מייסד צ'ק פוינט על NSO: "יש פה בעיית מוניטין קשה"

בנוסף, גיל שוויד מעריך שצפויות עוד מתקפות סייבר על ישראל. מנכ"ל ומייסד צ'ק פוינט, התארח בכנס "פסגת העסקים" של קבוצת מעריב, וואלה והג'רוזלם פוסט. מה הוא חושב על חברות היוניקורן? "רובן מוערכות ביותר מדי"

07/12/2021

גיל שוויד, מנכ"ל ומייסד צ'ק פוינט התארח בכנס מעריב, וואלה וג'רוזלם פוסט והשיב לשאלת העיתונאית ליאת רון בנוגע למתקפות הסייבר שמהן הוטרדנו בשנת 2021.

יש עוד ועוד מתקפות על מערכת הבריאות.

"יהיו עוד מתקפות. אני חושב שהסיכון ממתקפות סייבר אכן גדול. יש מתקפות מאוד מתוחכמות, מה שאנחנו קוראים לו דור חמישי של התקפות. לצערנו, רוב העולם היום מגן רק ברמה של דור 3 של מתקפות. המתקפות האחרונות היו ווייק אפ קול לכולנו".

אצלנו מה שקורה הוא שההתקפות הן יותר על חברות פרטיות ופחות על תשתיות.

"חלקן מאוד מתוחכמות, חלקן לא מאוד מתוחכמות, אבל הן באמת רק קצה הקרחון. הדבר המפחיד הוא שבהתקפות סייבר כלי הנשק הכי מתוחמים יכולים להגיע לידיים של כל ילד. זה יכול להיות גם טרוריסט. נדמיין את התרחיש הנורא, שגישה ל-F35 תהיה לכל ילד שרוצה להתקיף אותנו*. הכוונות שלו יכולות להיות כלכליות או אידאולוגיות נגד המדינה".

בקורונה גילינו שהאזרח עצמו חשוף למתקפות סייבר, אפילו על הסלולרי שלו. זה האביזר הכי חלש מבחינת סייבר.

"זה מאוד נכון. אני עוסק בעיקר בסקטור העסקי. פחות מ-1% מהחברות מגינות על הטלפונים של העובדים שלהן. איכשהו העולם אומר 'לנו זה לא יקרה', ולנו זה קרה. למאות חיילים הכניסו תכנה שמרגלת אחריהם בגבול עזה. המקור היה אויבינו מעזה. לא עשו כלום כדי להגן על החיילים".

יש חברה שפוגעת במוניטין של ישראל. מה אתה חושב על האופן שבו פועלת NSO?

"אני מקווה שזה לא פגע בעסקים שלנו. יש פה בעיה מוניטין קשה. מהיום הראשון שנכנסתי לתעשייה הזו בחרתי להיות בצד שאין איתו כמעט בעיות אידאולוגיות. לא רציתי להיות חלק מהמערכת ההתקפית. תעשיות ביטחוניות הן חלק חשוב. חוקרי הסייבר שלנו מוצאים חולשות, שהיינו יכולים לפתוח כמה חברות עם החולשות שהם מצאו".

עוד בוואלה!

לכבוד ט"ו בשבט: נתח אסאדו טרי ועסיסי עם פירות יבשים

וואלה! אוכל בשיתוף יינות ביתן
גיל שוויד. מרק ישראל סלם, מערכת וואלה!
לא אוהב שמכנים את צ'ק פוינט בשם "הגברת הזקנה". גיל שוויד, מנכ"ל ומייסד צ'ק פוינט בכנס "פסגת העסקים"(צילום: מערכת וואלה!, מרק ישראל סלם)

"יש לנו את הטכנולוגיה הטובה ביותר. בפער"

לא מגרד בקצה האצבעות להרוויח בוכטה על חשבון חולשה?
"לא. זו בחירה שכולנו עושים. זו בחירה אידאולוגית. אתה רואה את זה ואומר וואו, זה עסק לגיטימי שאנשים מרוויחים ממנו. ההסתבכויות של החברות האלה מראות לנו... אני מעדיף לא להסתבך".

אתה רואה את כל היוניקורנים שצצים חדשות לבקרים, חברות שלא הכניסו שקל ומוערכות במיליארדי דולרים. זה סופו של כל בלון?

"במידה מסוימת כן. אני ראיתי בקריירה שלי שתיים או שלוש בועות כאלה. יש תעשיות ויש בארץ בשנתיים האחרונות חברות מדהימות עם מכירות של מילארד דולר. עשור לא ראינו אותן מבשילות, ובשנתיים האחרונות ראינו בוסט של חברות כאלה. פתאום כולן מראות את היכולות שלהן. רובן מוערכות ביותר מדי וחלקן בפחות מדי, בסוף השוק יסתדר".

כמה אתה מחזר אחרי עובדים?

"הביקוש לעובדים היום מאוד גדול, אנחנו חווים בכל העולם תופעה שבה הרבה אנשים שואלים את עצמם מה הם עושים כאן, ולפעמים מתפטרים או עוברים למקום אחר. זה בכמויות שלא ראינו. עשינו מתחילת השנה קפיצה מ-5,400 ל-6,000 עובדים, אז הצלחנו לגדול, ורוב הגידול בישראל. אני מנסה לגייס אנשים גם בחו"ל, כי אני צריך גם אנשים שימכרו, לא רק שיפתחו. קשה מאוד לשמר עובדים. העובדים הטובים לא באים בשביל הגלידה והמתקנים, הם באים בגלל האתגר והיכולת להתקדם ולהגשים את עצמם".

פעם צ'ק פוינט נחשבה למי שהובילה את תחום הסייבר. היום מכנים אתכם 'הגברת הזקנה'. כלומר, הרבה חברות צעירות משאירות לכם עשן. זה מעליב אותך?

"אני לא יודע אם זה מעליב אותי, אבל בטח שאני לא אוהב לשמוע דברים כאלה. אנחנו חברה מבוגרת יותר, באות חברות צעירות ומנסות להשתמש במה שיש להן. אם אין להם טכנולוגיה טובה מאיתנו הן משתמשות בהעלבות. יש לנו עומק טכנולוגי ענק, ויש בזה גם חסרונות. יש לנו את הטכנולוגיה הטובה ביותר בפער. לא שאין רעיונות טובים בחוץ, יש לנו מתחרים שהם מכונות שיווק, והלוואי שהייתי טוב כמוהן בזה, אבל בלתת את מעטפת האבטחה הכי רחבה - אני בטוח שאנחנו דרגה אחת מעל כולם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully