וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדד המחירים מדאיג את הפד

כריסטיאן נולטינג, דויטשה בנק

עודכן לאחרונה: 14.6.2021 / 18:36

פגישת חברי הפד תהיה גולת הכותרת של השבוע עבור הבנקים המרכזיים. והקורונה, זוכרים? היא עדיין כאן בגלל מוטציית הדלתא. כריסטיאן נולטינג, הכלכלן הראשי של דויטשה בנק, עם הסקירה

פגישת חברי הפד שתסתיים ביום רביעי הקרוב היא גולת הכותרת של השבוע מבחינת בנקים מרכזיים אך גם החלטות ריבית של הבנק המרכזי האינדונזי, הבנק המרכזי של טאיוואן, הבנק המרכזי השוויצרי (כולם ביום חמישי) והבנק המרכזי היפני (יום שישי) יזכו לתשומת לב. נתוני האינפלציה יכללו את מדד המחירים ליצרן לחודש מאי עבור ארצות הברית וגרמניה כאשר מדד המחירים לצרכן של הודו יתפרסם מאוחר יותר היום. נתוני מאקרו בארצות הברית כוללים גם את נתון המכירות הקמעונאיות (מחר) והתחלות בניה ביום רביעי. נתונים מסין כוללים ייצור תעשייתי ומכירות קמעונאיות עבור חודש מאי (שניהם ביום רביעי). נתוני סחר חוץ ליבשת אסיה עבור חודש מאי יתפרסמו מחר באינדונזיה וביום רביעי ביפן. דאגות בנוגע לקורונה חוזרות ליבשת אירופה כאשר שיעור הנדבקים עולה בהרבה מדינות לאור מוטציית הדלתא. שיעור המחוסנים ביבשת אסיה ימשיך להדביק את הפער כאשר השונות בין המדינות תמשך.

יומן אירועים כלכליים

  • שני: גוש היורו -ייצור תעשייתי(אפריל).
  • שלישי: אוסטרליה - פרוטוקולים של פגישת הבנק המרכזי האוסטרלי. ארצות הברית - מכירות קמעונאיות, מדד מחירים ליצרן (שניהם חודש מאי).
  • רביעי: יפן - מאזן סחר (מאי). סין - השקעות בנכסים קבועים, מכירות קמעונאיות, ייצור תעשייתי (כולם לחודש מאי). ארצות הברית - סיום פגישת הפד, התחלות בניה ואישורי בניה (כולם לחודש מאי).
  • חמישי: ארצות הברית - מדד הייצור של פידלפיה (יוני).
  • שישי: יפן - פגישת הבנק המרכזי היפני. בריטניה - מכירות קמעונאיות (מאי). גרמניה - מדד המחירים ליצרן (מאי).
פינוי גופה של חולה קורונה למשריפה בניו דלהי, הודו, 10 ביוני 2021. רויטרס
בעולם זה עדיין מדאיג. פינוי גופה של חולה קורונה שמת בניו דלהי/רויטרס

עדכון שווקים: מחכים לכיוון מדיניות

השווקים ממשיכים לנוע בטווח מוגדר לקראת פגישת הפד ביום רביעי. החלטת הבנק המרכזי האירופאי והתחזית החדשה שלו לא השפיעו על השווקים, כאשר הם עיכלו גם ללא בעיה את נתון האינפלציה לחודש מאי שהצביע על עלייה של 5% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה - המהירה ביותר מאז 2008.

למעשה, נתונים כלכליים מעט חלשים יחד עם ביקוש גבוה מצד המשקיעים לאגרות החוב הממשלתיות של ארצות הברית דחפו את תשואת אגרת החוב הממשלתית של ארצות הברית אל מתחת לרמה של 1.5%, כאשר תשואת אגרת החוב של גרמניה ל-10 שנים נסחרת באזור של מינוס 0.27%. מדד האס אנד פי 500 סיים את שבוע המסחר בעלייה של 0.4% לאחר שנגע ברמות שיא בימים חמישי ושישי אך אי וודאות לגבי כייוון המדיניות בעתיד גורמת לתנודות והעדפה סקטוריאלית. מחיר הנפט ממשיך להיסחר ברמה של מעל 70 דולר לחבית לאור צפי לביקוש גבוה.

שורה תחתונה: השווקים ממשיכים להמתין לכיוון מדיניות ברור מצד הפד כאשר לא בטוח שהוא אכן יגיע.

sheen-shitof

בדקו התאמה לטיפול

פיתוח ישראלי: פתרון מדעי לאקנה בגוף עם מעל 90% הצלחה

בשיתוף מעבדות רבקה זיידה

פסגת ה-G7: ציפיות לא ריאליות

ועידת ה-G7 שהסתיימה אתמול עם מספר של התחייבויות כלליות, אך מספר נושאי מתיחות נותרו ללא פתרון. בגזרת הסביבה, בפגישתם הקודמת של שרי הסביבה של G7 לוח הזמנים המדויק שנקבע להפסקת השימוש בפחם נזנחה וכעת ישנה קריאה כללית לפעולה. אין התחייבות פיננסית לעזור למדינות השווקים המתעוררים עם בעיות אקלים. תוכניות לגבי שיתוף מנות חיסונים יחד עם מדינות שווקים מתעוררים גם כן זכו לביקורות על כך שהן אינן אמביציוזיות מספיק. קרן תשתיות לשווקים המתעוררים(תוכנית נגד לתוכנית "החגורה והדרך" הסינית) הוסכמה אך ללא פרטים מעשיים. החשוב ביותר הוא חילוקי דעות מתמשכים כיצד יש להתמודד עם איומים שונים מצד סין.

שורה תחתונה: תוצאות הפסגה לא הצליחו לפגוש את הציפיות הלא ריאליות שהיו אך השיחות סללו את הדרך להתקדמות נוספת בעתיד.

ג'ונסון בוועידת ה-G7: נתרום מיליארד חיסוני קורונה למדינות העולם 13.06.21. רויטרס, רויטרס
הרבה נושאים נותרו ללא פיתרון. בוריס ג'ונסון נואם בוועידת ה-G7/רויטרס, רויטרס

פגישת הפד: ארעיות ותחזיות

השווקים לא מצפים לשינוי משמעותי במדיניות הפד מהפגישה הקרובה שתגיע לסיומה ביום רביעי. הנרטיב המקובל בשווקים (עשוי להיות לא נכון) הוא שהפד יחכה עד לוועידת ג'קסון הול שתיערך ב-26-28 לאוגוסט, לפני שיחשוף את התוכניות שלו בנוגע לשיחות על צמצום המאזן, כאשר הצמצום בפועל יתחיל בסוף שנת 2021 או תחילת 2022. הפגישה ביום רביעי כן תעזור להבין את הדיון המתרחש בנוגע למדיניות והתזמון על ידי כך שנקבל תחזיות חדשות מצד חברי הפד לגבי הכלכלה ולגבי תוואי הריבית.

סט התחזיות האחרון של הפד (בחודש מרץ) כלל העלאה של תחזית הצמיחה והאינפלציה, כך ששינויים נוספים משמעותיים לא צפויים כעת. מרבית תשומת הלב תהיה לגבי ניסוח ובחירת המילים שנעשה בהן שימוש בהצהרת הפד ובמסיבת העיתונאים של יושב ראש הבנק פאוול בנוגע לטענה של הפד כי האינפלציה הגבוהה היא זמנית בלבד, במיוחד לאחר מדד המחירים לצרכן האחרון לחודש מאי שהצביע על עלייה של 5% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. המשך האמונה בארעיות האינפלציה יאפשרו לפד להתמקד בחלק שוק העובדה המקסימלי כחלק מהמנדט הדו צדדי שלו ולכן התחזיות שלו בנוגע לשוק העבודה יהיו חשובות.

שורה תחתונה: שינוי גדול במדיניות הפד אינו צפוי, אך יש לשים לב לבחירת המילים בנוגע לאינפלציה ושינויים בתחזיות .

נשיא הפד ג'רום פאוול. Bill O'leary, GettyImages
אל תצפו לשינוי גדול. פאוול/GettyImages, Bill O'leary

הבנק המרכזי האירופאי: החלטות אסטרטגיות עדיין בהמתנה

הבנק המרכזי האירופאי פרסם את התחזיות הכלכליות החדשות שלו בשבוע שעבר כאשר גם תחזית הצמיחה והאינפלציה עבור השנים 2021-2023 עברו שדרוג. תחזית האינפלציה לא פרצה את היעד של הבנק -2% ועובדה זאת משמשת עבור הבנק להצדקה מדוע הוא ממשיך במדיניות הרכישות הנוכחית, קצב גבוה יותר של רכישות שהחל ברבעון ה-2 וימשיך לרבעון ה-3. ההחלטה הזו להותיר את קצב הרכישות הגבוה בקצב שיא הוא למעשה החלטה טקטית ותאריך התפוגה המתוכנן של התוכנית במרץ 2022 יצטרך להמתין עד מאוחר יותר השנה. המנדט של הבנק המרכזי האירופאי(בניגוד לפד) נותן חשיבות על יציבות המחירים אך ישנה ספקולציה שיוצגו גם נושאי תעסוקה אל תוך הדיון גם אם בצורה לא רשמית ולכן יש כאלה שחושבים כי כדאי לדחות כל החלטה עד לסוף שנת 2022 כאשר מרבית העובדים שנמצאים בחל"ת יחזרו ותמונת מצב ברורה לגבי שוק העבודה תתקבל. עדיין אין פרסום תאריך רשמי עבור חשיפת תוצאות בחינת המדיניות האסטרטגית של הבנק אך צפוי להתקיים דיון לגבי זה בפגישה הקרובה שתתחיל ביום שישי ותימשך 3 ימים.

שורה תחתונה: הבנק המרכזי האירופאי עשוי לדחות החלטות אסטרטגיות בנוגע למדיניות למספר חודשים קדימה לאור התאוששות הכלכלית.

נתוני סחר באסיה ונגיף הקורונה

נתוני המאקרו בסין השבוע צפויים להמשיך להצביע על צמיחה חזקה לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה עם פוטנציאל לדעיכה מסוימת לאור היעלמותם של השפעות בסיס. נתוני ייצוא לחודש מאי מאינדונזיה, יפן, וסינגפור בימים הבאים צפויים לשקף את סביבת הביקוש הגבוהה מחוץ ליבשת אסיה. בעיות הקורונה ביבשת ממשיכות אבל שיעור המתחסנים ממשיך לעלות עם סין, דרום קוריאה וסינגפור מובילות את הלהקה. עם ההנחה כי חסינות עדר מתרחשת עם חיסון במנה אחת של 70% מהאוכלוסייה (או התאוששו מהמחלה) עמיתי המחקר שלנו בדויטשה בנק מעריכים כי המדינות הללו יכולים להגיע ליעד הזה בחודשים הקרובים. הודו עשויה להגיע לכך בתחילת השנה הבאה אך היצע חיסונים באזור נותר בעייתי. דאגה נוספת היא שברגע שהקפיצה מצד הכלכלות המפותחות עבור הייצוא האסיאתי תתמתן עשוי להיות פער כלכלי עד שהביקוש המקומי יסגור את הפער שנוצר.

שורה תחתונה: על אף ההאצה במבצע החיסונים, נגיף הקורונה עשוי להגביל את הביקוש המקומי במדינות יבשת אסיה.

כריסטיאן נוטלינג הוא הכלכלן הראשי של דויטשה בנק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully