וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ני"ע לרשתות השיווק: גלו את המדיניות החשבונאית בנוגע להנחות מספקים

אלי דניאל

9.2.2003 / 12:04

ברשות סבורים כי מאחר שההנחות הן בסכומים מהותיים, לטיפול החשבונאי ולעיתוי ההכרה בהנחות יש השלכה על הרווח הגולמי של רשתות השיווק

רשות ניירות ערך מתכוונת לחייב את רשתות השיווק למסור בדו"חות הכספיים שלהן לרבעון הרביעי ולסיכום שנת 2002 פרטים אודות מדיניותן החשבונאית בנוגע להנחות מספקים, כל זאת לאחר שסגל רשות ניירות ערך קיבלה לאחרונה החלטה ברוח זו. יצוין כי החלטתה זו של הרשות רלוונטית בעיקר מבחינתן של שופרסל והריבוע הכחול .

ברשות ניירות ערך מציינים כי כחלק מהמו"מ אותו מנהלות רשתות השיווק עם הספקים שלהן, הן זוכות להנחות קבועות במועד ההתקשרות. כמו כן, על פי רוב נקבעים יעדים לגבי היקף הרכישות מהספק, יעדים שעמידה בהם מקנה הנחה כספית נוספת בתום השנה.

מאחר שההנחות המתקבלות מהספקים הן בסכומים מהותיים, לאופן הטיפול החשבונאי ולעיתוי ההכרה בהנחות אלה ישנה השלכה על רווחיותן הגולמית של רשתות השיווק. מסיבה זו, ברשות ניירות ערך סבורים כי גילוי נאות של הטיפול החשבונאי בהנחות אלו מהווה נדבך חשוב להבנת תוצאות פעילותיהן של החברות על ידי המשקיעים.

ברשות ניירות ערך מוסיפם כי בארה"ב פורסמה לאחרונה טיוטת כלל חשבונאי העוסקת בסוגיה זו ובטיפול החשבונאי הנדרש בה. על פי הכלל המוצע, הנחות כמות מספקים יקוזזו מעלות המכר ויוכרו לאורך השנה באופן יחסי על בסיס סביר ועקבי, בהתאם לכמות הרכישות שביצעה החברה בתקופה זו. כל זאת, כאשר צפוי שההנחות יתקבלו וניתן לאמוד את סכומן באופן סביר.

מאחר שעד כה לא ניתן גילוי נאות בדו"חות הכספיים של החברות הציבוריות הרלוונטיות בישראל בנוגע לטיפול החשבונאי בהנחות מספקים בכלל ובהנחות כמות בפרט, הורתה רשות ניירות ערך לחברות הללו לתת מעתה גילוי נאות למדיניותן החשבונאית בתחום זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully