וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הספר שמנהל אותי: מנכ"לים מספרים על ספר ניהול שהשפיע עליהם במיוחד

עודכן לאחרונה: 13.6.2021 / 14:50

לכבוד שבוע הספר המתקיים בימים אלו, שאלנו מנכ"לים על הספר שהשפיע במיוחד על אופן התנהלותם כמנהלים. התחלנו עם 'המטרה' וסיימנו עם 'הסוד טמון באנשים'

"המטרה" - תורת האילוצים ויישומם בשרשרת הייצור

פרופ' אסף אברהמי, מנכ"ל חשבשבת, על הספר "המטרה" מאת ד"ר אליהו גולדהרט:

"הספר מציג באופן ברור וקולח, את עקרונות תורת האילוצים ויישומם בניהול ייצור, מלאי ושרשרת הפצה. הוא כתוב באופן עלילתי, על מנהל שספג הפסדים בחטיבה של התאגיד אליו הוא שייך. עד שהמפעל עמד תחת איום סגירה. הספר מתאר את הבעיות שכיום מנכ"לים מתמודדים איתם ועם אתגרים שונים מתחום התפעול.

הספר מעורר השראה באופן הפשוט שבו מוסברים עקרונות מורכבים, שמאפשרים לבצע ניהול יעיל וממוקד של תהליכים. הדוגמאות מהמציאות לאורך הספר מאפשרות הבנה של העקרונות באופן מהיר ויישומם בחיי היום יום בניהול. בסופו של דבר, בזכות הפעולות של המנהל, המפעל הופך לרווחי ולמוביל בחטיבתו, וניצל מסגירה".

דר אסף אברהמי. ינאי יחיאל,
פרופ' אסף אברהמי, מנכ"ל חשבשבת/ינאי יחיאל

"אנטי שביר" - הטלטלות שמחזקות את חוסנו של הארגון

דרור ליטבק, מנכ"ל חברת Experis העוסקת בגיוס, הכשרה, השמה ושירותים מנוהלים בהייטק על הספר "אנטי שביר" מאת נסים ניקולס טאלב

"בספרו, טאלב אומר שההפך משביר הוא האנטי-שביר, כל דבר שנבצע בו פעולות של טלטול או חבטות, יתחזק מפעולות אלו. הוא יגביר את כוחו ואת עוצמתו לאור ההתמודדות שנכפתה עליו. טאלב עושה אנלוגיה לאנטי שביר עם דוגמאות מעולם העסקים, יש ארגונים שהם אנטי שבירים, כלומר תנאים של אי וודאות או משברים הם תנאים שגורמים לארגונים הללו רק להתחזק ולפתח מסוגלות חזקה יותר. ככל שתטלטל את הארגון וככל שהארגון יחווה יותר מצבי קיצון כך הוא יפתח חוסן ועוצמה ויצליח עסקית".

"באופן אישי, מאוד התחברתי למסר הזה ולתכונה החדשה הזו שטאלב הגדיר אותה כאנטי-שביר. במונחים שלי, ארגון שנשאר סטטי ללא שינויים, לא יכול להתפתח ולגדול. ארגונים כמו בני אדם הם נוטים לדעוך עם השנים. מה שמחזק את הארגונים אלו ההתמודדות שלהם עם תנאי חוסר וודאות, המצאה של עצמם מחדש בזמן משברים וביצוע תמידי של התאמות לסדר הארגוני שלהם אל מול הצרכים המשתנים בשוק".

דרור ליטבק. בשמת ליבובסקי,
דרור ליטבק, מנכ"ל חברת Experis/בשמת ליבובסקי

IKIGAI - על המנהלים ליצר אקלים ארגוני חיובי

שולמית גילן, מנכ"לית Manpower Language Solutions, מספקת פתרונות שפה תוכן תרגום ולוקליזציה- על הספר IKIGAI for Leaders and Organisations: The Way to Individual and Collective Purpose and Meaning""

"בספר מרתק זה, נחשפתי למונח היפני IKIGAI ולתאוריה העומדת מאחוריו. התפיסה מתייחסת לשאלת המוטיבציה וההנעה האישית במקום העבודה ארבעה היבטים מרכזיים: היכולת האישית לעשות מה שאוהבים, לעסוק במה שאנחנו טובים בו, לעסוק במה שהשוק צריך ומישהו יהיה מוכן לשלם על כך. השילוב בין ארבעת המרכיבים הוא שגורם לנו להצליח ולהצטיין. השילוב בין ארבעת ההיבטים, יוצק תוכן ומשמעות לעשייה שלנו ומאפשר להתבונן על חווית העבודה מזוויות חדשניות ויצירתיות".

"הכלי מאפשר לנו לשאול את עצמינו ואת העובדים שלנו שאלות מעניינות ומעוררות מחשבה על מה אנחנו באמת רוצים וכיצד נוכל לממש את זה בתפקידנו הנוכחי בארגון. דווקא בתקופה זו, עולה הצורך לטפל במוטיבציה וההנעה הפנימית של העובדים, האם ניתן להפחית את הלחץ והשחיקה, כיצד מייצרים חוסן אישי ויכולת התמודדות במצבים משתנים של אי וודאות ובמקביל כיצד שומרים על ההתלהבות ועשייה המקצועית".

"עלינו המנהלים מוטלת המשימה לייצר את האקלים הארגוני החיובי במקום בו אנחנו מבלים חלק ניכר מזמנינו, ולאפשר לעובדינו לממש את שאיפותיהם האישיות תוך יצירת תרומה משמעותית לארגון", מסכמת גילן.

שולמית גילן. רז רוגובסקי,
שולמית גילן, מנכ"לית Manpower Language Solutions/רז רוגובסקי

ביוגרפיה של אדם יוצא דופן - ריצ'רד ברנסון

אריק פיינגולד נשיא חברת commit המתמחה בטכנולוגיות ויישומים מתקדמים בתחום התוכנה SaaS IoT, Data, Cloud, Cyber ועוד - על האוטוביוגרפיה של ריצ'רד ברנסון

"מדובר בספר מבריק ומלמד, שחשף אותי לעובדה שלא צריכים להמציא מוצר, אלא אפשר להתרכז ולמצוא דרך לתת שירות ייחודי, יעיל וטוב יותר גם לשירותים קיימים ולנצל זאת בגדול. בדיוק כמו שריצ'רד ברנסון, אדם יוצא דופן, עשה עם חברת Virgin האגדית ובעולם העסקים בכלל".

מבחינתי זאת הייתה הדחיפה המרכזית והמשמעותית להקמתה של חברת commit ולרעיון של השירות שעומד מאחוריה, הפיכת חזון הטכנולוגיה של לקוח למוצר איכותי.

אריק פיינגולד. יח"צ,
אריק פיינגולד נשיא חברת commit/יח"צ

Make your bed - להתחיל את היום בהצלחה - סדר את המיטה

משה שליסל מנכל חברת הסייבר רכב הבינלאומית GuardKnox, על הספר Make your bed של גנרל מקרייבן מפקד הכוחות המיוחדים האמריקאים לשעבר

"הספר אותו כתב לוחם ומפקד מנוסה הכוחות המיוחדים מכיל דברים לכאורה פשוטים אבל מאד בסיסיים בתחומי ההתנהלות האישית והתפיסה של הצוות אותו אנחנו מנהלים. הוא מדבר על התחלת היום בלסדר את המיטה שלך כי כך הצלחת להשיג מטלה אחת בתחילת היום. ממשיך ועוסק במספר עקרונות: התחל את היום במטלה אחת שהשלמת אותה. לא תוכל להצליח לבד, עבוד בצוות. עיקרון נוסף המובא בספר הוא שרק גודל של האהבה שבליבך קובעת. כמו כן הספר מלמד כי החיים אינם פריים, התמודד עם זה והמשך קדימה".

"נוסף על כך, ניתן להפיק מהספר, כי כישלונות רק יחזקו אותך וכי המעז מנצח וכדי להצליח אתה חייב להעז. לקחים נוספים שמעביר הגנרל מקרייבן בספרו הם לעמוד איתן בפני הבריונים בעולם, לנצל הזדמנויות, לתת לאנשים תקווה, לא להיכנע לעולם".

"לטענתו אם אתה פועל על פי העקרונות הללו, תצליח להתגבר על המכשולים שבתוכנו כאנשים, אלא שמגיעים מבחוץ והכי משמעותיים, הפחדים שקיימים בכל אדם, בין אם הוא חבר צוות או מנהיג".

משה שליסל. עומר קידר,
משה שליסל, מנכ"ל חברת הסייבר רכב הבינלאומית GuardKnox/עומר קידר

הסוד טמון באנשים - הסוד של כל ארגון

עופר עטר, בעלים ומנכ"ל של חברת עטרה ואתר שוקיט לשיווק פירות וירקות - על הספר "הסוד טמון באנשים - על ניהול ומנהיגות" מאת מורטון ל. מנדל

"יש אנשים שאוהבים ספרי היסטוריה ומדע. אחרים לא יכולים לסיים את היום בלי לצלול לתוך ספר מתח. אני, גרופי של ספרי ניהול. אני מקבל מהם השראה ויצירתיות. ניהול הוא אמנות ותמיד יש מה ללמוד ולשפר. אין ספר שסימנתי בו כל כך הרבה אוזני חמור כמו "הסוד טמון באנשים". הוא נמצא אצלי במשרד ואני חוזר אליו שוב ושוב - גם כדי ללמוד דברים חדשים, אבל בעיקר כדי לקבל חיזוק למה שאני עושה".

מנדל היה איש עסקים מסוג אחר. הוא לא ראה סתירה בין מצוינות עסקית לבין ערכים אנושיים, ובאמצעות הערכים הללו, הצליח להפוך עסק קטן לברגים ואומים שפתח עם שני אחיו לאימפריה שמגלגלת מיליארדים. בספרו, הוא מציב במרכז את היחס לעובדים ולמנהלים. הם עבורו הלב הפועם של החברה והמפתח להצלחתה. הוא מעודד מנהלים לסמוך על הכפופים להם, להעניק להם עצמאות ולטפח בהם יצירתיות".

"חלקים בספר מוכרים לי היטב מסיפור החיים שלי. גם אנחנו התחלנו מקטן, מחנות אחת בעפולה, והפכנו לחברה שעובדת עם מאות לקוחות סיטונאיים ומפעילה רשת חנויות ואת אתר שוקיט. אז כמו עכשיו, ראיתי את העוצמה שברתימת העובדים, ביכולת לגרום להם לחוש מחויבות ולרצות בהצלחת החברה. אני סבור שמנהיגות מצליחה היא מנהיגות מעצימה, מאפשרת ומכבדת. מנדל נותן לנו שיעור חשוב בניהול, אבל גם בלהיות בן אדם".

עופר עטר. יח"צ,
עופר עטר, בעלים ומנכ"ל של חברת עטרה ואתר 'שוקיט' לשיווק פירות וירקות/יח"צ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully