וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עדכון גיל הפרישה לנשים, ל-65, אושר בוועדת הכספים

עודכן לאחרונה: 22.10.2021 / 7:24

ועדת הכספים של הכנסת אישרה את עדכון גיל הפרישה לנשים, לגיל 65, לקריאה שנייה ושלישית. בהצעת החוק הוכנסו הטבות רבות שנועדו להקל על המהלך, אך השאלה היא האם פריסתו על פני לא פחות מ-11 שנה, אכן תדביק את הפער הגדל בין תוחלת החיים למספר שנות העבודה

ועדת הכספים אישרה את החוק לצמצום פערים מגדריים בשוק העבודה והעלאת גיל הפרישה לנשים, במסגרת פרק ה' שבחוק ההסדרים. במסגרת הצעת החוק, יועלה גיל הפרישה לנשים מגיל 62 לגיל 65, על פני 11 שנים.

על פי הודעת הוועדה, הצעדים השונים שנקבעו בחוק שיכנס לתוקף בינואר 2022 "מוטבו ע"י הוועדה וחברות הכנסת שעסקו בנושא, לצורך מניעת פגיעה בנשים על רקע העלאת גיל הפרישה", אך השאלה היא האם פריסת הצעדים על פני 11 שנים, היא אכן התשובה הפנסיונית לתוחלת החיים המתארכת, שכן חשש סביר הוא שעד שייושמו כל הצעדים המתוכננים, יהיה צורך לעדכן שוב את גיל הפרישה כלפי מעלה: מספר השנים שבין גיל הפרישה לתוחלת החיים הממוצעת שתהיה ב-2033, עלול להיות רב מכפי שהוא היום.

אישה מבוגרת בשיעור שחייה. ShutterStock
גיל פרישה לנשים: מתקרב לגיל הפרישה של הגברים/ShutterStock

עלות ההטבות: מיליארד שקל

בין הצעדים ששופרו על ידי הוועדה, בטרם יעבור החוק לקריאה שנייה ושלישית:

הכפלת התוספת למענק העבודה - מענק עבודה היא תוספת הכנסה שמשולמת על ידי רשות המיסים לשכירים ולעצמאים שהכנסתם נמוכה. מטרת המענק היא לתמרץ את ההשתתפות בשוק העבודה, לתמוך בעובדים בעלי הכנסה נמוכה ולצמצם פערים כלכליים-חברתיים.

העלאת גיל הפרישה של נשים עשויה להשפיע לשלילה על נשים מבוגרות המבקשות להשתלב בשוק העבודה, על מנת להעמיד מענים ראויים לנשים אלה, קובע החוק, לצד צעדים נוספים, את הגדלת סכום מענק העבודה והרחבת טווח ההכנסה המזכה במענק, לנשים בגילאי 67-60.

סך העלות של הרחבת המענק כפי שאושרה בממשלה הייתה 130 מיליון שקל, וההסכמה עם חברות הכנסת הכפילה את התקצוב לצעד זה והעמידה אותו על 260 מיליון שקל .

הארכת דמי האבטלה - תוארך תקופת הזכאות המרבית לקבלת דמי אבטלה לנשים מעל גיל 60 ב-125 ימים מ-175 ימים ל-300 ימים, על מנת לאפשר לנשים להקדים את תקופת הפרישה שלהן מבלי להיפגע כלכלית. עוד נקבע בסיכום עם חברות הכנסת כי אישה שנפלטת משוק העבודה לפני גיל 60, מגיל 57 ומעלה - תקבל לצד 7 חודשי דמי אבטלה בדומה לכל אדם שנפלט משוק העבודה, עוד 5 חודשים נוספים בתקרה של עד 4,000 שקל בחודש.

במטרה לתת מענה לקבוצות אוכלוסייה נוספות שעלולות להיפגע, יינתן בנוסף מענק מעבר להעלאת גיל הפרישה בסכום של עד 4,000 שקל לנשים שאינן עובדות ואינן בחל"ת מיוזמתן, בין הגילאים 62 עד 62 ו-4 חודשים. לדרישת הוועדה נקבע כי המוסד לביטוח לאומי יזום פנייה לזכאיות, על מנת שימצו את זכותן, וכן כי הן יוכלו למצות אותו עד שנתיים לאחר שעמדו בתנאיו.

הגדלת ה"דיסריגארד" לנשים שמעל גיל פרישה - מסכום של 6,000 שקל כיום לסכום של 7,750 שקל.

סיוע למקבלות הבטחת הכנסה - בגובה של 700 שקל לחודש לתקופה של עד 18 חודשים עבור נשים שיגיעו לגיל 62 בשנים הקרובות.

בנוסף נקבע לדרישת הוועדה, כי נשים מעל גיל 62 שנדחתה להן הזכאות לקצבת הזקנה נוכח העלאת גיל הפרישה, יהיו זכאיות ב-4 השנים הקרובות לחלק מההטבות הנלוות לקצבה: הנחה בחשמל, מים, תרופות, ארנונה ותחבורה.

בנוסף נקבע לדרישת חברות הכנסת וחברי הוועדה בחוק כי במסגרת תקציב המדינה יוקצו בכל שנה 82.5 מיליון שקל למימון הכשרות מקצועיות לנשים בגילאים 50 עד 67.

עוד נקבע כי לשם בקרה ומעקב, בכל שנה החל משנת 2023 יוגש דו"ח לוועדת הכספים, הוועדה למעמד האישה והוועדה לשוויון מגדרי בכנסת, ובו יפורטו השפעת השינוי בגיל הפרישה על הכנסות נשים שגיל פרישתן נדחה,

נתונים על השתתפותן של נשים אלה בשוק העבודה, הזדקקות של נשים אלה לגמלאות שמשלם המוסד לביטוח לאומי, וכן לעניין ביצוע הכשרות מקצועיות, והיקף השתתפותן נשים בשוק העבודה לאחר שהשתתפו בהכשרות, וכן יוגשו נתונים לגבי שינוי במדד העוני לעניין נשים בגילאים הרלוונטיים, ונתונים נוספים. בנוסף נקבע כי ועדת הכספים תקיים דיון לעניין הנתונים שהוגשו אליה, אחת לשנה.

במהלך הדיונים הוצג כי עלות סך הכלים מגיעה לקרוב למיליארד שקל, כאשר מאות מיליונים נגזרים מההטבות (או "השיפורים", כלשון ההודעה) שנעשו בוועדת הכספים ובכנסת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully