וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חכו לי ביולי? הסייעות במערכת החינוך הכריזו על סכסוך עבודה

וואלה! כסף

עודכן לאחרונה: 14.6.2021 / 8:57

סכסוך עבודה שמקיף 45,000 סייעות בבתי הספר והגנים, הוכרז אתמול על רקע הרעה בתנאי שכרן בפרויקטים חינוכיים בחופש הגדול. האם זהו האתגר הראשון של שרות הפנים והחינוך?

ממשלה חדשה הושבעה אתמול בישראל - וכפי שזה נראה עתה, לא יהיה לה אפילו יום אחד של חסד, לא רק בגלל האופוזיציה המילטנטית שניצבת נגדה. האתגר הראשון של יפעת שאשא ביטון, שרת החינוך ושל איילת שקד, האחראית על השלטון המקומי מתוקף היותה שרת הפנים, יהיה, ככל הנראה, לטפל מיד בסכסוך העבודה עליו הכריזו הסייעות בבתי הספר והגנים.

ההסתדרות הכריזה אתמול, מעט לפני השבעת הממשלה החדשה, על סכסוך עבודה בשלטון המקומי. זאת על רקע מבוי סתום במו"מ עם משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי על העסקתן של הסייעות בפרויקט "גנים ובתי ספר מלמדים בחופש הגדול" שמתוכנן לתחילת החודש הבא. סכסוך העבודה חל על כ-45 אלף סייעות.

גננת וילד. ShutterStock
סייעות במערכת החינוך: החוליה הכי חלשה מבחינת תנאי ההעסקה/ShutterStock

אל תבנו על הקייטנות במוסדות החינוך

במכתב ששלח יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל לממונה על יחסי העבודה במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ולראש מינהל הסכמי עבודה ושכר במרכז השלטון המקומי, הוא מציין כי ניתנו "הנחיות חד-צדדיות של המעסיקים להעסקת סייעות ועובדי מערך החינוך ביולי ללא היוועצות ומו"מ עם ההסתדרות, ותוך שינוי חד-צדדי בתנאי העסקה הנהוגים שנים רבות".

לדבריו, "בהיעדר צוות ההוראה הקבוע של המוסד החינוכי המעסיקים מטילים על הסייעות מטלות פדגוגיות בנוסף לתפקידן, ובמקרים רבים דורשים מהן לשאת באחריות לילדים בסיוע צוות לא מיומן, לעתים חסר השכלה חינוכית".

יו"ר הסתדרות המעו"ף ציין גם כי "בעוד שהשנה הורחב הפרויקט לכל שכבות בית הספר היסודי, המעסיקים מסרבים לתת תגמול נוסף לעובדים ופועלים בחוסר תום לב ובניגוד להסכמים הקיבוציים בענף. לדבריו, ללא פתרון מוסכם לא תתאפשר העסקת סייעות ועובדי מערך החינוך בתוכנית זו".
יו"ר הסתדרות המעו"ף עו"ד גיל בר-טל: "שוב נטל הארכת שנת הלימודים נופל על כתפיהן של הסייעות בגני הילדים ובבתי הספר.

סכסוך העבודה הוא תוצאה ישירה של החלטה חד-צדדית לכפות על הסייעות בגני הילדים לעבוד בחופשת הקיץ ולהאריך את שנת הלימודים כשהן נושאות בכל הנטל והופכות לגננות, מטפלות ואחראיות על הגן, ללא תמורה הולמת, תוך פגיעה בחופשתן ובזכויותיהן כעובדות. משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי פעלו באופן חד-צדדי וללא קיום מו"מ".

לדברי בר-טל, "ההסתדרות לא תאפשר פגיעה בסייעות, עבודה בכוח אדם חסר ולא מיומן, ודורשת שמתכונת ההעסקה תהיה וולונטרית כמו שהיא מופעלת לגבי הגננות. ללא פתרון שיוסכם עלינו לא נאפשר את העסקת הסייעות ועובדי מערך החינוך במהלך חודש יולי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully