וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל: הבנקים לא מספקים אשראי חיוני ליציאה ממיתון

אמיר טייג

10.2.2003 / 11:13

הסיבה, על פי יחידת המחקר בפיקוח על הבנקים: ירידה מתמדת בהלימות ההון העודפת של שבעת הבנקים הגדולים במהלך שנות ה-90 מצמצמים את האפשרויות להרחבת האשראי וליציאה מהמיתון

"בתקופות של גאות במשק כפי שקרה במחצית הראשונה של שנות ה-90, הבנקים בישראל לא השכילו לשמור על הלימות הון עודפת משמעותית, ולכן עם החרפת השפל בפעילות המשקית בתקופה האחרונה, הוגבלה יכולתם של הבנקים להרחיב את האשראי הבנקאי שהוא כה חיוני ליציאת המשק מהמיתון הכלכלי העמוק בו הוא שרוי", כך כותבים ירון פישמן ופרופ' דוד רוטנברג מיחידת המחקר בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

פישמן ורוטנברג מסבירים כי "יצירת מרווח ביטחון מעל ליחס ההון המזערי הנדרש בתקופות של גאות במחזור העסקים, מאפשר בשלב מאוחר יותר בתקופת שפל במחזור העסקים, להגדיל את האשראי גם על חשבון ירידה מסוימת ביחסי ההון (בעיקר בשל ירידה ברווחים ופגיעה באיכות האשראי). דפוס התנהגות זה, המאפיין מוסדות בנקאיים במרבית מדינות המערב, לא איפיין, על פי הממצאים, את הבנקים בישראל אשר נהגו בשנים האחרונות לשמור על יחסי הון קרובים מאוד ליחס ההון לרכיבי הסיכון המזערי הנדרש".

"אומנם הגידול באשראי בשנות הגאות תורם להרחבת הפעילות במשק, ובכך תרומתו החיובית לעלייה במחזור העסקים באותה תקופה. אולם, בשל הירידה בעודף ההון, קטן פוטנציאל הגידול באשראי וקטנה יכולת הבנקים להתמודד עם התממשות אפשרית של סיכונים בנקאיים בעתיד. ירידה מתמדת בהלימות ההון העודפת של שבעת הבנקים הגדולים במהלך שנות ה-90, עד כדי התקרבות למגבלות הפיקוח על הבנקים בשנת 2001 בכל המוסדות הבנקאיים כאחד, מצמצמים את האפשרויות להרחבת האשראי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully