נתב"ג עלול להיסגר בראש השנה, ולא בגלל הקורונה

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בענף התעופה: עובדי רשות שדות התעופה, אל על, ארקיע וטייסי ישראייר. העילה: לאחר פיטורי אלפים במטרה להבריא את הענף שנקלע לקשיים בשל הקורונה, מבקשות עתה החברות לפטר עוד עובדים ולהוציא אחרים לחל"ת. השביתה, אם תהיה - החל מראש השנה

וואלה! כסף
24/08/2021

אם קיוויתם למצוא מדינה ירוקה כדי לבלות בה את החגים, מוטב לכם אולי להכין תכנית חלופית - והפעם לא בגלל הגבלות הקורונה: ההסתדרות הכריזה לפני זמן קצר על סכסוך עבודה בענף התעופה, על רקע המשבר התעסוקתי החמור של העובדים בענף, מאז פרוץ מגפת הקורונה.

לטענת ההסתדרות, חברות התעופה שכבר פיטרו אלפי עובדים והוציאו עובדים רבים לחל"ת, מבקשות כעת לפעול לפיטורים המוניים נוספים, ועקב כך הוכרז הסכסוך.

הסכסוך רלוונטי לעובדי אל-על, עובדי ארקיע, הטייסים בישראייר, ועובדי רשות שדות התעופה. ההסתדרות תוכל לנקוט בצעדים ארגוניים (כלומר עיצומים ואף השבתה מלאה) בתוך כשבועיים.

העילות לסכסוך, על פי ההסתדרות: כוונת חברות תעופה ישראליות לפעול לפיטורי עובדים נוספים, להאריך את תקופת החל"ת של עובדים רבים, ולשנות את תנאי העסקתם של העובדים; חשש לפגיעה בהכשרות או ברישיונות של עובדים; חשש לסגירת מחלקות בחלק מהחברות, והעברת העבודה למיקור חוץ. ואי-נקיטת צעדים מצד הנהלת חברות התעופה, למציאת פתרונות כלכליים להצלת החברות.

טוב לדעת (מקודם)

האם בי קיור לייזר מתאים לכם? ככה תדעו למי המכשיר מתאים ולמי לא

מוגש מטעם בי קיור לייזר
מחאת עובדי ענף התעופה ביום חמישי שעבר: אל תבנו על חו"ל בחגים(צילום: דוברות הכנסת, דוברות ההסתדרות)

ההסתדרות שיתפה פעולה עם תכניות ההבראה, אבל לא עוד

מגפת הקורונה פגעה בתחומים כלכליים שונים במשק העבודה הישראלי, מאז חודש מרץ 2020. ענף התעופה ספג פגיעה אנושה במיוחד, נוכח ההגבלות והאיסורים אשר הוטלו על תעופה, מיד עם פרוץ המגפה. גם כיום, כשנה וחצי מפרוץ המגפה, ענף התעופה טרם חזר להיקף פעילות מסחרית רגילה וסדירה, חלק בלתי מבוטל מעובדיו עדיין בחל"ת, ואלפי עובדים אחרים פוטרו.

לאורך כל תקופת המשבר פעלו ההסתדרות ואיגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, במגוון דרכים כדי לייצר פתרונות מקצועיים ויצירתיים עבור כל חברה בענף, בניסיון לשמור על מקורות פרנסתם של אלפי עובדות ועובדים.

בין היתר, באמצעות חתימה על הסכמים שכללו סיום העסקה של עובדים, ושינויים מרחיקי לכת בתנאי שכרם והעסקתם של עובדים בחברות השונות. אלא שנראה כי כעת מבקשות החברות לפטר עוד עובדים רבים.

מהמשבר עולות בעיות נוספות, למשל, חלקם הבלתי מבוטל של העובדים המועסקים בענף התעופה הינם עובדים המחויבים בהכשרות, ריענון עבודה ובחינות באופן קבוע.

דוגמת: טייסים, מנהלי שירות בטיסה, דיילים, מהנדסים, חשמלאים, מכונאים וגוררי מטוסים. בהימשכות תקופת החל"ת יש כדי לפגוע ביכולתם וכשירותם של מי מהעובדים הללו, וגם סוגיה זו טרם קיבלה מענה מספק. חשש נוסף הוא מסגירת מחלקות או העברת ביצוע עבודות שונות למיקור חוץ.

אלפים כבר פוטרו בכדי להציל את הענף. עתה נתבעים עוד קיצוצים(צילום: דוברות ההסתדרות)

"הממשלה צריכה להתערב, כפי שעשו בעולם"

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, אמר: "אני עוסק במשבר עובדי ענף התעופה מבוקר עד ליל. לצערי, נראה שיש מי שלא מכירים בחשיבותו של ענף זה, לא רק לתעסוקה ולכלכלה הישראלית, אלא למדינת ישראל בהיבטים רבים נוספים.

ההסתדרות התגייסה להצלת ענף התעופה ושיקומו, עם פרוץ המשבר, באמצעות הסכמי הבראה והתייעלות חסרי תקדים שחתמנו עם החברות וסיוע כלכלי שהעברנו להן. אך אין הדבר אומר שבכך ניתן פתח לפיטורים המוניים ולפגיעה בזכויות העובדים, בכל שני וחמישי, כפתרון מהיר וקל של החברות. אנו לא נאפשר זאת".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר: "ניסינו להימנע מהחרפת המאבק בענף התעופה, אך איננו יכולים להישאר אדישים לנוכח המסרים הקשים שקיבלנו מהנהלות חברות התעופה בכל הקשור לביטחונם התעסוקתי והכלכלי של העובדים בענפי התעופה השונים.

ציפינו ואנחנו עדיין מצפים ממשלת ישראל להתערב במשבר ולייצב את חברות התעופה, כפי שעשו מדינות אחרות בעולם. ברמה הלאומית, אין לנו פריווילגיה להיות ללא חברות תעופה ישראליות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully