וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תם עידן הבשר? המהלך המפתיע של תנובה

וואלה! כסף

10.1.2022 / 10:19

ענקית המזון הודיעה כי תשקיע, ביחד עם פלוריסטם בפיתוח טכנולוגיה של גידול תאים ממקורות שונים - במטרה להחליף מוצרי בשר, עוף דגים וחלב. בשלב הראשון המיזם המשותף יפעל לגידול בשר מתורבת. האם מדובר בעידן חדש בצריכת המזון שלנו?

אדום-אדום או שלום שלום? טרנד ההפחתה בצריכת מזון מן החי, מקבל אישור רשמי מהיצרן הכי מזוהה עם תעשיית המזון מן החי בישראל: בקר, עוף, דגים וחלב.

ענקית המזון תנובה וחברת הביוטק פלוריסטם הדהימו הבוקר את ענף המזון כשהודיעו על הקמת חברה משותפת בתחום המזון המתורבת.

על פי ההודעההחברה המשותפת תמנף את טכנולוגיית גידול התאים הייחודית שפותחה בהשקעות של כ- 500 מליון דולר בפלוריסטם. מדובר בפלטפורמה טכנולוגית ייחודית ופורצת דרך התומכת בפיתוח וייצור מגוון מוצרים מבוססי תאים ממקורות שונים כגון בקר, עוף, דגים וחלב.

רוסטביף פיקנייה (שפיץ צ'אך) עם גזרים וסלקים. אפיק גבאי,
רוסטביף מתוצרת אדום-אדום של תנובה. האם בקרוב המקור שלו יהיה במעבדות?/אפיק גבאי

מוצרים ראשונים כבר ב-2023

בשלב הראשון המיזם בין תנובה ופלוריסטם יפתח מוצרי בשר מתורבת. מהחברות נמסר כי המובילות הטכנולוגית של פלוריסטם בשילוב יכולות המו"פ ותשתיות הייצור והשיווק המתקדמות של תנובה, יאפשרו השקת מוצר גולמי ראשון כבר ב- 2023.

תנובה מחזיקה בלא מעט מותגים מוכרים מתחום הבשר, נוסף על הזיהוי הכמעט מוחלט שלה עם מוצרי חלב. נמכרים בקצביות ובין המוצרים הקפואים לא מעט מוצרים ומותגים השייכים לתנובה: בשר בקר, בשר עוף ודגים.

שוק הבשר התחליפי הוא אחד הצומחים בעולם, ולפי התחזיות צפוי להגיע (בעולם) ל-140 מיליארד דולר עד 2030. מוצרי בשר מתורבת דורשים תאים באיכות גבוהה, בייצור המוני ובעלויות תחרותיות. לפלוריסטם יכולת לתכנן ולפתח טכנולוגיות ותהליכים לייצור תאים בכמות מסחרית, על בסיס פלטפורמה ייחודית תלת ממדית (3D) אשר מדמה את הסביבה הטבעית של התא ומאפשרת לו להתרבות.

הטכנולוגיה של פלוריסטם מוגנת בפטנטים ומאפשרת ייצור בקנה מידה המוני של תאים ביעילות כלכלית ובעקביות. לפלוריסטם ניסיון רב בפיתוח וייצור מוצרים פרמצבטיים תחת הנחיות ה-FDA ,EMA משרד הבריאות הישראלי ו-cGMP, ידע המהווה יתרון בפיתוח מוצרים גם בתחומים נוספים

מנכ"ל ונשיא Fluristem יקי ינאי. מארק ישראל סלם,
יקי ינאי, נשיא ומנכ"ל פלוריסטם/מארק ישראל סלם

טכנולוגיה פוגשת שיווק והפצה

פלוריסטם היא כיום אחת החברות המתקדמות בעולם בייצור תאים, וזו הפעם הראשונה שהיא תיישם את הטכנולוגיה שלה בתחום הפודטק. תנובה היא קבוצת המזון הגדולה בישראל, אשר מובילה את שוק תחליפי החלב, והיא היצרנית הגדולה וחלוצת המו"פ בתחום, מזה 18 שנה. שיתוף הפעולה בין פלוריסטם לתנובה יאפשר את ייצור הדור הבא של תחליפי החלבון.

במסגרת ההסכם תנובה תשקיע בחברה המשותפת 7.5 מיליון דולר, לפי הערכת שווי של 40 מיליון דולר לפני הכסף, עם אופציה להשקעות המשך בהיקף של עד 7.5 מיליון דולר נוספים בטווח של שנה.

פלוריסטם תעניק את המעטפת הטכנולוגית לגידול מגוון התאים כחומר גלם, ותנובה תספק את מעטפת המו"פ לפיתוח המוצרים הסופיים לצרכן, ובהמשך את מערך ההפצה והשיווק של המוצרים אשר יימכרו ויופצו בארץ ובעולם, כאשר תנובה תהיה המפיצה הבלעדית של המוצרים בישראל.

על פי ההערכות, למוצר תהיה היתכנות טכנולוגית (POC) ב-2022, ומוצר גולמי ראשון מבוסס בשר מתורבת יושק כבר בשנת 2023.

אייל מליס. רמי זנגר,
אייל מליס, מנכ"ל קבוצת תנובה/רמי זנגר

יקי ינאי, נשיא ומנכ"ל פלוריסטם: "המיזם המשותף משקף את השינויים הגלובליים ואת האתגרים שחווה האנושות ועונה על הצורך במתן פתרונות ברי קיימא מבוססי טכנולוגיה. אנו מאמינים שהשותפות האסטרטגית עם חברה מובילה כמו תנובה תשלב את הפלטפורמה הטכנולוגית החדשנית שלנו עם הרקורד המוכח של תנובה ביצירת מותגי מזון מובילים, ויחד נתרגם את ההבטחה של בשר מתורבת למציאות עבור הצרכנים.

הטכנולוגיה של פלוריסטם פורצת דרך, וכחלק מהאסטרטגיה של פלוריסטם, בכוונתנו לייצר שיתופי פעולה עסקיים נוספים ולתת מענה לאתגרים הקיימים כיום בתעשיות שונות הדורשות תאים באיכות גבוהה ובכמויות מסחריות, לצד המשך צמיחה ופיתוח פעילות הליבה שלנו בפיתוח תרופות תאיות".

חיים גבריאלי, יו"ר דירקטוריון קבוצת תנובה: "הקמת המיזם המשותף היא חלק ממימוש האסטרטגיה והחזון של תנובה, להוביל את תחום תחליפי החלבון בישראל, ולהתרחב בתחום ברמה הגלובלית. חברנו לפלוריסטם, משום שהיא אחת החברות המתקדמות כיום בעולם ביצור תאים, ואנו מצפים ששיתוף הפעולה בין החברות יחולל מהפכה בתחום המזון המתורבת והדור הבא של תחליפי החלבון. החברה תמשיך לחפש השקעות בשותפויות והשקעות בעולם בתחום התחליפים, בעיקר בתחליפי החלב, כחלק מתוכניות ההנפקה של קבוצת תנובה".

זמי אברמן, יו"ר פלוריסטם: "מדובר בשתי חברות מובילות בתחומן, אשר לכל אחת מהן ניסיון מוכח ועוצמה אדירה בתחומי פעילותן, שהשותפות ביניהן תוכל לייצר עתיד טוב יותר בתחום המזון. שיתוף הפעולה עם תנובה תומך באסטרטגיה של פלוריסטם להקמת שותפויות הממנפות את הפלטפורמה הטכנולוגית מבוססת התאים של פלוריסטם. במקביל להרחבת הפעילות למיזם המשותף עם קבוצת תנובה, החברה מחויבת לפעילות הליבה שלה של פיתוח וקידום מוצרים בתחום הריפוי התאי".

אייל מליס, מנכ"ל קבוצת תנובה: "כקבוצת המזון הגדולה בישראל אנו מובילים גם את תחום החלבון החלופי והיינו החלוצים בתחום זה לפני 18 שנה. תנובה מובילה גם את תחום מחקר המזון בישראל ואף מייצאת ידע לשוק הגלובלי. השנה חתמנו לראשונה בישראל על הסכם שיתוף ידע עם "מיגרוס", ענקית המזון השוויצרית, לייצור תחליפי חלב.

כפי שתנובה הנגישה את תחום החלבון החלופי בכל בית בישראל, כך בכוונתנו להביא את בשורת המזון המתורבת לכולם ועל כל צלחת. מדובר בשתי חברות מובילות בתחומן, אשר לכל אחת מהן ניסיון מוכח ועוצמה אדירה בתחומי פעילותן, שהשותפות ביניהן תוכל לייצר עתיד טוב יותר בתחום המזון".

עוד ציין מליס: "תחליפי החלבון הם מנוע צמיחה משמעותי גם עבור הכלכלה הישראלית, כאשר הסינרגיה בין יכולות המו"פ המבוססות של תנובה לצד מערכי הייצור המתקדם והניסיון הרב בבניית מותגים בשוק המזון, יחד עם יכולות המחקר והטכנולוגיה המרשימים של פלוריסטם יאפשרו לחברה המשותפת להיות פורצת דרך בזירה הבין לאומית של עולמות החלבון החליפי בכלל והמזון המתורבת בפרט".

.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully