ציון דרך לפונדקאות בישראל: הושקה עמותת "אושרי"

אושרי, עמותה ללא מטרות רווח, קמה על מנת להנגיש הליכי פונדקאות בישראל, באמצעות סיוע מקצועי ומקיף לכל הצדדים המעורבים. העמותה מעניקה סיוע מקצועי בלתי תלוי לכל אורך התהליך מתחילתו ועד סופו - כלכלית, רפואית, משפטית ונפשית

  • פונדקאות
וואלה! כסף

'אושרי' עמותה חדשה לפונדקאות, שמחה להודיע על תחילת פעילותה. העמותה פועלת בכפוף לחוק הפונדקאות בישראל ונועדה לאפשר לזוגות ולנשים יחידניות שאין ביכולתם להביא ילדים לעולם לממש את הזכות להורות בישראל, באמצעות הליך פונדקאות כחול-לבן.

עמותת אושרי נוסדה על ידי שלי ביטון וקבוצת אנשי עסקים מובילים במשק הישראלי ובהם: פרופ' עמי עמית, רופא מומחה בעל שם עולמי בתחום הפריון; אפרת פלד, יו"ר ומנכ"ל אריסון השקעות; איש העסקים אלון מיכאלי מוליאן; אלי כהן, מנכ"ל חברת 'מקורות', אשת התקשורת שרית חג'ג' ועו"ד ליהי ביטון, יועצת רגולציה בחברת ריפבליק יועצים.

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
שלי ביטון (צילום: יריב פיין וגיא כושי)

בניגוד לסוכנויות פונדקאות הקיימות, ייחודה של העמותה הוא שפעילותה אינה למטרת רווח. הודות לכך, הנתח מהתשלום הכולל על הליך הפונדקאות - שמשולם בדרך כלל לסוכנות המטפלת בנושא, מופנה במסגרת המודל של עמותת 'אושרי' לתקצוב הליכים עבור מיועדים נוספים הפונים להליך בעמותה, וידם אינה משגת. מאידך, מי שהינו בעל יכולת כלכלית לשלם על ההליך, יכול "להעביר את הטובה הלאה" ולסייע לאחרים הזקוקים לכך.

עמותת 'אושרי' הוקמה במטרה להנגיש את ההליך על ידי יצירת פלטפורמה איתנה לניהול ותמיכה מלאה בהליך הפונדקאות, לכלל הצדדים המעורבים. במסגרת זו, תספק העמותה מענה הוליסטי, הן עבור ההורה/הורים המיועדים והן עבור האמהות הנושאות (הפונדקאיות), המבקשים לקחת חלק בתהליך. העמותה רותמת ומייצגת את האמהות הפונדקאיות בעצמה, ומספקת עבורן את המעטפת הכלכלית, המשפטית והרגשית הנדרשת על פי חוק.

עוד במסגרת שירותיה, תסייע העמותה באיתור פונדקאית (בכפוף לחוק הפונדקאות בישראל, לקריטריונים של משרד הבריאות ובהתייעצות צמודה של הרופא המטפל); תחבר את המיועדים לתהליך לעורכי דין המתמחים בתחום, מתחילתו ועד סופו (החל מפגישת הייעוץ, הסכם הפונדקאות ועד ללידה המיוחלת, וכלה במלוא התשלום לפונדקאית וסגירת חשבון הנאמנות); וכן תטפל בבירוקרטיה הכרוכה בהגשת המסמכים לוועדה הארצית לחוק ההסכמים לנשיאת עוברים, וקבלת אישורה על ההליך.

בנוסף, תספק העמותה מעגל תמיכה במישור הרגשי-פסיכולוגי, באמצעות יישום תוכנית מתודולוגית ייחודית למיקסום שיעורי ההצלחה בתהליך הפונדקאות, בשילוב עם ארסנל של מטפלים ממגוון תחומים כדוגמת: פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים, מטפלים ברפואה משלימה ועוד, העובדים בשיתוף עם העמותה, ומציעים בה את שירותיהם.

מלבד סיוע בהליך הפונדקאות עצמו, העמותה תפעול למען קידום תחום הפונדקאות בישראל, שכיום אינו מוסדר דיו, ולמען לקיצור זמני הבירוקרטיה.

פרופ' עמי עמית (צילום: יחצ)

שלי ביטון, מנכ"לית עמותת 'אושרי': "מרגש לראות את עמותת 'אושרי' מתהווה לנגד עיננו. העמותה נולדה מתוך רצון עז להגשים חלום עבור הורים רבים בישראל שכמהים בכל ליבם להביא ילד לעולם, ואין ביכולתם לעשות זאת באמצעות תהליך פונדקאות. תהליך זה כרוך מטבעו באתגרים כלכליים ונפשיים רבים, בעוד לאנשים רבים אין את הכלים או האפשרות הפיננסית לעבור את התהליך, כשבישראל אין מענה וסיוע הולם למורכבות הזו. בשל כך ראינו חשיבות רבה בהקמת גוף מקצועי, מבוסס ובלתי תלוי שיהווה מקור נגיש למידע וסיוע".

ביטון היא בעלת ניסיון עתיר שנים בתחום מיתוג ועיצוב מיזמי נדל"ן בישראל ובחו"ל. בעלת תואר MBA במנהל עסקים ולימודי אדריכלות ועיצוב פנים. שלי פעילה ב'ידידי בית החולים 'בלינסון' ובעמותת 'גישה לחיים' מזה שנים. שלי, שעברה תהליך פונדקאות בעצמה, הקימה את העמותה יחד עם שותפים וחברים קרובים מתוך הבנת הרגישות העמוקה והמחייבת הכרוכה בתהליך. מטרת העל של 'אושרי' היא לסייע לאנשים אחרים לייצר חיים חדשים, באמצעות פונדקאות בישראל. שלי בחרה לקרוא לעמותה "אושרי" - האושר שלי, ובזאת להקדיש את העשייה לזכר אחיה - אושרי, אשר נפל במסגרת שירותו הצבאי.

פרופ' עמי עמית הוא המנהל הרפואי ויועץ תהליכי הפונדקאות בעמותת 'אושרי'. מעורבותו מבטיחה את מקצועיות ההליך מבחינה רפואית - הן לאם הפונדקאית והן ליילוד. פרופ' עמית הינו גינקולוג בינלאומי, שנתן תקווה והאיר את חייהם של זוגות חשוכי ילדים בארץ ובעולם כשהביא לעולם יותר מ-20,000 ילדים. לשעבר מנהל חטיבת הפוריות מרכז רפואי תל אביב "איכילוב". ממקימי ומנהלי היחידה להפריה חוץ גופית - מרכז רפואי ת"א וממחברי חוק הפונדקאות בישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully