וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק נולד: הבנק הדיגיטלי הראשון בישראל יוצא לדרך

עודכן לאחרונה: 10.1.2022 / 11:10

נגיד בנק ישראל והמפקח על הבנקים הודיעו ל"וואן זירו הבנק הדיגיטלי בע"מ" כי הוא רשאי לצאת לדרך. הבנק, בשליטתו של אמנון שעשוע (מובילאיי), הוא הראשון שקם בישראל מאז 1977. יו"ר הדירקטוריון, שוקי אורן מבטיח: "נציע אלטרנטיבה תחרותית"

האם סוף סוף תחום הבנקאות יפתח לתחרות אמיתית? נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, והמפקח על הבנקים, יאיר אבידן הודיעו ל"וואן זירו הבנק הדיגיטלי בע"מ" על אישור הנגיד להסיר את המגבלות מרישיון הבנק - וזאת לאחר שהבנק השלים את העמידה באבני הדרך שנקבעו ולאחר שניתן על כך אישור המפקח על השלמת הליך ההקמה.

וואן זירו הוא בנק בשליטת פרופ' אמנון שעשוע, איש העסקים והיזם הישראלי המזוהה עם "מובילאיי" שנמכרה לאינטל העולמית בלמעלה מ-15 מיליארד דולר (ועומדת עתה לפני הנפקה), ובניהולם של שוקי אורן, יו"ר הדירקטוריון (ולשעבר החשב הכללי באוצר) וגל בר דעה, מנכ"ל הבנק.

לבנק ניתן רישיון מוגבל בדצמבר 2019, והוא היה כרוך בהשלמת ההיערכות הניהולית והתפעולית להקמת הבנק כדי לקבל את רישיון הקבע, בין היתר באמצעות הקמת מערכות מידע ותשתיות לרבות באמצעות לשכת שירותי המחשוב, שקבלה מענק מהמדינה, חיבור הבנק למערכות התשלומים והסליקה, חיבורו לכלים המוניטריים, השלמת ביצוע פיילוט וגיוס הון.

שוקי אורן וגל בר דעה הבנק הדיגיטלי הראשון. ינאי יחיאל,
שוקי אורן (מימין) וגל בר דעה, יו"ר דירקטוריון ומנכ"ל הבנק הדיגיטלי הראשון/ינאי יחיאל

"הציבור רק ירוויח

הבנק הדיגטלי הוא בנק ללא סניפים ופעילותו תתבצע דרך אפליקציה ואתר אינטרנט ייחודי. הבנק עתיד להציע את השירותים הבאים: חשבון יחיד, זוגי, הוראות קבע, כרטיסי חיוב, הלוואות, פיקדונות, מט"ח וניירות ערך. בנוסף, בבנק הדיגטלי מציעים "שירות של ניהול כספים אישי" כאשר הכוונה היא לתת ליווי והכוונה ללקוחות הבנק באופן אישי.

לצד התקווה שמדובר בצעד שיפתח את תחום הבנקאות לתחרות אמיתית, הרי שלפחות בינתיים מדובר גם בצעד היסטורי, שכן הבנק האחרון שקם בישראל וקיבל רישיון מבנק ישראל היה בנק פא"גי (בנק פועלי אגודת ישראל) בשנת 1977 (ומאז הוא הספיק להתמזג עם הבנק הבינלאומי).

בבנק ישראל ידעו לספר הבוקר כי האתגרים שהיו כרוכים בהקמת הבנק היו רבים וחדשניים. הבנק הוקם בליווי צמוד של גורמים רבים בבנק ישראל, כמו-כן נבחנו מוכנות הבנק בהיבטי אבטחת מידע וסייבר, ניהול הסיכונים הטכנולוגיים, הערכת איכות ניהול הסיכונים וכלי הפיקוח והבקרה הקיימים בבנק


נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "אני גאה לאשר היום לוואן זירו, הבנק הדיגיטלי החדש, את הסרת כל המגבלות מרישיונו הבנקאי. לאחר 45 שנה בנק חדש מוקם בישראל, וזו בשורה נוספת לתחרות וחדשנות במערכת הבנקאית והפיננסית.

אני מברך את מנהלי ועובדי וואן זירו הבנק הדיגיטלי על העמידה באתגרים הכרוכים בהקמת הבנק. יש ביכולתו של מהלך זה, בשילוב צעדים נוספים שקידמנו להגביר את התחרות במערכת הבנקאית. הפיקוח ימשיך לפקח מקרוב על הבנק במקצועיות וללוות אותו בהמשך דרכו, כפי שאנו עושים עם כל בנק בישראל.

אני מאחל לבנק הצלחה ומקווה שהקמתו תסלול את הדרך לבנקים נוספים שיתרמו לתחרות ולרווחת הצרכנים".

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן: "זהו יום שמח עבורי כמפקח. הפיקוח על הבנקים עמל רבות בשנים האחרונות על יצירת התנאים והסרת החסמים שיאפשרו הקמה של בנק חדש בישראל.

במסגרת זו נערכו שינויים רגולטוריים בהוראות הפיקוח , הפיקוח ליווה את הקמת לשכת שירותי מחשוב, הוקמה יחידת רישוי ובנקים חדשים שמלווה את הקמת הבנקים החדשים משלב הפניה ועד להסרת המגבלות מרישיון הבנק ועוד.

זהו נדבך נוסף וחלק ממכלול הצעדים שמקדם בנק ישראל להגברת התחרות במערכת הפיננסית. ליווינו ונמשיך ללוות את הבנק בעבודתו, נפקח אחר השתלבותו במערכת הבנקאית ונפעל לסייע לכל יזם אחר שירצה להקים בנק בישראל".

שוקי אורן, יו"ר One Zero: "קבלת רישיון הקבע היא אבן דרך חשובה בדרך לתחרות אמיתית בתחום הבנקאות הישראלית. לא קם בארץ בנק חדש מזה עשרות שנים. בנק ישראל נותן אישוש למוכנות שלנו להציע אלטרנטיבה תחרותית, שלמה ובטוחה למשקי הבית בישראל.

אנחנו מודים לנגיד בנק ישראל ולמפקח על הבנקים על האמון והביטחון שהם נותנים בנו, לצד הרוח הגבית שקיבלנו מהמשקיעים החדשים שלנו. מרגש לראות כיצד ערכים של שקיפות והוגנות מתחילים לחלחל בשוק, מהם הציבור רק ירוויח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully