כסף שחור: "זו רק מקדמה, אני רושם בסוף"

מבצע ביקורות ארצי בענף השיפוצים העלה כי 21% מהנבדקים לא רשמו הכנסות. התירוצים המובילים במצעד ההסברים: "לא הספקתי לרשום", "זו רק מקדמה, אני רושם בסוף" והלהיט: "שכחתי את הפנקס בבית". הביקורת נערכה בקרב 117 בעלי עסקים. עוד עולה מהבדיקה: בצפון מעלימים יותר

01/09/2021

השנה החדשה בפתח, "עונת השיפוצים" בשיאה ואיתה גם הביקורות בתחום. השבוע ערכו משרדי מס הכנסה ברחבי הארץ ביקורות ממוקדות אצל 117 בעלי עסקים בענף הקבלנות והשיפוצים ונמצא כי 21% מהם לא רשמו הכנסות כנדרש. הנתונים הראו כי באזור הצפון 27% מהנבדקים לא רשמו הכנסות, בעוד שבאזור הדרום שיעורם עמד על 19% ובאזור המרכז על 17%.

כך לדוגמא, ביקורת אצל קבלן שיפוצים בצפון העלתה כי לא רשם הכנסות בסך 65,000 שקל. הוא היתמם ואמר שלא הספיק לרשום.

קבלן שיפוצים נוסף בצפון נבדק ונמצא כי לא רשם העברה בנקאית בסך 20,000 שקל, לדבריו מדובר במקדמה והוא מוציא חשבונית רק בסוף.

עוד קבלן שיפוצים בצפון שנבדק ונמצאו אצלו שתי העברות בנקאיות מחודש יולי בסך 4,000 שקל שלא נרשמו בספרים, התנצל ואמר: התרשלות שלי".

קבלן הובלות מחיפה שלא רשם הכנסה מיום הביקורת בסך 3,500 שקל טען כי שכח את פנקס הקבלות בבית.

גנן מכרמיאל שקיבל 3,000 שקל, שלא נרשמו בספרים, תירץ כי מדובר במקדמה והלקוחה רוצה להוסיף דברים, ועל כן יוציא קבלה בסוף העבודה.

קבלן לעבודות גינון מאזור קיסריה שלא רשם הכנסות בסך של כ-33,000 שקל אמר כי רק אחת לתקופה הוא מתיישב ומוציא קבלות וחשבוניות.

ו

שיפוצים בשחור: "אני מוציא חשבוניות רק אחת לתקופה"(צילום: ShutterStock)

תנאי תשלום: חל"ת+50 אלף שקל

מה עלה בביקורות באזור הדרום? בדיקת חשבון בנק של קבלן שיפוצים שעד יולי היה בחל"ת וקיבל דמי אבטלה, גילתה כי ביצע עבודות עוד בהיותו בחל"ת עבורן שולמו לו כ-50,000 שקל.

קבלן אחר לשיפוצים, שמבצע עבודות ניקיון בשני מבנים "ניקה" ולא רשם את ההכנסות בסך 88,000 שקל, שהתקבלו עבור עבודות הניקיון.

ובאזור המרכז עלה בבדיקת חשבון הבנק של קבלן שיפוצים מחולון כי הופקד צ'ק בסך 58,500 שקל וכן בוצעה העברה בנקאית בסך כ-56,800 שקל, שלא נרשמו בספרי העסק. קבלן השיפוצים טען כי הדבר נעשה בתום לב.

ביקורת אצל מתקין מקלחונים מחולון מצאה כי לא רשם הכנסות שהתקבלו באמצעות ביט בסך 400 שקל והוא גם אינו מנהל ספרי הזמנות כנדרש, לדבריו הוא מעדיף לרשום על דפים ולא בספר הזמנות כי יותר נוח לו.

בעל חברה לעבודות גינון נצפה עובד בקריית אונו, אולם הכנסתו מעבודה זו בסך 3,000 שקל שהתקבלה במזומן לא נרשמה בספרים והנימוק שלו היה: לא היה לי פנקס קבלות זמין ולכן שכחתי לרשום". ביקורת אצל מנעולן מצאה כי לא רשם הכנסות בסך 1,500 שקל שהתקבלו משלושה לקוחות, וההסבר שסיפק היה שמדובר במקדמות ומאחר שיש לו כאבי גב הוא לא ידע אם ייקח את העבודה.

המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

עתה יש לקוות כי לא כל האכיפה מתמקדת בעצמאים קטנים וכי החוק נאכף גם על מי שמגיע לדיונים עם רשויות המס כשהוא חמוש בסוללת עו"ד ורו"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully