וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השווקים באסיה וזן הדלתא בלמו את התשואות בהשתלמות

עודכן לאחרונה: 19.8.2021 / 17:35

שליש מקרנות ההשתלמות השיגו תשואה שלילית במהלך חודש יולי, ושתיים נוספות היו קרובות לתשואה אפסית. מגדל, עם זאת, הצליחה לצלוח את החודש בתשואה חיובית של 0.56% וטיפסה לראש הטבלה לאחר שהתמקדה בשווקי חו"ל ובמניות החברות הגדולות

אחרי חצי שנה של גאות בשווקים, שהניבה לקרנות ההשתלמות תשואה מצטברת ממוצעת של כ-8.11% לתקופה זו, נראה כי חלק מהקרנות מתחילות לחוות את תחילת השפל. זאת לאור המגמה המעורבת של ביצועי קרנות ההשתלמות שנבדקו על ידי 'וואלה! כסף' ו'מעריב עסקים' בחודש יולי: ארבע מהן סיימו את החודש עם תשואה שלילית, ושתיים אחרות עם תשואה כמעט אפסית.

התשואה הממוצעת של כלל הקרנות שנבדקו על ידנו בחודש החולף עמדה על כ-0.17% בלבד, וזאת בעיקר על רקע מגמה מעורבת במדדי המניות בבורסות עולם, לצד התפשטות גל הקורונה הרביעי בישראל.

מי שבכל זאת הצליחה לצלוח את חודש יולי בתשואה חיובית, שגם הייתה הגבוהה ביותר מבין כלל קרנות ההשתלמות שנבדקו היא קרן ההשתלמות של 'מגדל', שהשיגה תשואה של 0.56% לתקופה, והעלתה את התשואה המצטברת שלה מתחילת השנה ל-8.55%.

קרנות השתלמות יולי 2021. ללא, מערכת וואלה!
ביצועי קרנות ההשתלמות בחודש יולי לא היטיבו עם המשקיעים/מערכת וואלה!, ללא

נמנעו מהסינדרום הסיני

מגדל נהנתה, בין היתר, מהמשך העליות שחוו מניות החברות הגדולות בארה"ב ומאי חשיפתה למניות הטכנולוגיה בסין. גיא פישר, משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת ההשקעות במגדל ביטוח, מפרט: "באופן יחסי לאחרים, אנו נמצאים יותר במניות הגדולות, בין היתר בתחום ההייטק בארה"ב לדוגמא, ובנדל"ן מניב בשוק הישראלי.

אנו לא חשופים למניות טכנולוגיה בסין מזה מספר חודשים וזה גם סייע להשגת התשואה בחודש יולי, אך כן חשופים לסין במניות ליבה שונות. גם היציאה שלנו ממניות הדלקים הפוסיליים (דלקים מאובנים דוגמת פחם, נפט וגז טבעי), שסבלו מחודש לא טוב ביולי, תרמה לנו.

זן הדלתא של הקורונה עורר חששות והוביל את השוק לתגובות לא טובות בחלק מהסקטורים וזה מוביל אותנו לחפש הזדמנויות. כי לראייתנו אפקט הדלתא יהיה מוגבל יחסית. בראייה מפוקחת על הקורונה אנו רואים שהיא הובילה חברות להתייעלות ולרווחיות, שהיא, בין היתר, גם הבסיס לגובה בו נמצאת הבורסה היום.

מניות התיירות לדוגמא, ובהן מניות המלונאות, הפנאי וחלק מהנדל"ן המניב יחזרו לעלות. ניתן לראות את רמת התפוסה במלונות כיום וזאת לצד המחירים בהם. לא רואים כל ירידה ברצון לצרוך או לצאת לחופשות, ויש סקטורים שנפגעו פחות ממה שצפו שייפגעו בעקבות הקורונה. ובכלל, המחשבה כיום היא חזרה לשגרה ומחיה לצד הקורונה.

יכול להיות שהחורף הקרוב עדיין יהיה בעייתי במובני הקורונה וההשלכות על התנהלות המשק, אך לטווח הארוך, בהינתן ולא נופתע עם איזשהו זן קורונה אלים יטרוף את הקלפים, אנו מאמינים בחזרה לנרמול".

גיא פישר, משנה למנכ"ל מגדל. באדיבות מגדל,
גיא פישר, משנה למנכ"ל ומנהל חטיבת ההשקעות במגדל ביטוח/באדיבות מגדל

בתי ההשקעות מוטים לשוק המניות המקומי

פישר מוסיף: בחודשים האחרונים עשינו התאמות בתיק ההשקעות שלנו מתוך הערכה לצמיחה נמוכה יותר, שאכן התאימה עצמה למתכונת שהערכנו, שכן סופה של כל חגיגה להיגמר או להאט.

אני רואה בכך דבר חיובי, שכן זה משאיר מקום לצמיחה עתידית, שלא תתבזבז כולה ברבעון הנוכחי או הבא, אלא תתפרס גם על פני 2022 ו-2023. צריך לזכור שברבעון האחרון חזרנו לנקודת האפס בה התחלנו טרום הקורונה. כלומר מבחינת העולם יש לנו עוד 6% צמיחה 'להחזיר' על השנתיים האבודות ועדיף שייפרסו על פני שנה וחצי ולא על פני רבעון אחד או שניים".

בעוד 'מגדל' לוהטת בפסגת הטבלה שלנו, הרי שבתחתית נמצא את קרן ההשתלמות של 'הלמן אלדובי' שמסכמת את יולי עם תשואה שלילית של 0.5%, ובפער של יותר מאחוז ממוליכת הטבלה.

בית ההשקעות הלמן אלדובי נרכש לפני כחודש וחצי תמורת כ-275 מיליון שקל על ידי חברת הביטוח הפניקס, המחזיקה גם בבית ההשקעות אקסלנס, שקרן ההשתלמות שלו השיגה תשואה שלילית גם היא (של 0.21%) והתמקמה שנייה מלמטה, מיד אחרי זו של הלמן אלדובי.

גורמים בשוק ההון הסבירו את הגעת בתי ההשקעות למקום האחרון, בהטיה הקיימת בהם לשוק המניות המקומי, בעוד דווקא זה של חו"ל השיג תשואות יתר במהלך חודש יולי. בנוסף, תיק המניות שלהם מוטה יותר למניות ערך (מניות שנסחרות במחיר הנמוך מהשווי הכלכלי שלהן, במכפיל רווח נמוך או בתשואת דיבידנד גבוה) ולסקטורים סיקליקליים (סקטורים מעגליים, המשלימים מעגל כלכלי ולרוב מותאמים למצב השוק), ואלה היו פחות טובים ביולי, אחרי שדווקא עבדו טוב במחצית הראשונה של השנה.

כמו כן, מניות קטנות ובינוניות בארץ ובעולם השיגו תשואות חסר מול מניות חברות הענק, בעוד האחרונות בטבלת קרנות ההשתלמות משיגות לאורך זמן את האלפא שלהן (תשואה עודפת ביחס לשוק) בעיקר מהמניות הקטנות והבינוניות, שפחות מסוקרות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully