וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קורונה בתעופה: סיוע נוסף לחברות הישראליות

עודכן לאחרונה: 21.11.2021 / 13:01

חברות התעופה הישראליות יקבלו מהמדינה סיוע של 44 מיליון דולר, כנגד השקעה זהה מצד הבעלים. את רוב הסכום (30 מיליון דולר) תקבל אל על. הסיוע - באגרות חוב המירות לתקופה של שלוש שנים ללא רבית, בתום התקופה, אם לא תושב התמורה, תזכה המדינה למניות

משרד האוצר ומשרד התחבורה גיבשו מתווה סיוע נוסף לחברות התעופה הישראליות. על פי הודעה משותפת לשני המשרדים, לנוכח הפגיעה החריגה בענף התעופה הישראלי בחודשי הקיץ בשל התפרצות זן הדלתא, הממשלה אישרה את הצעת משרדי האוצר והתחבורה לתכנית לסיוע תזרימי מיידי לחברות התעופה הישראליות.

במסגרת המתווה תציע המדינה לחברות התעופה לקבל סיוע שיועמד בדרך של אגרות חוב המירות למניות לתקופה של שלוש שנים ללא ריבית.

סיוע המדינה יועבר לחברות התעופה במקביל להזרמת הון בעלים לחברת התעופה בסכום שווה (יחס של 1:1). ההיקף הכולל של סיוע המדינה לכל חברות התעופה הישראליות לא יעלה, במצטבר, על 44 מיליון דולר.

לאחר שלוש שנים תוכל כל חברת תעופה לבחור האם לפרוע למדינה את אגרת החוב או להמיר את החוב למניות שיוקצו למדינה במחיר שישקף הנחה על שער המנייה שייקבע על ידי המדינה בהתאם למועד ההמרה.

ההמרה תיעשה איך ורק במצב שבו חברת התעופה תהיה ציבורית ומניותיה יהיו סחירות. בכל מקרה חלק המדינה בהון המניות של כל אחת מהחברות לא יעלה על 24%. כל עוד המדינה תחזיק במניות, הן יהיו מורדמות, כך שהמדינה לא תשתתף בהצבעות כבעלת מניות אך תהיה זכאית לזכויות ההוניות הצמודות למניות.

אל על, ארקיע, ישראייר. ShutterStock
אל על, ארקיע, ישראייר/ShutterStock

"נכס אסטרטגי לאומי משמעותי"

שר האוצר, אביגדור ליברמן: "מתווה הסיוע הנוסף יאפשר לחברות התעופה הישראליות לצלוח את הקשיים שחווה הענף ב-20 החודשים האחרונים ויחזק את מבנה ההון שלהן. במקביל שמרנו על כספי משלם המיסים כך שהחברות ישיבו את הכסף למדינה כשהמצב ישתפר והן ישגשגו".

שרת התחבורה, מרב מיכאלי: "התעופה הישראלית היא נכס אסטרטגי-לאומי משמעותי למדינת ישראל והיא עברה טלטלות קשות בשנתיים האחרונות. לאור חשיבות ענף התעופה הישראלי, פעלנו יחד עם משרד האוצר להבטחת מתווה סיוע הוגן ומאוזן שמשלב בין האחריות שלנו כממשלה לבין האחריות של בעלי השליטה בחברות השונות.

המתווה שהבאנו יועיל לציבור הישראלי בראש ובראשונה וכן ידאג ליציבות החברות והעובדות והעובדים בהן".

נוסעים בנתב"ג, 22 ביוני 2021. ראובן קסטרו
נתב"ג בתחילת הקיץ, 2021. למרות התאוששות מסוימת בתנועת הנוסעים, ההערכה היא כי יחלוף עוד זמן רב עד להתאוששות של ענף התעופה/ראובן קסטרו

סכנה שההלוואה תהפוך למענק, אם יימשך המשבר

יש לציין כי כבר בחודש מאי 2021 זכתה אל על לסיוע בהיקף של כ-210 מיליון דולר מהמדינה. הסיוע שניתן אז היה מעין הלוואה שתוחזר בכרטיסי טיסה של גורמים רשמיים לאורך השנים הבאות. אלא שסיוע זה לא הספיק - ואל על דרשה מענק נוסף, הפעם לא כהלוואה.

במקביל התעוררו גם שתי החברות הנוספות, ארקיע וישראל, שלטענתן הופלו לרעה לעומת אל על. המדינה טענה מצידה כי הסיוע המאסיבי לאל על, ניתן בין היתר מפני שקיצצה שליש מכוח האדם בחברה, כ-2,000 עובדים מתוך קצת למעלה מ-6,000.

למרות התניית הסיוע בהחזר של אגרות החוב או איבוד מניות, יש כמובן סכנה שההלוואות יהפכו למעין מענקים: אם תימשך המצוקה בענף גם בשנים הבאות, יש סיכוי סביר שבעוד כשלוש שנים, מועד החזרת ההלוואה, יעדיפו החברות השונות להניח למדינה לממש את אגרות החוב בצורה של קבלת מניות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully