וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד התקשורת: כל חיסכון משיתוף הפעולה ברשת דור 3 יושקע חזרה בצרכן

ערן גבאי

4.2.2003 / 10:03

חברות הסלולר: התחרות תבטיח זאת; ערכו לפני ימים אחדים מצגת בפני משרד התקשורת והציגו שיתוף פעולה ברשת הרדיו, שעל פי הערכות עשוי לחסוך כ-30% מההשקעה

משרד התקשורת דורש להבטיח שכל שקל שיחסכו חברות הסלולר, אם יאושר להן לשתף פעולה בהקמת רשת דור 3, יועבר להשקעה חוזרת בצרכן. חברות הסלולר טוענות כי התחרות בשוק תבטיח זאת.

החברות סלקום, פרטנר ופלאפון ערכו לפני ימים אחדים מצגת בפני משרד התקשורת בה הציגו את המודל הכלכלי לשיתוף הפעולה המוצע על ידן, שבוצע על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית אנליסיס וחברת וגה הישראלית. המודל הציג שיתוף פעולה בין שלוש החברות ברשת הרדיו וחיסכון ניכר בעלויות המפעילות הסלולריות. על פי הערכות תוכל כל חברה לחסוך כ-30% מעלות ההשקעה בהתאם למודל המוצע.

ידוע כי בפגישה קודמת אישר משרד התקשורת לחברות הסלולר להציג בפניו מודל שיתוף פעולה רחב יותר בספקטרום תדרי דור 3 מזה שהוצע על ידי החברות עצמן, ולמעשה הוצע כי החברות יוכלו לקיים שיתוף גם ברשת הרדיו ולא רק באתרים. משמעות הדבר היא שלא תתאפשר תחרות בין חברות הסלולר בתחום כיסוי הרשת ובטיב מערכת הרדיו, אלא היא תתמקד בעיקר בתעריפי השירותים שיסופקו - ומכאן הצורך של המשרד להבטיח שהתחרות בתעריפי השוק לא תיפגע.

על פי המודל שהוצג בפני משרד התקשורת, יוכלו חברות הסלולר להעמיד את כל ספקטרום התדרים שלהן עבור כל אחת מהחברות, בשיטה הקרויה "ספקטרום פולינג" ולנצל את הספקטרום הרחב (שלושת מקטעי תדרי ה-UMTS שהן קיבלו במכרז) על פי היקפי הצריכה המשתנים.

חברות הסלולר התכוונו להגיש כבר בינואר את בקשתן המקיפה לשיתוף פעולה בפרישת רשת דור 3 בפני דרור שטרום, הממונה על ההגבלים העסקיים, אך פגישה זו נדחתה בשל כניסת יצחק פטרבורג לתפקיד מנכ"ל סלקום ודרישתו ללמוד את החומר.

נייר העמדה המשפטי של חברות הסלולר בנושא הוכן על ידי עו"ד אלי זהר, בשם שלוש החברות, ובו הבקשה והנימוקים שלהן לשיתוף פעולה בהקמת אתרי הסלולר ולאיחוד בין אתרי החברות בפריסת הדור השלישי.

שטרום לא הכתיב לחברות מועד להתחלת מתן השירותים בדור 3, אך הבהיר לחברות שמרגע שיחלו להעניק את השירות באזור ראשון בארץ, הן יהיו חייבות בכיסוי כל שטח המדינה בתוך שנתיים. הבקשה המקורית של חברות הסלולר לשיתוף פעולה בהקמת רשת דור 3 נמסרה כבר ברבעון הרביעי של 2001.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully