וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נחתם התיקון להסכם הגז בין חברת החשמל למאגר תמר

וואלה! כסף

עודכן לאחרונה: 24.1.2022 / 13:49

נחתם התיקון להסכם הגז הטבעי של חברת החשמל עם שותפות תמר. התיקון להסכם משנה את תנאי ההסכם שנחתם בשנת 2012 באופן שמיטיב עם חברת החשמל, בדגש על מנגנון ההצמדה ומחיר הכמות לרכש. מנכ"ל חברת החשמל: "בשורה לציבור"

חברת החשמל ושותפות תמר חתמו על התיקון להסכם המקורי ביניהם משנת 2012. על פי ההסכם משנת 2012, התחייבו הצדדים לאפשר פתיחת הדיון במחיר (לשינויים של עד 25% הן לייקור והן להוזלה)החל מחודש יולי 2021 - וכך נעשה.

בהסכם המקורי חברת החשמל התחייבה לשלם עבור 3 bcm (כמות הבסיס), במחיר צמוד מדד אמריקאי +\- 1%, מה שהביא למחיר של 6.36$ ליחידת חום.

בהסכם החדש הושגה הנחה של 29%:, שכן מחיר כמות הבסיס היחדש עומד על כ- 4.5$ עם גידור ההצמדה של עליית המדד האמריקאי בטווח שבין 2.25% ל- 3.75%.

עוד שינוי עליו הסכימו הצדדים הוא שבהסכם המקורי נקבע שביולי 2024 המחיר יפתח ל פלוס/מינוס 10 אחוזים נוספים., זאת בעוד שבהסכם החדש, הפתיחה הנוספת בגין כמות הבסיס תתקיים בסוף 2024.

יש לציין כי משמעות השינויים האמורים ביחס לכמות הבסיס תביא לחיסכון צפוי של מאות מיליוני שקלים, כך על פי חברת החשמל.

זאת ועוד: בהסכם 2012 השותפים בתמר התחייבו לשמור לחברת החשמל כ-3.5 bcm נוספים בכל שנה, שימכרו במחיר כמות הבסיס צמוד למדד אמריקאי (ב 6.36$ נכון להיום). בהסכם החדש תמר מתחייבת לשמור את אותה כמות ולמכור אותה במחיר של מתחת ל 4 דולרים, המחיר הנמוך בישראל וללא כל הצמדה.

חברת החשמל תרכוש, על פי צרכיה התפעוליים 16 bcm (הכמות התפעולית), מתוך כמות זו, פרוסים על פני השנים (עד סוף 2030).

מחברת החשמל נמסר כי במסגרת ניהול הסיכונים, החברה סבורה כי עדיף 16 bcm "ביד" במחיר הזול ביותר בישראל, כשיש התחייבות של המאגר לשמור לחברת החשמל את הכמות וללא כל התחייבות כמות מינימלית נוספת ( אלא על בסיס צורך תפעולי), מאשר מכרז שהמחירים בו לא ידועים לאף אחד, שסביר שלא יובטחו בו הכמויות ללא התחייבות מינימום של החברה.

עופר בלוך. אייל יצהר, גלובס, אתר רשמי
מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך/אתר רשמי, אייל יצהר, גלובס

"ההסכם המקורי נחתם בסביבה של חוסר ודאות"

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל: "טיבו של הסכם ארוך טווח שהוא מכיל בתוכו סעיפים שרק בדיעבד מתבררים כטובים יותר או פחות. הסכם תמר המקורי נחתם בסביבה של חוסר וודאות והיה הראשון מסוגו במשק. ההסכם המחודש אותו אנחנו מביאים היום הוא בשורה לציבור. מחיר הגז אותו תשלם חברת החשמל לספק בתמהיל הייצור הכולל שלה, מספק יציבות במחיר טוב ומשקף תוצאה של משא ומתן עיקש ואיכותי".

את המו"מ לתיקון הובילו מטעם חברת החשמל מנכ"ל החברה, עופר בלוך, היועצת המשפטית יעל נבו, סמנכל כספים וכלכלה אבי דויטשמן, סמנכל יצור ואנרגיה רם ארליכמן, מנהל אגף דלקים שמשון ברוקמן.
עורכי הדין שוקי חורש וגיתית גרינברג לוין את המגעים, מטעם משרד עורכי הדין ש. הורוביץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully