וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הטבלה לא משקרת: הבורסה ניצחה את הביטקוין

עודכן לאחרונה: 6.1.2022 / 12:37

חזרנו אל טבלת "המרוץ לתשואה" שלנו, כדי לבדוק את נתוני דצמבר ונדהמנו לגלות: למרות דהירת היוניקורנים במרחבי וול סטריט ולמרות הטרנדיות של המטבעות הווירטואלים, דווקא מניות שנסחרות בבורסה בתל אביב, הן אלה שעשו את ההבדל

חודש דצמבר הכריע: השקעה במניות העיקריות בבורסות השתלמה יותר מזו במטבעות הווירטואליים המרכזיים. אך בניגוד לבאז האחרון סביב חברות ההייטק בוול סטריט, עיקר התשואה בטבלת 'המירוץ לתשואה' נתקבלה ממניות החברות הגדולות הנסחרות בבורסה בתל אביב.

הבורסה המקומית ממשיכה להציג את חוזקה לעומת שאר הבורסות בעולם, והיא גם זו שהובילה את טבלת 'המירוץ לתשואה'. מדד ת"א 35 עלה ב-6.13% בחודש דצמבר האחרון, והוליד את הרווח הגדול ביותר מבין אפיקי ההשקעה בטבלה - 122 שקל.

לצד התחזקות הבורסה המקומית ניכרת המשך היחלשות סקטור הטכנולוגיה בוול סטריט, שהשיא תשואה של 1.14% בלבד במהלך דצמבר האחרון, לעומת 26.62% במהלך 2021 כולה - כולל דצמבר. זאת על רקע חזרת השווקים לשגרה, שהובילה חלק מהמשקיעים להוציא כספם מחברות הטכנולוגיה לעבר הסקטורים הריאליים.

עו"ד אילן גרזי. תומר יעקבסון,
עו"ד אילן גרזי/תומר יעקבסון

"שנת 2021 היוותה שנת צמיחה עקבית בשוק ההון וזאת חרף העליות והמורדות שהורגשו בכלכלה הריאלית בשל הקורונה" אומר עו"ד אילן גרזי, שותף בכיר וראש מחלקת שוק ההון במשרד עורכי הדין פרל כהן צדק לצר ברץ.

"זו שנה בה החברות גייסו סכום שיא של כ-26 מיליארד שקל בהנפקות והקצאות מניות" ממשיך גרזי, "כאשר כ-10.5 מיליארד שקל מהם גויסו מ-93 הנפקות ראשוניות (IPO's) - מספר המהווה שיא מאז 1993, והיד עוד נטויה.

יחד עם חזרת העניין בבורסה המקומית בקרב המשקיעים הזרים, שהשקיעו בה כ-9 מיליארד שקל במהלך השנה, אין זה מפתיע שהבורסה בתל אביב ממשיכה לצמוח. כל זאת על רקע גיוסי ההייטק המקומיים המזרימים כסף פנימה, ולאור החסכונות הרבים של הישראלים, המטים אותם, בין היתר, לשוק ההון המקומי.

טבלה השוואתית השקעות דצמבר 2021. ללא, מערכת וואלה!
הטבלה לא משקרת: החודש התיק הצנוע שלנו רשם הפסד (צנוע)./מערכת וואלה!, ללא

החשש מווריאנטים חדשים

המסחר בבורסה המקומית אמנם רשם תנודתיות רבה, בדומה לשאר העולם, אך השורה התחתונה ממשיכה לזהור מירוק בוהק והוביל לחציית שווי שוק המניות לראשונה אי פעם את רף טריליון השקלים.

כל זאת בזמן שהמדדים העיקריים רשמו עליות והגיעו לשיאי כל הזמנים, בהם ת"א בנייה (64%), ת"א בנקים-5 (58%), ות"א-35 ות"א-90 שעלו שניהם ביותר מ-26%, נתון המדגים שיעור עלייה גבוה ממדד MSCI העולמי שעלה ב-18%.

יש לציין כי לעליות אלה תרמו גם, בין היתר, הימצאות ישראל בחזית המאבק בקורונה מבחינת שיעור המחוסנים באוכלוסייה, לצד ריבית משקית בשיעור 0.1% בלבד, ותמיכה נרחבת של המדינה במשק.

שוק ההון מביט דרוך לעבר שנת 2022 לנוכח הגבהים אליהם נסקו המניות בשנת 2021, והתחזית היא דווקא לירידה בשל חשש מווריאנטים חדשים שאנו חוזרים ומגלים שעדיין מסוגלים לשבש את פעילות הכלכלה העולמית.

ההערכה היא כי גם נראה בהמשך ירידה מסוימת בכמות ההנפקות החדשות, לצד צמצום מחזורי המסחר במניות הנסחרות, בשלל הבורסות בעולם. אף על פי כן, יש גם הצופים התאוששות מסוימת במהלך המחצית השנייה של 2022 ותחילת 2023, לצד המשך זרימת כסף זר לשוק המקומי".

אך הכרעת החודש הראשון של 'המרוץ לתשואה' אינה עושה חסד עם סיכום טבלת אפיקי ההשקעה של המרוץ.

ארנק ביטקוין. ShutterStock
ביטקוין. המטבעות הווירטואליים חוו ירידה בדצמבר/ShutterStock

בלוז למטבעות הווירטואלים

כך בעוד שווקי המניות עלו במהלך דצמבר האחרון, והובילו את המדדים המרכזיים של הבורסות לתשואות חיוביות, תיק השקעות הדמה שפתחנו נגרר מטה מכובד משקולת התשואה השלילית של המטבעות הווירטואליים: הביטקוין והאתריום, שבדצמבר החלו לתת אותותיהם בכיסי המשקיעים.

שני המטבעות הווירטואליים המרכזיים והגדולים הנסחרים כיום בעולם, ירדו במהלך דצמבר האחרון ב-18.76% ו-20.48% בהתאמה.

שער הביטקוין עמד על 46.3 אלף דולר בסוף דצמבר האחרון, וזאת לעומת 57 אלף דולר בסוף החודש החורפי שלפניו שבו שער המטבע גם רשם שיא של 67.5 אלף דולר ב-8 לנובמבר השנה. עם זאת, בתחילת השנה עמד שערו על כ-29 אלף דולר, ומי שרכש המטבע אז נהנה מעלייה של 59.65% בערכו.

המטבע השני בגודלו מבין המטבעות הווירטואליים הנסחרים הוא האתריום, שבסוף דצמבר האחרון עמד שערו על 3682.63 דולר, לעומת 4631.48 דולר בסוף נובמבר 2021. גם מי שהשקיע בו בתחילת השנה יצא נשכר עת, המטבע חווה עלייה של 399.13% משער של 737.8 דולר בסוף דצמבר 2020.

בעוד הביטקוין והאתריום נחלשים, השקל ממשיך להתחזק ולהציג את חוזקת הכלכלה הישראלית אל מול שווקי ארה"ב ואירופה. כך נחלשו הדולר והיורו ב-1.16% ו-1.94% בהתאמה במהלך דצמבר האחרון.

ירידות שערי המטבעות, הריאלים והוירטואלים, הובילו את טבלת 'המרוץ לתשואה' להפסד של 846.8 שקל במהלך חודש דצמבר. ההפסד צומצם לסכום של 384.4 שקל בעזרת רווח של 462.4 שקל שהתקבל מהתשואה שהניבו שווקי המניות.

התחלנו את המרוץ עם השקעת דמה בגובה 20 אלף שקל, ונכווינו מתנודתיות המטבעות הווירטואליים שנגסה בהשקעה והותירה בידינו כ-19.6 אלף שקל. כל שנותר עתה הוא להמתין עד לחודש הבא, כדי לשוב ולבדוק האם יתהפך המזל של חלק מאפיקי ההשקעה.

הטור "הטבלה לא משקרת" מתפרסם גם במוסף "עסקים" של מעריב, יום ו', 7.1

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully