פיצוץ מבוקר: החלו דיוני התקציב בממשלה

לראשונה מזה 3 שנים הוגש תקציב המדינה לאישור הממשלה. גורם בכיר: "גם אם בשעה ארבע אחר הצהרים יגידו שיש פיצוץ, והממשלה מתפרקת, אין מה להתרגש מזה". למרות זאת, הקרב האמיתי לא יהיה סביב שולחן הממשלה, אלא במליאה, שצריכה לאשר את התקציב עד ל-4 בנובמבר

בחלוף יותר משלוש שנים מאז אישור תקציב המדינה האחרון, תתכנס הממשלה כדי לדון בתקציב המדינה. על הממשלה לאשר את התקציב בכנסת, כולל חוק ההסדרים, עד לתאריך 4 בנובמבר, כלומר - בטווח של 3 חודשים, ובינתיים נראה כי מדובר במשימה לא פשוטה.

מסגרת התקציב, כפי שנקבעה על ידי משרד האוצר תעמוד בשנת 2022 על כ-453 מיליארד שקל, והיא לא צפויה להשתנות. המסגרת נקבעת בעזרת ההכנסות הצפויות של המדינה, ההתחייבויות הקבועות (כמו למשל הוצאות הריבית, פנסיות ועוד), פרמטרים דמוגרפיים כמו גידול טבעי של האוכלוסייה וכן יעד הגירעון השאפתני אליו ינסה להגיע האוצר כבר בשנה הבאה - 3.5% מהתוצר.

מדובר בנתון נמוך יותר מהנתון של סוף 2019, טרום משבר הקורונה, כלומר המדיניות בה נוקט שר האוצר היא חזרה מהירה של המשק למסלול.

עוד בוואלה!

הכירו את ה-Wonder החדש שלכם בבנק הפועלים

לכתבה המלאה
שר הבריאות ניצן הורוביץ: דורש תוספת תקציב למשרדו, השאלה היא עד כמה ירחיק לכת (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

הקרב האמיתי יהיה במליאה

הדיונים על החלוקה הפנימית של תקציב המדינה צפויים להיות סוערים ולהמשך למשך מספר ימים. להערכת גורם בממשלה, גם אם יהיה פיצוץ בדיון, בסופו של דבר התקציב יעבור בממשלה. "גם אם בשעה ארבע אחר הצהרים יגידו שיש פיצוץ, והממשלה מתפרקת, אין מה להתרגש מזה, ככה זה בכל ישיבת תקציב. זה כמו שכל שנה באוגוסט מדברים על האם תפתח שנת הלימודים".

עם זאת, לאחר האישור בממשלה, שם נדרש רוב רגיל, התקציב יחד עם חוק ההסדרים צריכים לעבור לדיון בכנסת, ושם נדרש רוב של 61 חברי כנסת, וזאת הולכת להיות משימה מורכבת במיוחד, נוכח הסדקים שהחלו להיות בקואליציה.

המו"מ בין המשרדים נמשך עד כניסת השבת ובמוצאי שבת. ועדיין יש משרדים איתם אנשי האוצר עדיין לא הגיעו להסכמות לגבי גובה התקציב. מדובר במשרד הבריאות, התחבורה ומשרד השיכון.

בשבוע שעבר שר הבריאות הורוביץ איים להצביע נגד התקציב בישיבה. אמש בראיון לדנה וייס בחדשות סוף השבוע, בתשובה לשאלה האם יצביע נגד התקציב השר הורוביץ השיב: "מערכת הבריאות בישראל היא חנוקה, וכשאני והולך לבית חולים לבריאות הנפש ורואה אנשים שוכבים בלילה על הרצפה, כי אין להם מיטה, זה מזעזע אותי...

יש תורים במיונים, מחלקות פנימיות מפוצצות. אין דבר שיותר חשוב לי מתקציב הבריאות... שר האוצר חייב להבין את זה וראש הממשלה חייב להבין את זה. בלי מערכת בריאות חזקה, אין ישראל חזקה ואין מאבק בקורונה".

יחד עם זאת ההערכה היא כי בסופו של דבר, יגיעו משרדי האוצר והבריאות להבנות, שכן הורוביץ עשוי להקשות על האוצר, אך לא יעמיד את קיום הממשלה בסכנה.

הפגנת חקלאים בצומת כברי בשבוע שעבר. קשה לראות איך תעבור הרפורמה בחקלאות, אך ליברמן צפוי להתעקש (צילום: אלי אשכנזי)

קשיים בחקלאות

זמן קצר לפני הפצת חוק ההסדרים לשרים בשבוע שעבר משרד הבריאות הכניס התנגדויות לרפורמת הייבוא של התמרוקים ושל מזון - אחת מרפורמות הדגל בחוק ההסדרים שאמורה לטפל ביוקר המחיה על ידי הסרת החסמים לייבוא מקביל. לפי גרומים באוצר, הרפורמה צפויה "לחזור" לחוק ההסדרים לאחר כמה תיקונים.

הרפורמה הנוספת שאמורה להילחם ביוקר המחיה - ונכון לעתה מופיעה בחוק ההסדרים היא הרפורמה בחקלאות. כרגע נראה כי לליברמן יהיה קשה מאוד להעביר אותה בכנסת, אך למרות זאת הוא צפוי להתעקש עליה. ליברמן דיבר על הורדת יוקר המחיה עוד בקמפיין הבחירות וגם חזר על הבטחה זו עם כניסתו לתפקיד שר האוצר.

חוק ההסדרים הנוכחי הוא אחד הגדולים והשאפתניים שהיו כאן בשנים האחרונות מבחינת מספר רפורמות הענק שבתכנון - מחוק המטרו, דרך העלאת גיל הפרישה לנשים, ועד לרפורמות לזולת יוקר המחיה. גם מי שמתנגד לחלק מהרפורמות המוצעות, מבין ששר האוצר - יחד עם אנשי משרדו - עובד במרץ כדי לנסות ולהשלים פערים של שלוש בהן לא היה כאן תקציב, ועל כן, גם אם חלק מהרפורמות ייפלו עדיין מדובר בהישג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully