 7 שנים), או ב"גרייס" חלקי (לשלם רק את הריבית - הנמוכה - במשך 7 שנים). היתרון העיקרי הוא ביכולת לבצע הפקדה גדולה ולקיחת הלוואה בריבית נמוכה מאוד. את הכספים ניתן להשקיע באפיק אחר ובכך ליצור מצב שההון העצמי שלנו מושקע בצורה של 180% וכן ליצור פיזור סיכונים.

חשוב לקחת בחשבון שביום מהימים יודיעו חברות הביטוח שהן מפסיקות או מקצצות את מתן ההלוואות וזאת בשל דרישת האוצר להלימות הון מצידן (חלקן כבר הודיעו על קיצוץ).

המינוף מאפשר לנו ליהנות מהיתרונות הבאים: הכנסה פסיבית בסקטור אחר, הכנסה מתשואות בפוליסת החיסכון (כספי ההלוואה לא נלקחים מתוך הקרן), אפשרות לבצע החזרי ריבית נמוכים מאוד ולבסוף לקזז את החוב מול הצבירה הקיימת.

מינוף הפוליסה כדי לייצר הכנסה נוספת

איך תוכלו להשתמש ביתרון המינוף של פוליסת החיסכון על מנת לייצר למשק הבית הכנסה שוטפת נוספת?

הפוליסה שבה הפקדנו את כספנו, תסייע לנו להשתמש בכספים שמושקעים בה פעם נוספת, כלומר ליהנות מיתרונות המינוף בהשקעה אחרת. אנחנו נוטלים ממנה הלוואה, אבל ההבדל הוא שכאן אנו משתמשים בכספי הלוואה כדי לייצר השקעות נוספות שאינן תלויות בשוק ההון. במילים אחרות: "חוב טוב".

נדגיש כי הפוליסה משקיעה את כספנו בשוק ההון, לכן בתקופות מסוימות אנו עלולים לחוות תנודתיות בערך ההשקעה. כך שהפתרון של שימוש בפוליסה הוא אך ורק שמוכנים להשקיע את הכסף לטווחים ארוכים.

המינוף מאפשר לנו להשקיע את הכספים בהשקעות שאין להם מתאם (קורולציה) ישיר עם שוק ההון. כך, אפשר לייצר מצב של קבלת הכנסות שוטפות מהשקעות פסיביות בפרויקטים נדל"ניים לדוגמה. הרעיון במודל הזה הוא שמשק הבית משקיע את ההון שלו ומצמיח אותו, וגם נפגש עם חלק מהרווחים במהלך הדרך בצורה שוטפת. כך, אם יש צרכים שוטפים הוא יוכל לענות עליהם מבלי לפדות את החיסכון שלו.

האפשרות להשקיע את הכספים שלוויתם מהפוליסה שלא בשוק ההון, הופכת את פוליסת החיסכון, למוצר שמאפשר לנו לייצר בהגדרה נכס נוסף משמעותי שיעבוד עבורנו.

(צילום: ספי סמדר)

מה השגנו בזכות הפוליסה שמינפנו?

בזכות פוליסת חיסכון אותה מינפנו השגנו את המטרות הבאות:

1. השקענו מחדש 80% מההפקדה בפוליסה באפיק שייצור לנו תזרים מזומנים עם תשואה - אנחנו נקבל הכנסות ריבית מדי תקופה, והן ישמשו כתזרים שוטף - בעדיפות להשקעות חדשות.

2. הכסף שנמצא בפוליסה מושקע במסלול כללי בשוק ההון ובטווחים של 5-7 שנים, גם אם יהיו אירועים חריגים הוא לרוב יצמח. הכסף הזה יגדל משנה לשנה ויחס ההון העצמי להלוואה שנטלנו רק יילך ויירד ככל שהזמן יעבור, כשבינתיים נרשמות תשואות חיוביות בפוליסה משנה לשנה.

3. פיזור וניהול סיכונים - יש לנו בכל פוליסה כזאת פיזור השקעה כמעט שווה בין שוק ההון לאפיק האלטרנטיבי. הציפייה היא שאם סיכון מתממש, אחד האפיקים ייפגע זמנית בעוד שהאחר יוכל להניב עדיין תשואות.

4. יצרנו משמעת לחיסכון ארוך טווח - לא נוכל לפדות את הכספים בפוליסה בפזיזות עם תנודות השוק, היות ומשכנו את הסכום כהלוואה שמושקעת. כך הסבלנות והמשמעת יובילו אותנו להשקעות לטווחים ארוכים, מהם נוכל לראות פירות.

הכותבים מלווים יחידים, זוגות ומשפחות לעצמאות כלכלית דרך יצירת מקורות הכנסה פסיביים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully