וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעיטת פתיחה: יו"ר מנהלת הליגה פותח את העונה ואת הלב

עודכן לאחרונה: 26.8.2021 / 17:07

תקציר מנהלים עם ארז כלפון, במיוחד לפתיחת העונה: על הפיכת הכדורגל מחוויה גברית למשפחתית, הכוונה להקים קרן הון סיכון להשקעה בספורט-טק, הרצון להכניס הימורים אונליין כדי למנוע אובדן של שלושה מיליארד שקל וגם על הרגע המתקרב שבו ירגיש שמיצה את התפקיד, ויפרוש

ת.ז: ארז כלפון, בן 50, יו"ר קצא"א ויו"ר מנהלת הליגות בכדורגל

מי אני: חשוב לי לקבל החלטות נכונות, לוודא שהן מיושמות ולבצע מעקב אחריהן. מקבל החלטה ומיד יוצא לדרך.

שורשים: המשפחה של אמא עסקה ברפואה בעיראק. הם עלו בשנות ה - 50', הגיעו למעברה ליד בני ברק, משם עברו לבתי סוכנות בעיר ואח"כ לר"ג. סבתא הייתה מיילדת וסבא עבד במוסד. הצד של אבא הגיעו לבני ברק מלוב באותן השנים, סבא עסק בבניין.

ההורים נפגשו בעיר לפני הצבא, התחתנו והתיישבו בר"ג. אבא הקים חברת בניין עם אחיו, אמא עבדה תקופה בתעשייה האווירית ואח"כ התמקדה בגידול של שלושתנו.

הילדות שלי: ר"ג, רחוב הירדן. היינו הרבה בפארק, שיחקנו כדורגל וכדורסל ואפילו הייתי תקופה קצרה בהפועל והכח ר"ג. למדתי הנהלת חשבונות באורט, שהיה התיכון הכי קרוב והראש שלי לא היה בלימודים.

ארז כלפון 8. רובי קסטרו, ראובן קסטרו
"היינו הרבה בפארק, שיחקנו כדורגל וכדורסל ואפילו הייתי תקופה קצרה בהפועל והכח ר"ג"/ראובן קסטרו, רובי קסטרו

"ביקשו ממני להצטרף לצוות של אריאל שרון"

אבטחה: אחרי השחרור משירות כרס"פ בבסיס הטירונים בחוות השומר, שם הדרכתי את "נערי רפול", התחלתי לעבוד בתחום כמאבטח, הייתי מפקח אבטחה באיכילוב, מנהל האבטחה של בתי ספר ומנכ"ל של חברת אבטחה ותוך כדי למדתי תואר ראשון במדעי החברה ותקשורת בבר אילן.

חברת האבטחה נתנה שירותי אבטחה, כ"א ומחשוב לליכוד, הכרתי שם חלק מהאנשים הבכירים והם ביקשו ממני להצטרף לצוות של אריאל שרון, כיועץ לרשויות המקומיות, אחראי על סיורים וביקורים בארץ ובחו"ל, תיאום עם השב"כ ודברים נוספים.

אריאל שרון: אדם מדהים, איש של עשיה, הכיר את המדינה על בוריה וידע מה הוא רוצה לעשות. למדתי ממנו המון. היה לו חוש הומור יוצא דופן. באשפוז הראשון שלו, הוא שכב בבית חולים בירושלים. התקשורת געשה, חשבו שהוא לא בין החיים ולא יכולנו למסור מידע בגלל החיסיון הרפואי.

תוך כדי שהוא קיבל טיפול והיה מחובר לאינפוזיות, אמרנו לו, אריק, העיתונים מספידים אותך וזה ישפיע על שוק ההון ויגרום למפולת. הוא ביקש את הטלפון, עבר עיתונאי עיתונאי, ואמר, "שלום, אני מדבר איתך מתחת לאדמה, אבל הכל בסדר, אין צורך למכור מניות, אני כבר יוצא החוצה".

ארז כלפון 4. רובי קסטרו, ראובן קסטרו
"אמרנו לו, אריק, העיתונים מספידים אותך וזה ישפיע על שוק ההון ויגרום למפולת. הוא ביקש את הטלפון"/ראובן קסטרו, רובי קסטרו

"אף פעם לא היו לי שאיפות פוליטיות"

קריירה ציבורית: הייתי עם שרון כמעט שש שנים, גם במשרד רוה"מ, המשכתי עם אהוד אולמרט שהחליף אותו בתפקיד רוה"מ אחרי שאושפז בפעם השנייה ואז מוניתי כמנכ"ל משרד הקליטה והייתי תחת שלושה שרים. אף פעם לא היו לי שאיפות פוליטיות. אני אוהב להתעסק בדברים המקצועיים. משם עברתי לארגון "נפש בנפש", שמעלה עולים מצפון אמריקה לישראל.

ראש מטה שר האוצר: משה כחלון, שהיה שר האוצר ועמד לפני העברת תקציב, ביקש שאבוא לשמש כיו"ר המטה שלו. זה היה התקציב הדו שנתי האחרון שעבר עד לרגע זה ושנה עבדתי מבוקר עד לילה, תקופה סוערת של חתימת הסכמי השכר בהסתדרות והמשבר הגדול בעיריית ירושלים. ואז מוניתי ליו"ר קצא"א ויו"ר דוראד.

קצא"א: חברת תשתיות ממשלתית שעוסקת בפריקה, טעינה, אחסון והובלה של דלקים, ואחראית על צינור העברת הנפט הגולמי מנמל אילת לאשקלון ומשם לבתי הזיקוק, שנחשב למתקן אסטרטגי.

בנוסף החברה עוסקת בגז טבעי וגפ"מ, גז בישול. וכל הגז שמגיע לישראל נפרק בקצא"א. מעל 50% מהפעילות שלה מתנהלת מול לקוחות בינלאומיים. המינוי לא היה פוליטי בשום אופן. התחריתי במועמדים אחרים ועברתי את הוועדה.

ארז כלפון 1. רובי קסטרו, ראובן קסטרו
"משה כחלון, שהיה שר האוצר ועמד לפני העברת תקציב, ביקש שאבוא לשמש כיו"ר המטה שלו"/ראובן קסטרו, רובי קסטרו

"הפוטנציאל של שלום עם סעודיה הוא עצום"

הסכם עם האמירויות: נחתם לפני שנה ולמרות מה שנכתב, לא הוקפא. להסכם הזה יש חשיבות אסטרטגית, מדינית, ביטחונית וכלכלית, הוא שובר את החרם הערבי ונותן לישראל בטחון אנרגטי. במידה בעתיד ייחתם הסכם שלום עם סעודיה, הוא יכול להתרחב והפוטנציאל שלו עצום.

שמירה על הסביבה: אני יכול להרגיע את ארגוני הסביבה שמודאגים מפעילות קצא"א, שלא נחסוך במשאבים כדי להגן עליה בכל מחיר ובמקביל לשמור על כשירות נמל הנפט באילת, בשגרה ובאירועי בטחון וחירום. לפני כמה שנים החזרנו חצי קילומטר מהנמל לציבור לצורך שימור שמורת אלמוגים נדירה.

דוראד: חברת ייצור החשמל הפרטית הגדולה בישראל. שימשתי כיו"ר שלה עד לפני שנה. בתקופתי חתמנו על הסכם אספקת הגז עם אנרג'יאן, שבבעלותה מאגרי כריש ותנין, במחירים נמוכים ב - 30% ממחירי השוק, מה שהגדיל את התחרות בגז הטבעי והוזיל את המחיר לצרכנים.

ארז כלפון 5. רובי קסטרו, ראובן קסטרו
"להסכם הזה יש חשיבות אסטרטגית, מדינית, ביטחונית וכלכלית, הוא שובר את החרם הערבי ונותן לישראל בטחון אנרגטי"/ראובן קסטרו, רובי קסטרו

"כדורגל ללא קהל הוא לא כדורגל"

מנהלת הליגות בכדורגל: הגוף שמרכז את פעילות שתי הליגות המקצועניות בישראל, ליגת העל והליגה הלאומית וחוגג שבע שנים להקמתו החודש. ב - 2018, כשפנו אלי כמה בעלי קבוצות לקחת את תפקיד יו"ר המנהלת, לא ידעתי למה אני נכנס, אבל ראיתי בזה צעד ציוני, ורציתי לרתום את היכולות שלי למען הספורט, במקביל לעבודה שלי בקצא"א.

קורונה: עברנו שנה וחצי קשות של עיסוק בקורונה ופחות בכדורגל. מנענו אסון כלכלי וספורטיבי כבד לקבוצות, כשהצלחנו לסיים את שתי העונות הקודמות במלואן. ענף הכדורגל מגלגל כ - 600 מיליון שקל בשנה ומפרנס עשרות אלפי משפחות החל משכירים של המועדונים ועד מוכרי הנקניקיות באצטדיונים, כך שהאחריות עלינו היא עצומה.

מתווה פתיחת העונה: אצטדיון הכדורגל הוא המקום הבטוח ביותר למי שנכנס בשעריו, כי הצופים נמצאים באוויר הפתוח, הם בעלי תו ירוק או כאלה שעברו בדיקות קורונה מהירות. איך גמר היורו הפך לאירוע הדבקה המוני? אני לא אחראי עליהם. אצלנו זה לא היה קורה, כי אנחנו פועלים לפי התו הירוק, מקפידים על נהלים ושומרים על סביבה סטרילית בעזרת פקחים.

אני סומך על האוהדים שישמרו על ההנחיות, כי הם יודעים היטב שאם זה לא יקרה, משרד הבריאות לא יאפשר לנו לקיים את המשחקים. אנחנו נחושים לסיים את העונה במגרשים, כי כדורגל ללא קהל הוא לא כדורגל. אגב, ברוב מדינות אירופה משחקים עם קהל, למרות שלא כולם עברו חיסון שני, אז אצלנו על אחת כמה וכמה.

קהלים חדשים: המנהלת אחראית על חווית הצפייה ואני רוצה להפוך את הצפייה במשחק כדורגל לחוויה משפחתית.

כל האצטדיונים חדישים, מונגשים למשפחות, וילדים ולפני הקורונה הגיעו אליהם מיליון וחצי אנשים. אנחנו עובדים עם הקבוצות למגר את האלימות וגזענות. הן יכינו רשימות של אוהדים מפרי סדר, שיקבלו הודעת סמס שלא להגיע למשחקים ואם יתחכמו וינסו להיכנס בכל זאת, יזוהו על ידי נציגי הקבוצות שיעמדו בשערים במשחקי החוץ, ויורחקו על ידי המאבטחים.

כולם יודעים שם שאם זה לא יקרה, לא תהיה פרנסה כי משפחות ימצאו בילוי אחר. הצעד הזה יושלם על ידי קנסות מנהליים, ברגע שיעבור התקציב. מי שיזרוק חפצים, יקלל או ינקוט באלימות, יחזור הביתה עם דו"ח.

ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגה. רובי קסטרו, ראובן קסטרו
"מי שיזרוק חפצים, יקלל או ינקוט באלימות, יחזור הביתה עם דו"ח"/ראובן קסטרו, רובי קסטרו

"בדרך להקמת קרן הון סיכון בבעלות הקבוצות"

צמצום הפסדים: כחלק מרפורמת השיטור, המדינה לקחה עליה עלויות האבטחה במגרשים והורידה את ההוצאה הגדולה הזאת מהקבוצות, וטוב שכך. בעלי קבוצות בישראל מפסידים כסף וצריך לעשות כל מה שניתן כדי להקל עליהם.

אני מקווה שנוכל לקדם הכרה בהשקעה בספורט לצרכי מס וככה נוכל למשוך משקיעים נוספים, גם מחו"ל. מהלך נוסף הוא הקדמת המשחקים כדי שגם ילדים יוכלו להגיע.

אנחנו מנסים להנחיל לקבוצות סטנדרטים מקצועיים, שיתנהלו כמו חברות עסקיות ובכך נמנע קריסות מיותרות. אני רוצה שיהיו לנו עוד עשרה כמו אלונה ברקת, יעקב שחר ומיטש גודלהאר ואני מבין שזה קשה, כשההוצאות גדולות פי כמה מההכנסות והמוטיבציה היא לא עסקית אלא ציונית.

הימורים אונליין: שלושה מיליארד שקלים בשנה עוברים ל"לייב בטים" הלא חוקיים, במקום להיכנס דרך הטוטו לקבוצות, כמובן תחת רגולציה קפדנית. עשינו מאמץ לשכנע את האוצר ומשרד הספורט להכניס את זה לתקציב הנוכחי ולצערי לא הצלחנו. אבל אנחנו לא מוותרים ומקווים להעביר את ההחלטה החשובה הזאת ברפורמה נפרדת.

שינוי מבנה הליגות: צריך להקטין את מספר הקבוצות, כדי לעלות ברמה ולהפוך אותן ליותר כלכליות. יש אפשרות למיזוגים בין קבוצות ולפתיחת ליגה שלישית, שאליה יתנקזו הקבוצות הטובות פחות, וכשהמגיפה תסתיים נצא לדרך.

קרן הון סיכון: אנחנו בדרך להקמת קרן הון סיכון בבעלות הקבוצות במנהלת ביחד עם שותפים חיצוניים, שמטרתה להשקיע בסטארט אפים שיעסקו בטכנולוגיות ספורטיביות. אנחנו כבר עכשיו יושבים עם חברות שעוסקות, בין היתר, עם שיפור רשת התקשורת במגרשים וטכנולוגיה שקשורה לכדור עצמו. אין סיבה שישראל לא תהיה מעצמת כדורגל עולמית בתחום הזה.

VAR: היינו בין המדינות הראשונות שהכניסו את מערכת השיפוט בווידיאו למגרשים ודחפתי את החלטה הזו בכל הכוח, כי חשבתי שהקבוצה הטובה יותר צריכה לנצח. בהתחלה היו בעיות ביישום שלה ולשופטים לקח זמן להתרגל אליה, אבל בדיעבד זה היה מהלך מוצלח מאוד.

ספיר ברמן: אני בעד גיוון והכלה והיה תענוג לראות את קבלת הפנים החמה שקיבלה. חשוב לי גם להכניס קבוצות מהמגזר הערבי, כי אני חושב שכדורגל מהווה דו קיום, שבא לידי ביטוי גם אצלנו בישיבות המנהלת.

ארז כלפון 2. רובי קסטרו, ראובן קסטרו
"צריך להקטין את מספר הקבוצות, כדי לעלות ברמה ולהפוך אותן ליותר כלכליות"/ראובן קסטרו, רובי קסטרו

"כשאני ממצה משהו, אני ממשיך הלאה"

ענת: אשתי, מנהלת משאבי אנוש. נפגשנו בצבא בחוות השומר, כשהיא הייתה מש"קית הוראה ואני סמל מחלקה. יש לנו שני ילדים ואנחנו גרים בקריית אונו.

פנאי: לא פותח את היום בלי ריצה בחוץ ותרגילי בטן.

העתיד: המשימה הכי חשובה שלנו המנהלת היא להביא את הליגות לסיומן הספורטיבי על כר הדשא בעונה שתפתח השבוע לצד הקורונה, כמו שעשינו בשנתיים האחרונות. הקדנציה שלי בקצא"א מסתיימת ב - 2022 וכשאני ממצה משהו אני ממשיך הלאה. כך יהיה גם במנהלת.

הריאיון יתפרסם גם במוסף "מעריב-עסקים" ביום ו', 27.8.21

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully