וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נמשכו העתירות נגד חוק הפיקדון: יחול גם על בקבוקים גדולים

וואלה! כסף

עודכן לאחרונה: 5.7.2021 / 15:39

בתום דיון בבג"צ ולאחר שהשופטים קבעו כי החלטת השרה להגנת הסביבה הקודמת, גילה גמליאל, ניתנה במסכות וברשות, החליטו העותרים, נציגי חברות המשקאות ורשתות השיווק, למשוך את העתירות נגד החוק, שיחול, מעוד חמישה חודשים, על כל בקבוקי השתייה, גדולים כקטנים

היום (ב') התקיים בבג"צ דיון בעתירותיהם של יצרני המשקאות ושל רשתות השיווק כנגד המשרד להגנת הסביבה בגין החלת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים. כזכור, בסוף שנת 2020 החליטה השרה להגנת הסביבה היוצאת להחיל את חוק הפיקדון על מכלי המשקה הגדולים, לאחר שלא הושגו יעדי האיסוף בשנת 2016.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "בית המשפט נתן רוח גבית למהפכת הפיקדון של בקבוקים גדולים, אחרי עשור של עיכובים ולחצים. זו החלטה דרמטית לסביבה, שתוביל להפחתת נפח הפסולת, לעידוד המיחזור ולגמילת ישראל מפלסטיק, שעכשיו יוכלו להתקדם צעד משמעותי".

כזכור, להחלטה קדמו שנים של דיונים, לאורכן נרשמו לחצים מצד גופים שונים שלא להחיל את החוק על בקבוקי משקה גדולים (של ליטר וחצי, לעומת הבקבוק האישי בנפח 330 מ"ל).

בין המתנגדים בשעתו: חברי כנסת חרדים, מגזר שבו יש ביקוש לבקבוקי שתייה קלה גדולים, יצרני המשקאות ורשתות השיווק - שחששו שבעקבות הטלת הפיקדון יעלה מחיר המשקאות הקלים וכתוצאה מכך תיפגע הצריכה.

חילופי שרות במשרד להגנת הסביבה- גילה גמליאל ותמר זנדברג, 15 ביוני 2021. רפי בן-חקון, לשכת העיתונות הממשלתית
תמר זנדברג וגילה גמליאל בעת טקס חילופי השרות: גמליאל העבירה את החקיקה, זדנברג בירכה על הסרת ההתנגדויות/לשכת העיתונות הממשלתית, רפי בן-חקון

החלת הפיקדון תביא לשיפור של כ-20% ביעדי האיסוף

בדיון שהתקיים היום ציינו השופטים כי החלטת השרה ניתנה בסמכות. נציגי המדינה הדגישו בדיון כי התקיים הליך מקצועי מקיף טרם קבלת ההחלטה, שבו הושם דגש על שיקולים סביבתיים של קידום המיחזור וניקיון המרחב הציבורי, ולא רק שיקולים כלכליים.

עוד הודגש, כי החלת הפיקדון תביא לפי החוק להעלאת יעדי האיסוף מ- 55% ל- 73% (77% יעד דו-שנתי) בסופה של תקופת מעבר.

בתום הדיון הודיעו השופטים פוגלמן, שטיין ואלרון כי אין בדעתם להתערב בהחלטה שהתקבלה והציעו לעותרות למחוק את העתירה. בסיום דיון שקיימו העותרות, הן אכן ציינו כי הן מקבלות את הערות השופטים ואינן עומדות על העתירות.

חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים ייכנס לתוקף ב-1 בדצמבר 2021.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully