וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עו"ד בדיני עבודה: מנכ"ל סלקום אינו יכול לחייב עובדים להיבדק בפוליגרף

עינב בן יהודה

9.2.2003 / 16:46

לאחרונה המליץ היועמ"ש להנהלת אל על שלא לחייב את בכיריה להיבדק במכונת אמת משום שדרישה זו עשויה לפגוע בכבוד העובד ולהפר את חוק יסוד - כבוד האדם וחרותו


עורכי דין בתחום דיני עבודה אומרים כי מעסיק אינו יכול לחייב עובדיו לעבור בדיקת פוליגרף, בהתייחסם לדרישתו של נשיא ומנכ"ל חברת סלקום, ד"ר יצחק פטרבורג, כי חברי ההנהלה של החברה ייבדקו במכונת אמת.

ביום חמישי האחרון כינס פטרבורג אסיפה מיוחדת של הנהלת החברה, בה הודיע כי בעקבות גל ההדלפות האחרון יידרשו כל חברי ההנהלה להיבדק במכונת אמת "כתנאי להמשך פעילותם בחברה".

עו"ד בכיר בתחום דיני העבודה ציין כי אין הכרעה עניינית בתחום זה, אך הצביע על המלצתו של היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, להנהלת אל על שלא לחייב בכירי החברה לעבור בדיקה במכונת אמת, משום שדרישה זו עשויה לפגוע בכבודו של העובד, ובכך להפר את הוראותיו של חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו. "הדרישה עשויה להיות לגיטימית אם קיים בחוזה העבודה של העובד סעיף המחייב אותו לעבור בדיקת פוליגרף על פי דרישת המעסיק", הוסיף. מקור בכיר המעורה בעסקי סלקום ציין היום כי בחוזי העסקה של בכירי החברה לא קיים סעיף כזה.

עו"ד הילה פורת, מנהלת מרכז מידע בדיני עבודה ושכר בחברת HPS מקבוצת קו מנחה, מציינת כי לא נתקלה, במסגרת עבודתה, בחוזי העסקה הכוללים סעיף שכזה. "ישנם מקומות עבודה בהם בדיקות אלו נערכות באופן קבוע, כאשר מדובר בתחומים הקשורים, לדוגמה, בבטחון המדינה. אין תקדים בנושא הספציפי הזה, אך להערכתי לא ניתן לחייב עובד לעבור בדיקה כזו, שמהווה פגיעה בחופש הפרט. בנוסף, מכשיר הפוליגרף אינו נתפס ככלי אמין לחלוטין ואינו מהווה ראיה קבילה בבית משפט". ביקורת רבה מופנית בתקופה האחרונה על ידי בכירים בחברת סלקום כלפי אופן ניהולו של פטרבורג, ביקורת שהלכה והתעצמה בעקבות הנחייתו האחרונה.

מסלקום נמסר היום בתגובה :"מדובר בתהליך פנימי המיועד למנוע פגיעה בחוסנה ובפעילותה העסקית של החברה. החלטת נשיא ומנכ"ל סלקום, ד"ר יצחק פטרבורג, התקבלה לאור ריבוי ההדלפות שפגעו ישירות בחברת סלקום. בעלי המניות והדירקטוריון עומדים מאחורי החלטה זו ותומכים בה. בהודעה שהוציא ד"ר פטרבורג לעובדי החברה הביע המנכ"ל את האמון הרב שיש לו בעובדי החברה ומנהליה וציין כי צעד זה נועד כדי להגן על כל אותם עובדים שעושים עבודתם בנאמנות, במסירות ומתוך מודעות לסודיות העסקית הנדרשת לחברה הפועלת בשוק תחרותי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully