האם שיח על התייקרויות הוא עבירה על החוק?

רשות התחרות פתחה בבדיקה האם הצהרות החברות השונות במשק על העלאת המחירים, מהוות הפרה של חוק התחרות הכלכלית. הרשות הוציאה מכתבים ובהם היא דורשת מהחברות הרלוונטיות לקבל נתונים, מסמכים, התכתבויות שיכולים להיות קשורים להעלאת המחירים

08/06/2021

רשות התחרות (לשעבר הממונה על ההגבלים), שרק לאחרונה הואשמה בדוח מבקר המדינה על כך שאינה עושה די כדי למנוע ריכוזיות בענף המזון, הודיעה אתמול כי תבדוק חשדות להפרת חוקי התחרות הכלכלית, עקב הודעתן של מספר חברות על כוונתן להעלות מחיר, הודעות שלכאורה עולה מהם חשש לתיאום מחירים.

"לאחרונה פורסם באמצעי התקשרות כי החברה בוחנת את האפשרות להעלות את מחירי מוצריה. בנסיבות מסוימות העברות מידע בין מתחרים, גם אם הן נעשות בפומבי, עשויות להוות הפרת חוק התחרות הכלכלית. על כן ובהתאם לסמכות הממונה (..) החברה נדרשת להביא למשרדנו בהקדם האפשרי נתונים המתייחסים במלואם ובחלקם להעלאת מחירים", כך נכתב בדרישת רשות התחרות, בראשה עומדת עו"ד מיכל הלפרין, שהודיעה על רצונה לסיים את תפקידה בעוד כחודשיים.

העתיד כבר כאן

בדיקה חכמה חושפת סיכון לשבץ מוחי - כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם שחל
חיתולי פמפרס. האם עצם ההודעה על האפשרות שמחירם יעלה מהווה עבירה על חוק התחרות?(צילום: וואלה! שופס)

עלול להתפרש כניסיון לתאם מחירים

מספר חברות, ובהן שטראוס ודיפלומט, אותתו לאחרונה על כוונתן להעלות מחירים, דבר שעלול להתפרש, על פי הודעת הרשות, כתיאום מחירים המהווה עבירה על החוק.

בישראל לא היה תקדים של העמדה לדין בגין עבירה זו. לפני כארבע שנים כאשר גיל שרון רמז על העלאת מחירי הסלולר באחד הראיונות ברדיו, רשות התחרות זימנה אותו לבירור. הדבר הסתיים בסופו של דבר בקביעת תנאים חדשים למיזוג בין אלקטרה לגולן טלקום ובהם איסור העלאת מחירים לתקופה מסוימת.

רמי לוי, בעל רשת "רמי לוי שיווק השיקמה", אמר בשבוע שעבר בראיון לוואלה, בנושא ההתייקרויות, כי הרשת שלו טרם קיבלה מחירונים מעודכנים מהספקים ובכל מקרה "כל דבר ייבחן לגופו".
"עלית עוד לא דיברה איתנו בכלל על העלאת המחירים. אותו דבר לגבי חיתולי פמפרס. שקודם יודיעו לנו. ובכל מקרה, אנחנו נבחן כל דבר לגופו ולא הולכים להעלות כל כך מהר את המחירים לצרכן. אם יש ספק שאין לו ברירה והחומר גלם עלה לו עד השמיים, נבחן כל דבר לגופו", כך אמר לוי.

"לא קיבלנו הודעות, נבחן כל מקרה לגופו" אמר רמי לוי בנושא בשבוע שעבר(צילום: יותם רונן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully