מכה לחברות האנרגיה או בשורה לאזרחי ישראל?

קרן העושר, שכבר בשנת 2018 הייתה אמורה להכיל מיליארד שקל מרווחי חברות האנרגיה ולפעול למען "רווחת דור העתיד", הניבה בפועל רק מחצית מהסכום. תיקון חדש לחוק, יגביר מאוד את כוחן של רשויות האכיפה מול החברות, שהצליחו עד כה לעכב את ההפקדות

01/07/2021

"קרן העושר" הייתה אמורה לנתב את רווחי חברות האנרגיה, בעיקר מקידוחי הגז מול חופי ישראל, למען האזרחים. אלא שהקרן שכבר לפני שלוש שנים הייתה אמורה להכיל מיליארד שקל, צברה עד היום רק כמחצית מהסכום. הסיבה: מנגנון שאפשר לחברות לדחות את ההפקדות בה עד לליבון סופי של סכום הרווחים מול רשות המיסים.

היום הודיעו שר האוצר ושרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, כי יביאו לאישור ועדת שרים לחקיקה תיקון לחוק מיסוי רווחים משאבי טבע, שימנע את המשך השתמטות חברות האנרגיה מחובותיהן.

לאחר פגישת שר האוצר, אביגדור ליברמן ושרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן, הוחלט להביא מחדש את התיקון, שאושר בקריאה ראשונה בכנסת בחודש מרץ האחרון, לוועדת שרים לחקיקה לאישור החלת דין רציפות, שיסייע לזירוז הפעלת "קרן העושר" למען אזרחי ישראל - קרן שתוכל לפעול רק בהצטברות של מיליארד שקל בחשבונה.

ההחלטה למעשה תקדם את החקיקה לתיקון הליקוי - שהתחילה ונעצרה בכנסת הקודמת, כדי שתושלם בהקדם. מדובר בצעד משמעותי להשלמת היוזמה בפועל וחשוב לקידומה.

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
שר האוצר, אביגדור ליברמן: "מנגנון שעד היום שירת בעיקר את בעלי ההון"(צילום: ראובן קסטרו)

הגשת ערעור מצד החברות לא תדחה את התשלום

בשנת 2014, כמקובל במדינות אחרות בעלות משאבי טבע, חוקקה המדינה את חוק קרן לאזרחי ישראל, במטרה כי רווחי היתר של חברות הגז ובעלי משאבי טבע ימוסו ויושקעו בקרן מיוחדת - קרן העושר - שתשקיע את כספה למען רווחת דור העתיד. אנו מצויים היום כשלוש שנים מהמועד בו העריכה המועצה הלאומית לכלכלה כי הקרן תחל לפעול - אך בפועל רק כ-50% מהסכום הנדרש להפעלתה הופקדו.

חלק משמעותי מהעיכוב מקורו במנגנון הגביה של הקרן כיום. במקרה של מחלוקות החברות לא חייבות להפקיד מאומה בקרן וכך נוצר תמריץ למשוך מחלוקות במשך שנים מול רשות המיסים בסכומים של מאות מיליוני שקלים. לחברות הנישומות אינטרס ברור לדחוק את הקץ והמנגנון הקיים כיום ביחס לתשלומי המס למעשה מקים תמריץ שלילי להפקיד את הכסף, ותמריץ חיובי לחברות לערער ולהשיג על השומות עד אינסוף.

התיקון המוצע לחוק מייעל את הליך גביית ההיטל ופותר את בעיית התמריץ החיובי שנוצר לחברות, להשיג ולערער על גובה השומה ובכך לדחות את מועד העברת התשלום במשך שנים. על פי המוצע, הגשת ערעור לבית המשפט על שומת ההיטל לא תדחה את מועד החיוב בתשלום. בנוסף, במסגרת התיקון יינתנו לרשות המסים כלי אכיפה העומדים לרשותה באכיפת פקודת מס הכנסה, לרבות קנס גירעון, במקרים בהם חברה נישומה השתמטה מתשלום מס ברשלנות או במזיד וכן התעלמות מעסקאות מלאכותיות שבוצעו לצורך התחמקות תשלום מס.

*

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן(צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה)

פרקש הכהן: "כך עושים שינוי"

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "היום אנחנו מביאים בשורה ענקית לדור העתיד שלנו ומעלים משמעותית את קצב גיוס הכספים לקרן העושר.

בתיקון החוק שיעלה בוועדת השרים ביום ראשון נביא לסוף העיכובים במנגנון הגביה של הקרן, שעד היום שירת בעיקר את האינטרסים של בעלי ההון שמצאו דרכים לא דרכים להשהות את הפקדות הכספים בקרן.
הרווחים ממשאבי הטבע של מדינת ישראל צריכים להעמיד תועלות לציבור כולו ואני בטוח כי הצעד הנ"ל נדרש כדי להשלים את המלאכה בהפעלת הקרן לטובת פרויקטים חינוכיים וחברתיים עתידיים. אני מודה לשרה פרקש הכהן על שיתוף פעולה הדוק בזירוז ההליך".

*שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן: "היום עשינו עוד צעד חשוב בדרך להשבת מאות מיליוני שקלים שמגיעים לציבור - באמצעות תיקון הכשל הגדול שיש ב'קרן העושר'. פעלתי מאז כניסתי לממשלה להעברת התיקון, שעבר כבר בקריאה ראשונה ואני שמחה שנמשיך לקדמו.

בקרן מופקדים כספי מיסים ממשאבי הטבע של ישראל, משאבים השייכים לכולנו - אבל, עד היום קרן העושר לא מתמלאת והכל על חשבוננו. אני מודה לשר האוצר ליברמן, שנרתם מיד להמשך קידום התיקון החשוב הזה לכל אזרחי ישראל באופן מידי. זהו ביטוי למחויבות שלנו לאזרחי מדינת ישראל במשבר הכלכלי הזה, במטרה לקדם את הגבייה של מאות המיליונים האלו שיחזרו לאזרחים. כך עושים שינוי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully