וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רק כמחצית מהישראלים נוהגים לבדוק חשבונות בנק, טלפון, מסים וחשמל

6.2.2003 / 10:04

כך עולה מסקר מכון ברנדמן; הערך הכולל של הטעויות - 144 מיליון שקל בשנה; 52% גילו בשנה האחרונה טעות אחת לפחות בחשבונות שהוגשו להם או נשלחו אליהם

רק כחצי מהישראלים (54%) נוהגים לבדוק חשבונות בנק, טלפון, מסים, חשמל, קניות ותשלומים תקופתיים אחרים. 28% בודקים חשבונותיהם באופן חלקי, 14% אינם בודקים חשבונות בכלל ואילו 4% אינם אינם צורכים שירותים, המלווים בחשבונות. כך עולה מסקר מיוחד, שערך מכון ברנדמן למחקר ויעוץ בשיווק.

עוד עולה מהסקר כי 52% גילו בשנה האחרונה טעות אחת לפחות בחשבונות שהוגשו להם או נשלחו אליהם. שווי טעות ממוצעת אחת הגיע ל-127 שקלים. לפי תחשיבי מכון ברנדמן הגיע הערך הכולל של טעויות חשבונות ל-144 מיליון שקל בשנה.

רות ברנדמן, מנכ"ל מכון ברנדמן, אומרת כי "המימצא, שרק כמחצית מהישראלים בודקים בקפידה חשבונות, מלמד שיש לישראלי אמון במי שמגישים לו חשבונות גם מפני שבדרך כלל הם מעובדים ע"י מחשב ולכן יש נטיה לחשוב כי המחשב אינו טועה, או משום שהדעה היא שאם תתגלה טעות יהיה קשה לגבות בגינה את הכסף".

לפי ממצאי הסקר 18% ממי שזכרו את גובה הטעויות בחשבונותיהם מצאו טעויות של שקלים בודדים, 41% איתרו טעויות של עשרות שקלים, 26% מצאו טעויות של מאות שקלים ו-4% גילו טעויות שגובהן מגיע לאלפי שקלים.

הסקר מגלה כי התחושה כאילו יש קושי בקבלת החזרים בגין טעויות חישוב אינו נכון: 86% מאלו שגילו טעויות מדווחים כי ביקשו החזרים וקיבלו אותם. 62% קיבלו ההחזרים ביעילות ומהירות, 14% נאבקו לקבלת ההחזר, 7% לא קיבלו החזר ו-3% דיווחו כי הנושא עדיין בטיפול.

סקר מכון ברנדמן נערך ממרכז התקשורת של המכון בקרב מדגם ארצי המייצג 501 מבוגרים דוברי עברית בני 18 ומעלה. מדגם זה מייצג את האוכלוסיה העברית הבוגרת בישראל לפי מין, גיל ואיזור מגורים.

הסקר מדרג את היקף בדיקת החשבונות, שעורך הישראלי הקפדן, לפי מקור החשבון והמגיש שלו: 84% פירוט חודשי של חיובים בכרטיסי אשראי; 61% חשבון הסלולרי 58% חשבון הבזק; 56% פירוט חודשי של חשבונות העו"ש; 52% חשבונות קנייה ברשתות השיווק; 50% פירוט תקופתי של חשבונות חיסכון; 50% תשלומים עבור ביטוחים שונים; 47% חשבון החשמל; 47% חשבון הארנונה והמים; 46% חשבון חברות הכבלים והלווין; 45% חשבונות ספקי האינטרנט; 38% פירוט העמלות והרביות שגובה הבנק.

עוד מגלה הסקר כי נשים נוטות לבדוק חשבונות יותר מגברים, בני 35 ומעלה מקפידים יותר מצעירים, בעלי הכנסה ממוצעת ומעלה מקפידים יותר בבדיקת חשבונות מבעלי ההכנסות הנמוכות ובעלי משפחות והורים לילדים מקפידים יותר מרווקים או ממי שאינם הורים. חריג יחיד נתגלה בבדיקת חשבון ספקי אינטרנט: סקר מכון ברנדמן מגלה כי הצעירים מקפידים לבודקו.

שיעור הטעויות הגבוה ביותר נמצא בחשבונות של רשתות השיווק - 28% מצאו בהם טעויות. 8% מהטעויות נמצאו בחיוב כרטיסי האשראי, 6% - בחשבון הטלפון הסלולרי, 5% - בבזק, 4% - בחיובי חברות הכבלים והלווין, 3% - בחשבון העו"ש בבנק.

מסכמת רות ברנדמן, מנכ"ל מכון ברנדמן: "כמו במקרים רבים אחרים, מתברר כי החזקים יודעים להגן על עצמם ביעילות: בעלי משפחות צעירים בגילאי 49-25, בעלי השכלה על תיכונית והכנסה ממוצעת ומעלה אפקטיביים יותר בקבלת החזרים בגין טעויות. החלשים יותר אינם בודקים ואינם תובעים החזרים ולכן גם משלמים את מחיר הטעויות, שהיקפן השנתי הכולל מגיע לפי ממצאי הסקר לכ-147 מיליון שקל בשנה". 70 מיליון שקלים מתוכם אינן נתבעים להחזר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully