וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טכנולוגיה עילית ואפליה מגדרית: למה אין נשים בסטרטאפים?

וואלה! כסף

עודכן לאחרונה: 14.1.2022 / 8:33

ענף ההייטק מזוהה עם קידמה. לכן מפתיע לגלות תת-ייצוג לנשים במרבית הסטרטאפים. מחקר חדש הצליח למצוא כמה חברות שהמצב אצלן שוויוני יותר ושמוכיחות שגיוון מגדרי הוא לא רק נכון ברמה החברתית, אלא גם חיוני ברמת העסקים

מחקר חדש בחן את ייצוגן של נשים ב-424 סטארטאפים ישראלים ו-70 קרנות הון סיכון עם פעילות בישראל. הדוח נערך ביוזמת Power in diversity הפועלת עם קרנות הון סיכון וסטארטאפים לקידום גיוון והכללה בהייטק.

הלכנו לפגוש את היוצאים מן הכלל ולנסות להבין מהם מה הסיבות למצב ומדוע בארגון שלהם מוכיחים שאפשר - ואפילו רצוי - גם אחרת.

תום ליבנה. שלומי יוסף,
תום ליבנה, מנכ"ל ומייסד ורביט/שלומי יוסף

הסטארט אפ וורביט, שזכה במדד הראשון במדד, פיתח פלטרפומה אוטומטית לתמלול וכתוביות של קבצי וידאו ואודיו בזמן אמת ומבוסס על בינה מלאכותית. הוא מונה כאלף עובדים, מתוכם כ- 60% הן נשים. בישראל מספר העובדים עומד כיום על 157 כשאחוז הנשים המועסקות בו הוא 47%.

אחוז הנשים בתפקידים ניהוליים בחברה עומד על 44%, אחוז הנשים בתפקידים טכנולוגיים הוא כרבע מכלל העובדים. התפקיד הבכיר ביותר בחברה אותו אישה תופסת כיום הוא Chief of Human Resources תום ליבנה, מנכ"ל ומייסד ורביט: "אנחנו לא דואגים באופן מלאכותי או שרירותי לאחוז נשים גבוה אלא על פי כישורים ויכולות, גרידא.

אני לא מכיר אף אישה שתרצה לדעת שהיא קיבלה תפקיד מסוים רק בשל היותה אישה. כל המחקרים האחרונים שנעשו בנושא מראים שגיוון מגדרי מסייע באופן מובהק להישגים עסקיים של החברות - זה מייצר כיווני חשיבה ופעולה שונים ומגוונים המביאים לפתרונות יעילים יותר בחלק גדול מהמקרים. אני מאמין שלנשים יש המון מה לתרום לתעשייה כיזמיות, מפתחות ומנהלות. הן בעלות ראייה מערכתית טובה, אסטרטגיות ויכולת חיבור נקודות לכדי תמונה מלאה, מעמיקה ומקיפה. בורביט אנחנו לא מפלים אף אחד או אחת שמגיעים לראיון לתפקיד מסויים, ולוקחים בחשבון רק את הצרכים המקצועיים של כל תפקיד.

חברות הייטק עובדות המון עם השוק בארצות הברית, דבר הנותן גמישות בשעות העבודה וכאישה וכאמא את יכולה לעשות כל תפקיד שתרצי כי הזמן הוא גמיש יותר מתמיד וזאת כל עוד כמובן עומדים ביעדים ובזמנים. לכן זה שאת אמא למשל וצריכה לצאת מוקדם לאסוף ילדים ממסגרות לא מהווה פקטור יותר. בכלל, תקופת הקורונה טרפה את הקלפים והנחילה את העובדה מרחוק דבר המאפשר לדעתי עוד יותר גמישות ומשחק עם שעות העבודה ככה שהוא יתאים לכל אחד ואחת".

רותם ברדה. דודא,
רותם ברדה, סמנכ"לית משאבי אנוש ב"דודא"/דודא

חברת הסטארטאפ דודא (Duda), דורגה במקום השני ברשימת החברות המובילות בשילוב נשים בסטארטאפים בישראל. החברה, שמפתחת פלטפורמה לבניית אתרים לסוכנויות דיגיטל ופלטפורמות SaaS, מעסיקה 102 עובדים ברחבי העולם, מתוכם 52%נשים.

"אנחנו שמחים להיכלל ברשימה החשובה הזו, וגאים להיות אחת החברות המובילות בתחום שילוב הנשים בהייטק, דבר שאינו מובן בענף בו אנחנו נמצאים", אומרת רותם ברדה, סמנכ"לית משאבי אנוש בדודא.

"ההיכללות במקום השני ברשימה היא טפיחה על השכם והוכחה שאנחנו עושים משהו נכון. הצמיחה שלנו כחברה בשנה האחרונה אפשרה לנו להגדיל את מצבת כוח האדם שלנו ולהפוך את דודא למגוונת יותר, מה שמשפיע על המקצועיות שלנו כחברה, על היצירתיות של העובדים שלנו ומעצים את השייכות והגאווה שלהם למקום העבודה".

שרון פלג. מרב רביץ מושל,
שרון פלג, סמנכ״לית משאבי אנוש BlueVine/מרב רביץ מושל

חברת הפינטק BlueVine דורגה במקום הרביעי ברשימת החברות המובילות בשילוב נשים בסטארטאפים בישראל. החברה, שפועלת לפיתוח פלטפורמת בנקאות חדשנית לעסקים קטנים, מעסיקה מעל ל- 500 עובדים ברחבי העולם, מתוכם 45% נשים.

"אנחנו גאים להיות אחת החברות המובילות בשילוב נשים", מספרת שרון פלג, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברה. "בBlueVine אנחנו פועלים כל הזמן, להמשיך ולשלב נשים, מכל המגזרים, בכל מחלקות החברה, ובפרט בתחום הטכנולוגיה. חברה מגוונת עובדת טוב יותר - ואני מקווה שנמשיך לראות חברות המשקיעות מאמץ לשילוב נשים, ומגדילות את הייצוג הנשי מיום ליום".

אילנית שטראוכלר. יח"צ,
אילנית שטראוכלר, סמנכ״לית משאבי אנוש EverC/יח"צ

גם הסטארט-אפ הישראלי EverC מתמחה בפינטק וניהול סיכוני מסחר ברשת, נכנס למדד.
אילנית שטראוכלר, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברה: "אנו גאים להיכלל ברשימה חשובה מעין זו וגאים מאוד בנשים המצוינות שעובדות בחברה ותורמות להצלחתה. אכן, יש כוח במגוון. הגיוון הבסיסי ביותר הקיים באנושות הוא הגיוון המגדרי, ואצלנו ב-EverC שמנו לעצמנו למטרה: שילוב ומגוון כסטנדרט.

המציאות (ומחקרים) מראה שנשים ואימהות מביאות נדבכים שונים ומופלאים לשוק העבודה, המשתקפים באופן בו אנו מתמודדות עם אתגרים, מנהלות אנשים ותהליכים. יש עוד כברת דרך על מנת להגיע לשילוב, מגוון ושוויון מלאים בהייטק ואנו שמחות לראות סביבנו ברשימה חברות רבות וטובות שפועלות לצדנו להורדת החסמים המונעים מנשים להשתלב ולהתקדם בשוק העבודה".

ליסה זייציק. appsflyer,
ליסה זייציק, Chief People Officer ב-AppsFlyer/appsflyer

בחינת הנתונים מגלה שמתוך כלל החברות שנבדקו למדד, אחוז הנשים הממוצע בהן עומד על 33%. ישנם הבדלים בנתוני ייצוג הנשים כתלות בגודל החברה - חברות גדולות מציגות אחוז נשים כללי גבוה יותר (36%) מאשר חברות קטנות (30.6%). ביצוע תהליכי גיוון בחברות קטנות עלול להיות מאתגר יותר, בין היתר מפני שלחברות גדולות יש מערך תפעול רחב יותר ומשאבים גדולים יותר הממוקדים בגיוס. כמו כן, ישנו צורך ביותר תפקידי HR, מחלקה משפטית, פיננסיים ותפקידים תומכים, שלרוב מאוישים על ידי נשים.

"אנחנו שמחים לראות את מיקומנו בדירוג כי אנחנו עובדים קשה כדי לוודא שאנחו מגייסים ומקדמים באופן מגוון ושוויוני, אבל בכנות הדרך להצלחה עוד ארוכה, עבורנו ועבור השוק באופן כללי." סיפרה ליסה זייציק Chief People Officer ב-AppsFlyer, שגם נכנסה למדד, "כחברה אחת מהמטרות שלנו היא גיוס מגוון שכולל איזון בין גיוס נשים וגברים, אנחנו רוצים לראות יותר נשים מתקדמות בארגון שלנו ובתפקדי מפתח בתעשייה, וכדי להגיע לחשוב לנו לעזור לסלול את דרכן של בנות צעירות להצלחה בתעשייה כבר בגילאים צעירים.

כיום אנחנו פועלים במסגרת תכנית האחריות התאגידית שלנו יחד עם עמותת שוות, לקידום ילדות ונערות, עובדים עם עמותת קמא-טק לגיוס נשים מהמגזר החרדי, ותמיד מחפשים דרכים נוספות לקדם הצלחה נשית בתוך ומחוץ לחברה.

זה כולל מניעת פערי שכר בין גברים ונשים בתפקידים זהים, והשוואת הצעות שכר גם במקרים בהם נשים מבקשות משכורות נמוכות יותר מסיבות כאלה ואחרות. זו האחריות שלנו כמעסיקים וכמי שתופסים את עצמם חברה מובילה בתחום האחריות התאגידית. כיום נשים מהוות 43% מעובדי החברה והמספר עולה מדי שנה. אנחנו לוקחים את האחריות הזו ברצינות תהומית, ומקווים שרף הכניסה לרשימה הזו ימשיך לעלות כך שלא נקבל מצב בו בחברה יש פחות מ50% נשים, לא רק באופן כללי אלא גם בתפקידי הנהלה".

הילה הרשקוביץ. יח"צ,
הילה הרשקוביץ VP HR ב-MeMed/יח"צ

גם בחברות שלא נכללו במדד גילינו אחוז נשים גבוה במיוחד. כל למשל הילה הרשקוביץ VP HR, מתארת את הגיוון בכח האדם בחברה: "אחד מערכי הליבה שלנו ב-MeMed הוא שאיפה תמידית למצוינות בכל מה שאנחנו עושים. אנחנו מאמינים שיש קשר ישיר בין מצוינות לבין גיוון בכח האדם בחברה וזה חלק מה-DNA שלנו. אנחנו צוות מולטי-דסיפלינרי שמכיל אנשים מעולמות תוכן מגוונים כמו תוכנה, אלגוריתמיקה, ביולוגיה מולקולרית, רפואה, אופרציה, ייצור שיווק ומכירות.

חלק מהאנשים קוראים לזה 'גן חיות' של דיסציפלינות, אנחנו קוראים לזה The MeMeds. הגיוון הייחודי הזה, איפשר ומאפשר לנו להגיע להישגים יוצאי דופן ופורצי דרך.

אני גאה להיות חלק מחברה שמקדמת נשים ושמעל ל-50% אחוז מחברי הצוות בה הן נשים שנמצאות בצמתים הקריטיים ביותר של הארגון, בכל המחלקות והתפקידים: הנהלה, מדע וטכנולוגיה, רפואה וביולוגיה, שיווק, כספים אופרציה ועוד. החברה נמצאת בימים אלה בנקודת צמיחה משמעותית, אחרי שגייסנו למעלה מ-200 מיליון דולר,קיבלנו אישור FDA וכעת אנחנו בעיצומו של תהליך גיוס כח אדם מואץ ונשמח לתת הזדמנות לאנשים מצוינים להצטרף אלינו".

יאיר טל. BLEND,
יאיר טל, מנכ"ל חברת BLEND/BLEND

יאיר טל מנכ"ל חברת BLEND המספקת שירותי לוקליזציה לחברות גלובליות סיפר: "בבלנד, אנחנו גאים בעובדה שיש לנו 55% נשים בחברה כולה ו- 45% בהנהלה הבכירה, וזה בזכות העובדה שגייסנו את הטאלנטים הכי טובים בתחומם לכל תפקיד ולא מתוך כוונה לאפלייה מתקנת.

לא שמנו לנו למטרה להעדיף נשים על פני גברים. אנחנו פשוט מתאמצים להביא את האנשים הכי טובים לתפקידים שהכי מתאימים להם.

כחברה ששואפת למצויינות ושירות ברמה הכי גבוהה, ברור לנו שהאנשים הם הנכס הכי אסטרטגי שלנו, ולשמחתנו במקרה יצא שזה כולל הרבה נשים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully