וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המשקיעים מאמינים בקרדן

אלי דניאל

6.2.2003 / 15:52

משקיעים המחזיקים ב-93% מאג"ח שהונפקו לפני שנה - לא ינצלו הזכות לפירעון מוקד

חברת קרדן השקעות, הנמצאת בשליטת יוסף גרינפלד ואבנר שנור, יכולה להיות שבעת רצון מהחלטתם של מרבית הגופים המוסדיים המחזיקים באיגרות החוב אותן היא הנפיקה בפברואר שעבר, שלא לנצל את האופציה לפדיון מוקדם שניתנה להם. משקיעים המחזיקים בכ-7% בלבד מכ-89.8 מיליון ע.נ איגרות החוב שהיו עד כה במחזור, ביקשו לבצע פדיון מוקדם והחברה תשלם להם ביום חמישי הבא סך של כ-7 מיליון שקל.

בגיוס ההון שביצעה החברה בפברואר 2002 השתתפו 63 גופים מוסדיים ובהם חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות השתלמות. משקיעים אלה רכשו אז 100 מיליון איגרות חוב ע.נ, ותמורת הגיוס נועדה לאפשר לחברה לבצע את העסקה הגדולה במסגרתה היא התכוונה לרכוש את השליטה באי.די.בי אחזקות לפי שווי חברה של כ-1.32 מיליארד דולר. לאותם משקיעים מוסדיים ניתנו שתי אופציות לפירעון מוקדם.

על פי האופציה הראשונה, המשקיעים יכלו להודיע לקרדן על רצונם לקבל בחזרה את קרן איגרות החוב אשר ברשותם, בתוספת ריבית והצמדה, אם עד ל-9 במאי 2002 לא תושלם עסקת אי.די.בי. עסקה זו אכן לא הושלמה, ומשקיעים שהחזיקו בכ-10% מאיגרות החוב שהונפקו העדיפו לקבל לידיהם את הכסף - כ-11 מיליון שקל.

על פי האופציה השנייה, המשקיעים יכולים היו להודיע לחברה עד ל-31 בינואר 2003 על כוונתם לבצע פדיון מוקדם של איגרות החוב שברשותם. גם הפעם, מרבית המשקיעים בחרו שלא לממש את ההשקעה, וכאמור, בקשות לפדיון מוקדם נתקבלו רק בגין כ-7% מהאג"ח שנותרו במחזור.

איגרות החוב להמרה שהונפקו ע"י קרדן לתקופה של 3 שנים (עד פברואר 2005), נושאות ריבית שנתית של 6% לשנה. בשנה השנייה לחיי האיגרת - החל מ-14 בפברואר 2003 - הריבית המינימלית תעמוד על 8.75%, ובשנה השלישית לחיי איגרת החוב תעמוד הריבית המינימלית על 7.5%.

עם זאת, משקיעים המחזיקים באיגרות חוב של קרדן, אשר יבחרו לוותר על הזכות להמירן למניות לפי יחס המרה של 19 איגרות חוב למניה, יזכו בשנה השלישית לחיי האיגרת לריבית גבוהה יותר ששיעורה יעמוד על 8%. בקרדן מציינים כי משקיעים המחזיקים בכ-57% מאיגרות החוב שנותרו במחזור, כבר הודיעו לחברה על כוונתם לוותר על הזכות להמירן למניות.

נזכיר כי בין הגופים אשר רכשו חבילות גדולות של איגרות החוב להמרה של החברה ניתן היה למצוא את חברות הביטוח הדר ומגדל שהשקיעו באיגרות החוב 10 מיליון שקל ו-8.8 מיליון שקל, בהתאמה. כמו כן, קופות הגמל של בנק יהב רכשו אז איגרות חוב בהיקף של כ-9.6 מיליון שקל ואילו גמול נכסים השקיעה אז כ-5.6 מיליון שקל ברכישת איגרות החוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully