וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוכלוסיית אום אל פחם תוכפל כחלק מתכנית בנייה חדשה

עודכן לאחרונה: 13.9.2021 / 18:51

נחתם הסכם גג בין משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ועיריית אום אל פחם לבניית כ- 15 אלף דירות בעיר. בעקבות התכנית צפויה אוכלוסיית העיר שמונה היום כ-57,000 תושבים, לגדול פי 2. היקף ההשקעה בפיתוח: כ- 800 מיליון שקל

היום נחתם הסכם גג ראשון במגזר הערבי בין עיריית אום אל פאחם ומדינת ישראל
הטקס מתקיים במעמד שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין , מנהל רשות מקרקעי ישראל, יעקב קוינט השרה לשוויון חברתי מירב כהן וראש עיריית אום אל פחם, ד"ר סמיר מחמיד.

הסכם הגג החדש שקודם על ידי רשות מקרקעי ישראל יוסיף לעיר השלישית בגודלה במגזר הערבי עוד 15,000 יח"ד וצפוי להכפיל את אוכלוסייתה, המונה כיום כ 57,000 איש.

היקף כולל של ההשקעה בפיתוח בעיר הוא כ- 800 מיליון שקל. יחד עם אישור הסכם הגג אושר קדם מימון על סך 35 מיליון שקל לתכנון וביצוע תשתיות על מכח ההסכם. תקציבי הפיתוח ימומנו על ידי רשות מקרקעי ישראל ויבוצעו על ידי העירייה באמצעות החברה הכלכלית ובפיקוח רמ"י.

במסגרת הסכם הגג יבנו כ- 15,683 יח"ד ושטחי תעסוקה ומסחר, מתוכם כ- 5,300 יח"ד על קרקעות המדינה אשר יאיצו את התפתחות העיר וצמיחתה ויאפשרו מציאת פתרונות דיור גם לבני המקום.

העיר אום אל-פחם על רקע ואדי ערה ב-30 בינואר 2020. רויטרס
העיר אום אל-פחם על רקע ואדי ערה ב-30 בינואר 2020/רויטרס

המתחם הראשון: עראק אל שבב

באום אל פחם ששטחה כ- 26 אלף דונם, רק כמחצית מהקרקעות הן אדמות מדינה והיתר הן קרקעות פרטיות. הבנייה המתוכננת בעיר תתבצע בשבעה מתחמים בהם: עראק אל שבאב (תמ"ל/1030) בו יוקמו כ 5,311 יח"ד, מתוכן 2,554 יח"ד בקרקעות מדינה, עין ג'ראר (תמ"ל/1077) בו יוקמו כ 4,122 יח"ד, מתוכן כ 1,009 יח"ד בקרקעות מדינה, תכנית צפון מזרח (מתחם 12) בה יוקמו כ 6,000 יח"ד, מתוכן 1,330 יח"ד בקרקעות מדינה ומתחמים נוספים במרכז העיר.

הסכם הגג יאיץ את התפתחות העיר וצמיחתה ויאפשר מציאת פתרונות דיור גם לבני המקום.
רשות מקרקעי ישראל תשווק במרוכז כ- 1,350 יח"ד במתחמים המאושרים במרכז העיר מיד לאחר החתימה על הסכם הגג. כמו כן, בכוונת הצדדים לשווק כבר השנה חלק מתכנית עראק אל שבאב.

עיקרי עבודות הפיתוח הן: גשר מעל כביש 65 כחלק מתמ"ל/1077, סלילת כבישים חדשים והסדרת כבישים קיימים בשטח העיר אום אל פחם, הסדרת פתרונות ניקוז, הקמת פארקים ושטחים ציבוריים לרווחת התושבים, העתקת תשתיות חשמל ותקשורת ומיגון אקוסטי למניעת רעש בשטחים הצמודים לכביש 65.

זאב אלקין, 21 בינואר 2020. גילי יערי, פלאש 90
שר השיכון זאב אלקין: "מברוק לתושבי אום אל פחם"/פלאש 90, גילי יערי

אלקין: מגשימים את חזון ז'בוטינסקי

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין: "היום אנחנו מגשימים את חזונו של ראש התנועה הרוויזיוניסטית וראש בית"ר זאב ז'בוטינסקי ז"ל, שבכתב העת שלו 'שולחן עגול עם הערבים', כתב: "אנו כולנו רוצים בטובתם של הערבים הארצישראליים. אנו רוצים שישגשגו גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה תרבותית.

את משטרה של ארץ ישראל העברית הננו מתארים לעצמנו באופן כזה: רוב האוכלוסייה יהיה עברי, אולם שיווי זכויותיהם של כל האזרחים הערביים לא זו בלבד שיובטח, אלא גם יוגשם".

היום הזה מביא עימו בשורה גדולה לכל החברה הערבית בישראל - לא רק לאום אל פאחם. אכן הגיע זמן לא רק להבטיח אלא גם להגשים. אני רואה בהסכם הזה פריצת דרך משמעותית שתביא להצטרפות של ערים ערביות נוספות להסכמי גג. מאום אל פאחם תצא הבשורה לחברה הערבית בישראל כולה. מברוק לתושבי אום אל פחם".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, יעקב קוינט: אני מברך על כך שההסכם הראשון במגזר הערבי, שעמלנו עליו רבות ברשות מקרקעי ישראל , קרם עור וגידים . אנו מאמינים שהסכם זה יביא לפיתוח משמעותי של העיר אום אל פחם. אנו ברמ"י רואים בהסכמי הגג כלי חשוב לקידום שיתופי פעולה עם רשויות מקומיות, ולהגדלה משמעותית של היקפי יחידות הדיור המשווקות בתחומן.

טקס החתימה באום אל פחם 2. רמ"י,
מימין: ינקי קווינט, מנכ" רמ"י, ראש עיריית אום אל פחם, ד"ר סמיר מחמיד, זאב אלקין, שר השיכון/רמ"י

ראש העיר ד"ר סמיר מחמיד: "מימוש תוכניות הבינוי יאפשר הקמת שכונות מודרניות , הסדרת בתים חסרי היתר, פיתוח תשתיות בשכונות חדשות וותיקות אשר מהוות אמצעי חשוב ומנוף כלכלי לפיתוח העיר".

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן (יש עתיד): "הסכם הגג הזה הוא הסכם ראשון ברשות ערבית אבל ממש לא האחרון. בכוונתנו לייצר הסכמי גג ברשויות מקומיות ערביות נוספות כדי לתת מענה למצוקת הדיור החריפה ביישובים הערבים וגם להסדיר את בניית מוסדות הציבור כדי שדור ההמשך יזכה לקבל שירותים ציבוריים ראויים למאה ה-21. באמצעות המהלך הזה, שהוא חלק מתכנית חומש רחבה, אנחנו מבקשים לקדם שוויון בישראל ולצמצם את הפערים הכלכליים והחברתיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully