וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: טאואר צנחה ב-16%

אילן מוסנאים

11.2.2003 / 17:13

איבדה כ-25% מתחילת השבוע; המעו"ף עלה ב-0.8%; מחזור המסחר נמוך - 116 מיליון שקל; החברה לישראל ירדה ב-2.1% בעקבות טאואר

הבורסה של תל אביב סיימה הערב את המסחר בעליות שערים בינוניות במדדים המובילים. העליות נרשמות על רקע המגמה החיובית אמש והעליות הערב בפתיחת המסחר בארה"ב, העליות באירופה ובעקבות הדיווחים על פניות אל רה"מ, אריאל שרון, כי ימנה את יעקב פרנקל לתפקיד שר האוצר - דיווחים שהפיחו תקוות בקרב המשקיעים בשוק לשיפור במצב הכלכלי במשק.

על המסחר העיבו מספר גורמים, כמו השבת הסגר המלא על השטחים עקב התרעות חמות על פיגועים וביטול ההקלות שניתנו לאוכלוסייה הפלשתינאית לרגל חג הקורבן, ביטול יציאת המשלחת הישראלית לארה"ב לדיונים על הערבויות וציפייה לכך שגם בפברואר יהיה גירעון גדול בתקציב הממשלה.

רוב שעות היום המעו"ף נסחר בעליות של 0.2%-0.6%, אולם עם פתיחת המסחר בארה"ב נרשמה התחזקות במדד ולמספר רגעים הוא נסחר בעליות של יותר מ-1%. עד לסיום התמתנו המדדים ובסגירה ננעל מדד המעו"ף בעליות שערים של 0.8% לרמה של 300.02 נקודות, ומדד תל אביב 100 סיים בעליות של 0.6% לרמה של 308.24 נקודות. התל-טק רשם ירידות של כ-1.5%. מחזור המסחר היה נמוך, והסתכם בכ-116 מיליון שקל.

מניית החברה לישראל רשמה ירידה של 2.1%. המניה סובלת באחרונה מסנטימנט שלילי על רקע החולשה במניית החברה המוחזקת טאואר, שרשמה בתקופה האחרונה ירידות חדות. טאואר ירדה היום ב-16%, אחרי שנפלה אתמול ב-17% במסחר בארה"ב וסיימה את המסחר שם עם פער שלילי של 7.3%.

טאואר השלימה הערב ירידה של כ-25% מתחילת השבוע, וזאת על רקע הכתבה בעיתון "הארץ" שבה פורסמו מספר דברים שליליים לגבי החברה. בין יתר הדברים שעוררו את חששות המשקיעים ניתן לציין את העובדה שטאואר שבדרך כלל מפרסמת את הדו"חות במהלך חודש ינואר, והפעם הדו"חות מתעכבים; העובדה שהחברה לא החלה עדיין בייצור השוטף במפעל ה-FAB2 כפי שהיה מתוכנן, מפעל ה-FAB1 מייצר רק כמחצית מכושר הייצור שלו עקב ביקושים נמוכים וכן הדרישה של חברת אליאנס, שהתחייבה להשקיע 75 מיליון דולר ב-FAB2, לפתוח במו"מ עם טאואר בתנאי ההשקעה - והחשש שבעקבותיה ילכו גם שאר המשקיעות הזרות.

מניית תל טק 15 נוספת, שנסחרה בירידות חדות של 10%, היא אלקטרוניקס ליין. אלקטרוניקס וטאואר היו אחראיות לכך שמדד התל טק 15 ננעל בירידות חדות למרות המגמה החיובית בבורסה.

טבע ריכזה את המחזור הגבוה בבורסה - 18 מיליון שקל, ונסחרה בעליות של 1.9% בעקבות פער חיובי של 1.5% בו סיימה את המסחר בארה"ב. יתר מניות הארביטראז' נסחרו בדרך כלל במגמה שלילית, כאשר מניית פרטנר, ירדה ב-1.6%, סאיטקס נסחרה בירידות של 1.1% ואלביט הדמיה ירדה ב-3.2%.

מניית אי.די.בי אחזקות עלתה ב-1.6%. אתמול פורסם בעיתון "מעריב" כי עסקת אי.די.בי מתקרבת להשלמה, וזאת לאחר שנוחי דנקנר הסכים לפרוש מתפקידיו בתעשיות מלח ולוותר על הדרישה להפחית בשלב זה את הגובה לפיו תתבצע מכירת השליטה בקונצרן. הבוקר מדווח "מעריב" כי גנדן, שבשליטת דנקנר, השלימה בימים האחרונים גיוס של 60 מיליון דולר מבעלי המניות שלה, סכום שמיועד לממן את חלקה של הקבוצה ברכישה.

יתר מניות הקבוצה נסחרו במגמה מעורבת, כאשר מניית אי.די.בי פיתוח ירדה ב-0.3%, כלל תעשיות עלתה ב-0.7% ודסק"ש (דסקש: ת"א) נסחרה ללא שינוי.

אל מול הירידה החדה במניית טאואר, בלטה היום בעליות מניית עלית 1, שטיפסה בכ-13% במחזור של 130 אלף שקל, וזאת למרות שהחברה לא פירסמה כל הודעה שיכולה להצדיק את העלייה.

שופרסל, שאתמול עלתה ב-0.4% למרות המגמה השלילית בשוק, טיפסה ב-1.3% במחזור גבוה של כ-11 מיליון שקל. המניה מתקנת מעט, לאחר שבשבוע שעבר איבדה למעלה מ-10% על רקע פרישת מנכ"ל הרשת, עמי סגיס.

מניות הרשת המתחרה, רבוע כחול, נסחרו גם הן בעליות כאשר רבוע ישראל עלתה ב-2.5% ורבוע נכסים עלתה ב-1.9%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully