וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למה נשים צריכות לפרוש בגיל 62?

עודכן לאחרונה: 10.7.2021 / 12:49

הרפורמה החיונית שאביגדור ליברמן ינסה להעביר: התאמת משך הפנסיה לתוחלת החיים. גיל הפרישה לנשים בישראל נקבע בשנות החמישים והתיקון הכרחי, אבל למה לא לקבוע את גיל 70 כגיל פרישה אחיד לגברים ונשים? ההתלבטות שתחשוף מה באמת חושב שר האוצר על עתיד הממשלה

זה היה השבוע של שר האוצר אביגדור ליברמן, שלא הפסיק לספק כותרות - החל מהכוונה לדאוג למעונות יום לכל זוג שעובד ולהעלות את השכר של החיילים בסדיר ועד להפסקת סבסוד מעונות היום לאברכים שאינם עובדים.

בזמן הקצר שליברמן נמצא במשרד האוצר נראה שהוא מנסה להשלים פערים של השנתיים האחרונות בהן שרר בישראל כאוס פוליטי, שאולי לא השפיע על המצב הכלכלי - בעיקר בזכות ענף ההייטק - אבל הזניח קידום רפורמות חיוניות, שלא לדבר על תכנון לטווח הארוך.

בין שלל הנושאים, מצוי גם אחד שאין כמעט גורם כלכלי שאינו מסכים עם הצורך לקדמו, ובכל זאת - כל ממשלות ישראל בשנים האחרונות הזניחו אותו: אולי מחשש מביקורת, שהתפרצה בחמת זעם בכל פעם שהנושא הועלה, אולי מהבנה שמדובר בפלטפורמה לפופוליזם חברתי ומגדרי, כך שיהיה קשה להעביר החלטה בנוגע אליו במליאה.

וכך, אחרי שנים, התייחס ליברמן לנושא הנפיץ שנקרא "העלאת גיל הפרישה לנשים" ואפילו הוא, שנחשב לפוליטיקאי שלא חושש במיוחד לתדמיתו, עשה זאת בזהירות מרובה: "צריך להצמיד את מה שמתבקש מבחינת ההיגיון, כך שאם התוחלת החיים קפצה אז גם גיל הפרישה צריך לעלות בכמה שנים", אמר.

זוג פנסיונרים בודק את חשבון הבנק. ShutterStock
מבחינה כלכלית, העלייה בתוחלת החיים מחייבת את העלאת גיל הפרישה/ShutterStock

המבחן של ליברמן: האם ייכנס לחוק ההסדרים?

שלשום בלילה הפיץ משרד האוצר את רשימת הרפורמות שייכנסו לחוק ההסדרים של תקציב המדינה לשנים 2020-2021. הרשימה לא כללה את העלאת גיל הפרישה לנשים, אך לא מדובר ברשימה המלאה וחלק מהרפורמות עדיין נמצאות בעבודת המטה באוצר.

על פי פרסומים שונים, קיימת תכנית לעדכון גיל הפרישה החל מינואר 2022, במתווה שיביא אותו ל-65, בתוך כמה שנים. באוצר מכחישים: "זה כמו שאמרו שנבטל את הפטור ממע"מ על קניות של עד 75 דולרים" הם אומרים. כלומר, אם לתרגם את ההכחשה לעברית: מדברים על זה, אבל החלטה עוד אין.

כאמור מדובר בנושא טעון פוליטית, עליו מתנהלים ויכוחים ופה ושם גם דיונים עקרים כבר יותר מעשור. למרות ההסכמה הרווחת בקרב אנשי הצמרת הכלכלית כי גיל הפרישה לנשים חייב לעלות, הנושא לא קודם בעבר בשל מורכבותו הפוליטית.

נדמה כי כעת, עם הרוח חדשה בממשלה, הבשילה העת לקדם גם רפורמה חשובה, זו ויהיה מעניין לראות האם ליברמן יצליח להכניס אותה כבר לחוק ההסדרים הקרוב, במיוחד שלא ברור מה תהיה עמדת מפלגות עם נטייה סוציאליסטית בממשלה, כמו העבודה ומרצ.

קידום תיקון גיל הפרישה לנשים (ובהמשך אולי גם לגברים) יהווה גם אינדיקציה ברורה באשר להערכותיו של שר האוצר לגבי עתיד הממשלה: ביטול סבסוד מעונות היום לילדי אברכים, עולה בקנה אחד עם שאיפות בוחריו של ליברמן, הוא הדין בנוגע למעונות בחינם לילדים שהוריהם עובדים או העלאת שכר החיילים.

במילים אחרות: אם יעבור התקציב עם הסעיפים האלה, הרי שקיים מה שהבטיח לבוחריו. אך גם אם הממשלה תקרוס, הוא יצא לבחירות כמניף דגל המאבק החילוני, מה שעשוי לגרוף קולות גם מחוץ לבייס של "ישראל ביתנו". לא כן באשר לתיקון גיל הפרישה: כאן מדובר בצעד שהוא אולי הכרחי, אבל גם מאוד לא פופולרי, שספק אם ליברמן ילחם עליו אם יעלה באפו ריח בחירות.

לניסיונות להעלות את גיל הפרישה התנגדו בעבר ארגוני הנשים וחברות כנסות שדרשו, ובצדק, לפצות את קבוצות הנשים שייפגעו מהמהלך. מדובר כמובן במקצועות השוחקים ועבודות כפיים, להן המדינה תצטרך לתת כרית ביטחון ולאפשר יציאה לפנסיה בגיל מוקדם יותר, לפחות במהלך תקופת מעבר.

אישה מבוגרת ומטופחת. ShutterStock
חלק מהנשים בגיל הפרישה (62) מעידות שהן חשות יעילות יותר בעבודה מאשר בשנים בהן היו מטופלות בילדים/ShutterStock

ברוב המקרים אין הצדקה רפואית, נפשית או מקצועית לפרישה בגיל 62

כיום גיל הפרישה לגברים בישראל הוא 67 ולנשים 62, אך הן יכולות לדחות אותו עד גיל 67. תוחלת החיים הממוצעת של אישה היא 87 ושל גבר - 84. כלומר, נשים חיות יותר שנים, אך עובדות פחות. אין הצדקה לאפליה הזאת.

אישה שעובדת פחות שנים, צוברת פנסיה נמוכה יותר. על אף שבאופן תאורטי היא יכולה לדחות את גיל הפרישה עד 67, המציאות מוכיחה אחרת. גיל הפרישה הקבוע בחוק, 62, מהווה איתות למעסיקים ולנשים עצמן. המעסיקים מעדיפים עובדים צעירים יותר על פני נשים בעשור השביעי לחייהן.

המחקרים מצביעים על ירידה תלולה באיכות החיים, בבריאות הנפשית ובביטחון העצמי לאחר מספר שנים בפנסיה. כאמור, על פי תוחלת החיים, אישה ישראלית תעביר קרוב ל-25 שנים בפנסיה. ומחקרים מלמדים שלמרות תחושת סיפוק בתחילה, בבחינת "הגעה למנוחה ולנחלה", הרי שתחושה זאת נוטה להתחלף בתחושת ריקנות.

נוסף על כך, יש לתחושת התסכול גם סיבות אחרות: כאשר אישה מפסיקה לעבוד בגיל 62 ורואה את בן זוגה ממשיך לעבוד, יש לכך גם השלכות על ביטחונה העצמי, במיוחד אם לא הספיקה לצבור פנסיה ראויה עד גיל פרישתה. בעידן המודרני של פמיניזם וההעצמה הנשית, האפליה הזאת חייבת להיות מתוקנת.

חשוב לזכור גם שלרוב לפרישה המוקדמת שנכפית לעתים על נשים אין כל הצדקה רפואית, נפשית - ובעיקר מקצועית. מרבית הנשים הבריאות בגילאי 62 מהוות כוח עבודה יעיל ומנוסה. נשים רבות בגיל זה אף אומרות שדווקא בגילאי ה50-60 לחייהם קל להן יותר לעבוד מאשר בגילאי 30-40 כאשר עדיין היו עסוקות בגידול ילדים.

שר האוצר אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים להצגת התכנית הלאומית להפחתת הרגולציה והביורוקרטיה., ירושלים, 6 ביולי 2021. ללא, צילום מסך
שר האוצר אביגדור ליברמן מציג את התכנית להפחתת הרגולציה, השבוע. העלאת גיל הפרישה תהיה מאבק קשה בהרבה/צילום מסך, ללא

קול ההיגיון: פרישה בגיל 70 גם לגברים וגם לנשים

אך מעל לכל הנימוקים העקרוניים, מהחברתיים ועד לנפשיים, אם גיל הפרישה לנשים לא יעלה, תוחלת החיים העולה תגרום לכך שתקופת הפנסיה של אישה שהיא כיום בת 18 תעמוד על כ-34% מתוחלת חייה, כלומר - יותר משליש מחייה היא תבלה בפנסיה - ובהתאם תקטן תקופת גיל העבודה.

לא רק זכויות הנשים נפגעות בשל אי-העלאת גיל הפרישה אלא גם מדובר במצב גירעוני למדינה - הוצאות המוסד לביטוח לאומי על קצבאות זקנה גבוהות יותר מהמתוכנן, כתוצאה מהגידול בתועלת החיים שלא מתבטאת בהעלאת גיל הפרישה.

נסביר, קצבת הזקנה שמקבל האזרח מרגע פרישתו משולמת מההפרשות של האזרחים לביטוח לאומי. שיעור ההפרשה חושב לפני שנים רבות על בסיס תוחלת חיים מסוימת. למרות שתוחלת החיים עלתה באופן משמעותי בעשורים האחרונים, גיל הפרישה לנשים נותר ללא שינוי מאז שנות ה-50. הדבר מתבטא במצב גירעוני של כמיליארד שקל מדי שנה עבור המוסד לביטוח הלאומי.


ואולי כל הדיון המבדיל בין נשים לגברים הוא בכלל מוטעה? הן כבר לפני שלוש שנים הציע הביטוח הלאומי להעלות את גיל הפרישה באופן שוויוני לגברים ולנשים לגיל 70, בדומה למדינות מפותחות אחרות.

ההצעה הזאת נשמעת כקול ההיגיון, אבל במציאות הפוליטית המורכבת בישראל, ספק אם היא יכולה לעבור. אפילו אביגדור ליברמן שהחל את כהונתו באוצר במספר צעדים מרשימים בכיוון הנכון, ספק אם יוכל (בוודאי תחת הקואליציה השברירית) להיות האיש שיבצע את אחת הרפורמות הכלכליות הקשות ביותר לביצוע, החלטה שממשלות ישראל לא מצליחות להעביר כבר עשרות שנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully