וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניר גלעד: "לא דחינו תשלומים הגירעון הוא תוצאה של ירידה בהכנסות"

ליאור כגן

4.2.2003 / 16:23

החשב הכללי באוצר: "הודענו לכל המשרדים כי רמת ההוצאה הממשלתית תותאם לרמת ההכנסות"

"לא דחינו הוצאות משנת 2002 לשנת 2003, ולכן זו לא הסיבה לגירעון הגבוה בינואר", כך אומר החשב הכללי באוצר, ניר גלעד, בתגובה לנתוני הגירעון הממשלתי בחודש ינואר - 2.66 מיליארד שקל. לדבריו, הדחייה היחידה היתה בהיקף של כ-500-600 מיליון שקל, זאת בשל עיכובים טכניים בהחזרי המע"מ.

גלעד מסביר כי קיימות שתי סיבות לגירעון הגבוה בחודש ינואר בהשוואה לשנים הקודמות. "הסיבה הראשונה היא המשך הירידה בהכנסות המדינה ממסים, שזהו קו מגמה שנמשך במהלך החודשים האחרונים בשל הירידה בפעילות המשקית", אומר גלעד. לדבריו, רמת ההכנסות ממסים בחודש ינואר עומדת על כ-12 מיליארד שקל, לעומת ציפיות להכנסות של כ-13 מיליארד שקל.

גלעד מסביר כי הסיבה השניה היא העובדה שחודש ינואר 2003 התנהל עם תקציב מאושר, דבר שהעלה את אמת ההוצאה התקציבית בחודש זה. "התרגלנו בשנתיים האחרונות שינואר זה חודש עם פעילות נמוכה ומשלמים בו רק הוצאות הכרחיות", אומר גלעד. לדבריו, ההוצאה התקציבית בינואר היא כ-7.3% מהתקציב לעומת הוצאה ממוצעת של כ-6.5% בשנים קודמות. מדובר בהוצאה של כ-14.5 מיליארד שקל בחודש ינואר בהשוואה להוצאה של כ-12 מיליארד שקל בשנים הקודמות בחודש ינואר.

כאמור, גלעד דוחה את הטענות בדבר דחית הוצאות מ-2002. "אם היתה דחיה היינו רואים קפיצה גדולה מאוד בהוצאות הממשלתיות בינואר, וזה לא מה שקורה בפועל", אמר גלעד. "לא מדובר בזנבות של שנה קודמת".

גלעד מציין כי משרד החשב הכללי הודיע לכל המשרדים כי רמת ההוצאה הממשלתית תותאם לרמת ההכנסות. "בחודש ינואר אישרנו למשרדים הוצאה של 88% מהתקציב ובפברואר נאשר הוצאה של 89% בלבד", אומר גלעד. המשמעות היא שמשרד החשב הכללי מבצע מעין קיצוץ בתקציב, זאת עד להרכבת הממשלה והעברתו בחוק.

בנושא הדירוג אומר גלעד כי עדיין מוקדם לקבוע על פי נתון אחד מה יעשו חברות דירוג האשראי. גלעד מעריך כי האוצר יצליח לגייס השנה כמיליארד שקל בשווקי חו"ל, בהתאם לתוכנית המקורית (בנוסף לגיוס של 1.25 מיליארד שקל של הבונדס). "השאלה הגדולה היא מה יקרה בעיראק", אומר גלעד. לדבריו, השווקים בארה"ב מחכים להתפתחויות בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully