וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תעשיית הרכב נצבעת בירוק, גם אצל המשקיעים

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם

עודכן לאחרונה: 9.10.2021 / 8:53

ככה נראה שוק בעלייה: תעשיית הרכב החשמלי והרכבים האוטונומיים משכה השקעות של יותר מכ-100 מיליארד דולר מתחילת שנת 2020. יצרניות המכוניות הודיעו על השקעה בסך של כ-330 מיליארד דולר לטכנולוגיית חשמל וסוללות בחמש השנים הקרובות.

הביקוש לרכבים חשמליים נמצא בנסיקה - בשנחאי, בברלין, בטורונטו, בטוקיו ובאינספור ערים נוספות, ונוכחותם הולכת וגדלה במהירות.

השוק מתמלא בשמות של יצרניות חדשות ובענקיות ותיקות שמשיקות דגמים ידידותיים לסביבה. זה בולט במיוחד באירופה. כאחת מכל 12 מכוניות שנמכרו ברחבי היבשת בין חודשי אפריל ליוני 2021, נוסעת על סוללות בלבד.

אם נמנות גם המכוניות ההיברידיות, המונעות גם ע"י מנוע וגם ע"י סוללה, זה עולה לאחת מכל שלוש מכוניות. מכירות המכוניות החשמליות באירופה זינקו מ -198,000 בשנת 2018 ל-1.17 מיליון השנה.

רכבים חשמליים מהווים עדיין רק כאחוז אחד מכלל צי הרכבים העולמי, אך המכירות כאמור ממריאות במהירות. בתוך ארבע שנים, רבע מהרכבים החדשים שיירכשו בסין וכמעט 40% מאלו שיירכשו בגרמניה צפויים להיות חשמליים, זאת על פי נתוני Bloomberg NEF. מכירות הרכבים העולמיות צפויות להגיע ל -10.7 מיליון יחידות עד 2025 ולאחר מכן ל -28.2 מיליון עד 2030.

עבור נהגים רבים, כלי רכב חשמליים נראו עד לאחרונה כעניין עתידני, אך כעת בקלות ניתן לדמיין שהרכב הבא שלהם יהיה חשמלי. מפעם לפעם ניתן לראות שמגמה עולמית המתנהלת בעצלתיים, לפתע מקבלת זריקת מרץ רצינית. כך קורה עם מגמת מכירת כלי רכב חשמליים בשנים האחרונות. בפרק זמן קצר יחסית, השינוי בתעשיית כלי הרכב עלה מהילוך ראשון לחמישי.

וולוו XC40 חשמלי. רונן טופלברג
וולוו XC 40 חשמלי. השנים האחרונות התאפיינו בכניסת יצרניות רכב ותיקות לשוק הרכב החשמלי/רונן טופלברג

בהתחשב בחשיבות של תעשיית הרכב עבור לא מעט כלכלות, למהפכת הרכב החשמלי צפויות השלכות אדירות על שוק העבודה, התפתחות עירונית ואפילו נושאים גאו-פוליטיים. כשמדובר ברכב חשמלי, ניתן לסכם כי את מירב תשומת הלב משכה הצלחתה של חברת Tesla או שאיפות האגרסיביות של קבוצת חברות סיניות.

עם זאת, חשוב לזכור, כי בשנתיים האחרונות גם החברות הוותיקות עוברות מהפך. רבים מהמותגים העולמיים הגדולים בעולם הרכב, החל מפורד וכלה בפולקסווגן, רואים כעת את עתידם מושקע ברכבי EV (רכב חשמלי). כמה מהיצרניות אף נקטו בפעולות שבעבר נראו דמיוניות, כגון השקת תכניות להפסקת השימוש במנוע הבעירה הפנימית.

תעשיית הרכב החשמלי והרכבים האוטונומיים משכה השקעות של יותר מכ-100 מיליארד דולר מתחילת שנת 2020, על פי McKinsey. וזוהי כנראה רק ההתחלה. יצרניות המכוניות הודיעו על השקעה בסך של כ-330 מיליארד דולר לטכנולוגיית חשמל וסוללות בחמש השנים הקרובות.

על פי חישובים של חברת הייעוץ AlixPartners, מדובר בסכום שעלה בכ-40% במהלך 12 החודשים האחרונים.

רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם ו-EFE מבית אקסלנס. תומי הרפז,
רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF/תומי הרפז

בין הגורמים להאצת המהפכה, ניתן למנות גם את המלחמה במשבר האקלים ומדיניות הממשלות להפחתה בפליטות גזי החממה.

מדיניות כאמור, מגיעה בדרך כלל עם רגולציה מגבילה שמתמרצת מעבר לרכבים חשמליים ("ירוקים" יותר). כל זה כנראה לא היה קורה, אלמלא ההתפתחות הטכנולוגית שהוזילה את עלויות הרכב החשמלי, שיפרה את חיי הסוללות וכן, הגדילה את מגוון הדגמים.

חלק מהדגמים תוכננו להיות נגישים לא רק לאוכלוסייה אמידה, אלא גם לשכבות סוציו-אקונומיות נמוכות יותר. הגורם השלישי הוא פיתוח התשתיות שעדיין נמצא בתהליך, אך ניתן לשער שיואץ על רקע משבר הקורונה.

בתעשיית הרכב נהוג להשוות את הרכב החשמלי לפנקייקים: הראשון יוצא הרע, בשני משתפרים והשלישי כבר עשוי היטב. נראה כי תעשיית רכב החשמלי עוברת תהליך מואץ של שיפור ב"כישורי הבישול".

הכותבת, רינת אשכנזי, היא מנהלת מחקר מדדים בקסם קרנות ETF.

המידע המוצג מסופק ע"י קבוצת קסם (להלן: "קסם") מקבוצת אקסלנס השקעות בע"מ (להלן: "אקסלנס") כשירות לקוראים למטרות אינפורמציה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הקשורים למידע המוצג. אין לראות באמור מידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנושא. לחברות מקבוצת אקסלנס וקסם יש עניין במידע המוצג. המידע האמור מבוסס על הנחות ועשוי להשתנות מעת לעת. במידע עשויים ליפול טעויות וכן לחול שינויי שוק. הנתונים נכונים למועד פרסומם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully