וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הטבלה לא משקרת: כשקרן ההשתלמות לא משתלמת

עודכן לאחרונה: 21.10.2021 / 11:13

למרות אווירה חיובית בשווקים, שיפור בנתוני המשק הישראלי ועל רקע הציפיות לצמיחה מואצת, נבלמה העלייה בתשואות קרנות ההשתלמות (שעדיין רושמות שנה מצוינת). למה זה קורה - ומה עשו הקרנות המובילות בחודש ספטמבר?

דווקא בחודש בו העולם החל להרגיש את היציאה ממשבר הקורונה עם עלייה במספר המתחסנים, ביקוש עז לעובדים והיערכות לתיירות נכנסת, נקטע רצף העליות בתשואת 12 קרנות ההשתלמות הגדולות בישראל, שחוו את חודש ספטמבר כחודש הגרוע מתחילת השנה עם תשואה שלילית ממוצעת של 0.63%.

יש לציין, עם זאת, כי התשואה הממוצעת מתחילת השנה של כלל קרנות ההשתלמות שנבדקו על ידי 'וואלה! כסף' ו'מעריב עסקים' עדיין חיובית וגבוהה יחסית, ועומדת על 9.73%, לעומת תשואה ממוצעת של 5.53% לשנת 2020 כולה.

ביצועי קרנות השתלמות ספטמבר 2021. ללא, מערכת וואלה!
קרנות ההשתלמות שלנו: ביצועי חודש ספטמבר ותשואות מאז תחילת 2021/מערכת וואלה!, ללא

הסינדרום הסיני

התשואות השליליות בספטמבר נבעו בעיקר ממימושים שבוצעו בשווקי המניות במדינות המזרח, ובעיקר בסין, לצד מימושים בשווקי המניות בארה"ב.

כך לדוגמא מדד MSCI WORLD, המורכב מכ-1,500 חברות בורסאיות בינוניות וגדולות הנסחרות ב-23 מדינות מפותחות ברחבי העולם, ירד בכ- 3.4% במהלך חודש ספטמבר, ולצידו ירד גם מדד ה-500S&P האמריקני, המייצג את 500 החברות הגדולות הנסחרות בבורסות בארה"ב, בכ-4.76% לאותו חודש.

מי שבכל זאת צלחה את חודש ספטמבר כמאוזנת היא קרן ההשתלמות של חברת הביטוח 'הפניקס-אקסלנס', שהצליחה להשיג תשואה שלילית של 0.01%, הגבוהה בכ-0.52% מהתשואה הממוצעת שהצליחו להשיג שאר הקרנות שנבחנו (ראו טבלה), ובכ-1.63% לעומת בית ההשקעות 'אלטשולר שחם', החותם את טבלת התשואות מלמטה.

ירידות שערים בבורסה בסין. Eugene Hoshiko, AP
הבורסה בסין: המימושים פגעו בתשואות קרנות ההשתלמות בישראל/AP, Eugene Hoshiko

חגי שרייבר, מנהל ההשקעות הראשי בקבוצת 'הפניקס', מסר ל'וואלה! כסף' ו'מעריב עסקים', כי "בהתאם לשיטת העבודה שלנו, התרומה לתשואה הגיעה ממגוון גורמים שתרמו לתיק ההשקעות שלנו במהלך חודש ספטמבר ולא מסיבה מהותית אחת.

בין הסיבות ניתן למנות את ההטיה היחסית, ביחס למתחרים, למניות ישראליות, שהניבו תשואה עודפת ביחס למניות בחו"ל; חשיפת יתר בשווקי חו"ל לסקטורים מחזוריים כמו פיננסים ואנרגיה; ורכיב המניות הבודדות בחו"ל, שעבד יפה במהלך אותו חודש.

גם הרכיב הלא סחיר בתיק ההשקעות שלנו תרם לתשואה האבסולוטית שהשגנו בחודש ספטמבר האחרון, וניתן להזכיר בהקשר זה את העסקה שהשלמנו למכירה של כ-25% ממתחם האלף לחברת 'אשטרום', לצד מהלך של חברת 'אקרו נדל"ן' לייעול וחיזוק מבנה ההון שלה, שהציף ערך".

חגי שרייבר, מנהל ההשקעות הראשי של הפניקס. ענבל מרמרי,
חגי שרייבר, מנהל ההשקעות הראשי בקבוצת 'הפניקס': ההטייה למניות ישראליות הוכיחה את עצמה/ענבל מרמרי

הפניקס נתנה גז

יש לציין בנוסף, כי 'הפניקס' רושמת תשואה עודפת על מתחרותיה גם בעקבות השקעה במניות חברות אנרגיה מסורתיות, שנעשתה עם הגעת האחרונות לנקודות תמחור נמוכות יחסיות בעקבות משבר הקורונה - ובעיקר סגרי הקורונה.

לצד כל אלה חברת הביטוח גם מושקעת במניות חברות הטכנולוגיה הגדולות, שספגו ירידה קלה יותר מזו שספגו חברות הטכנולוגיות הקטנות יותר, שעדיין נמצאות בתהליכי צמיחה.

'הפניקס' נהנתה גם מהשקעתה בסקטורים השונים בבורסה המקומית, בעיקר בנדל"ן ואנרגיה, בה מדד ת"א 125 עלה במהלך חודש ספטמבר ב-2.26%, לעומת מדד נאסד"ק 100 האמריקאי, לדוגמא, שירד ב-5.73% לאותו החודש.

טכנולוגיה. shutterstock,
מניות הטכנולוגיה: ההשקעה בהן של אלטשולר-שחם, המובילה בתחום ההשתלמות בחמש השנים האחרונות (42.93%), הביאה תשואה שלילית של 1.64%/shutterstock

הפסד חוץ למובילה

קרן ההשתלמות של בית ההשקעות 'אלטשולר שחם' חוותה את 'ספטמבר השחור', לאחר שחתמה את טבלת התשואות מלמטה עם תשואה שלילית של 1.64%. התשואה שהשיגה בחודש שעבר הובילה לירידת תשואתה המצטברת מתחילת השנה ל-6.26%, לעומת 8.03% נכון לסוף אוגוסט האחרון.

מה שגרר מטה את תשואת קרן ההשתלמות של בית ההשקעות, שהינה קרן ההשתלמות הגדולה בישראל המנהלת כ-58 מיליארד שקל, היו בעיקר השקעותיה בסין לצד השקעותיה במניות הטכנולוגיה הנסחרות בוול סטריט ארה"ב.

יש לציין כי בית ההשקעות עדיין מוביל בתשואה המצטברת לתקופה של 5 שנים, העומדת על 42.93% וגבוהה ב-7.46% מגובה התשואה הממוצעת של כלל קרנות הנאמנות, בצירוף 'אלטשולר שחם', העומדת על 35.47%.

למרות הירידות החדות שספגו קרנות ההשתלמות במהלך חודש ספטמבר, בשוק ההון צופים כי אוקטובר, נכון לעת זו, צפוי להיות חיובי יותר. לאור התמחורים הקיימים, לצד צפי השוק להעלאות ריבית בבנקים המרכזיים השונים, יש המעריכים תנודתיות עתידית בשוק.

כך או אחרת, אם שאר חודשי השנה ימשיכו להאיר פנים למשקיעים, שנת 2021 צפויה להסתיים כאחת השנים הטובות שידעו קרנות ההשתלמות.

"הטבלה לא משקרת" יפורסם גם בגיליון "עסקים" של מעריב, יום ו' 22.10.2021

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully