וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סקירה עולמית: כולם דרוכים מהציפיות לעליית הריבית

כריסטיאן נולטינג, דויטשה בנק

עודכן לאחרונה: 24.1.2022 / 18:08

הפד אמנם לא צפוי להעלות את הריבית כבר בפגישה הקרובה, אבל התחזית של פאוול תשפיע עמוקות על השווקים. כריסטיאן נולטינג, הכלכלן הראשי של דויטשה בנק, עם הסקירה

תשומת הלב העיקרית בשבוע הקרוב תוקדש לפגישת הפד הראשונה לשנת 2022, שתתפרס על פני הימים שלישי ורביעי. תקשורת נוספת מצד הפד בנוגע לצמצום המדיניות המוניטרית תזכה למעקב צמוד, לאור העובדה כי השווקים מתמחרים 3-4 העלאות ריבית השנה. מלבד ארצות הברית, בנקים מרכזיים נוספים של קנדה, דרום אפריקה והונגריה צפויים להיפגש גם כן השבוע. מבחינת נתונים כלכליים, התוצר לרבעון ה-4 בארצות הברית צפוי להתפרסם ביום חמישי ולהצביע על נתון חזק שישלים את הצמיחה החזקה ביותר בארצות הברית בשנת 2021 מאז 1984. עד אז אנו נקבל את מדדי מנהלי רכש של יפן, גוש היורו וארצות הברית, שייתנו רושם ראשוני לגבי השפעת נגיף האומיקרון ויספקו הקדמה לצמיחה הצפויה בשנת 2022. לבסוף, עונת הדוחות לרבעון ה-4 צוברת תאוצה בשבוע הקרוב לאחר תוצאות מעודדות עד כה. בסך הכל 107 חברות במדד אס אנד פי 500 ו 32 במדד STOXX 600 יפרסמו את התוצאות הרבעוניות שלהן.

יומן אירועים כלכליים

 • שני: גוש היורו - מדד מנהלי הרכש של מרקיט נתון ראשוני (ינואר). יפן - מדד מנהלי הרכש נתון ראשוני (ינואר). בריטניה - מדד מנהלי הרכש של מרקיט נתון ראשוני (ינואר). ארצות הברית - מדד מנהלי הרכש של מרקיט נתון ראשוני (ינואר).
 • שלישי: גרמניה - סקר IFO לסנטימנט העסקים (ינואר). ארצות הברית - מדד מחירי הדיור של FHFA(נובמבר), מדד ביטחון הצרכנים (ינואר).
 • רביעי: ארצות הברית - החלטת ריבית של הפד. סין - רווחים בתעשייה (דצמבר).
 • חמישי: גרמניה - נתוני תוצר לרבעון ה-4, מכירות קמעונאיות (דצמבר). ארצות הברית - נתוני תוצר לרבעון ה-4, הזמנות מוצרים ברי קיימא (דצמבר).
 • שישי: גוש היורו - מדד ביטחון הצרכנים (ינואר). ארצות הברית - מדד מחירים PCE (דצמבר).
נשיא הפד ג'רום פאוול. Alex Wong, GettyImages
כולם מחכים למוצא פיו. פאוול/GettyImages, Alex Wong

לקראת הפד: התחזית קדימה היא המפתח

הפד צפוי להיפגש בפעם הראשונה בשנת 2022 בין ה-25-26 לינואר. עם העובדה כי מדד המחירים לצרכן עומד על 7% שנתי ומשקף עלייה בשלל קטגוריות, שיעור האבטלה מתחת ל-4%, התחזית עבור המדיניות המוניטרית הפכה להדוקה יותר עם 3 העלאות ריבית השנה לפי ה- Dot Plot של חברי הפד. אמנם לא צפויה העלאה בפגישה הקרובה, תהליך העלאת הריבית צפוי להתחיל במרץ. השווקים מצפים נכון לעכשיו ל3-4 העלאות ריבית השנה. הפד בנוסף הביא קדימה את תהליך צמצום הרכישות של הפד מאמצע השנה למרץ כאשר אפשרות להתחלת תהליך הקטנת מאזן הפד תקרה הרבה יותר מהר מאשר בעבר. מסיבת העיתונאים של גרום פאואל יושב ראש הפד תהיה חשובה על מנת למצוא רמזים בנוגע לתהליך הצמצום המוניטרי.

שורה תחתונה: לא צפויה העלאת ריבית בפגישה אך התחזית קדימה היא מפתח.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה

תחזית הצמיחה לרבעון ה-4 בארצות הברית: 5.3% לעומת הרבעון הקודם

הצמיחה הכלכלית בארצות הברית תפסה תאוצה ברבעון האחרון של השנה. הקונצנזוס מצביע על גידול לעומת הרבעון השנתי של 5.3% לעומת 2.3% שנרשמה ברבעון הקודם. בסך הכול, הצמיחה בתוצר בשנת 2021 עשויה להיות החזקה ביותר מאז שנת 1984, למרות שיש לזכור כי להשפעות בסיס היה חלק בזה. מדד מנהלי הרכש לאורך הרבעון האחרון היו חזקים הן בסקטור הייצור והן בסקטור השירותים בעוד שהגידול בפעילות העסקית הוביל לירידה בשיעור האבטלה מרמה של 4.7% ל 3.9% יחד עם עלייה בשיעור ההשתתפות בעבודה. ההשפעה של נגיף האומיקרון צפויה להיות מורגשת בקריאה של הרבעון הבא אך אנו צופים כי ההשפעה תהיה קצרה וחדה ולאחריה תבוא התאוששות מהירה באותה מידה.

שורה תחתונה: הצמיחה הכלכלית ברבעון ה-4 בארצות הברית צפויה להיות חזקה, ההשפעה של נגיף האומיקרון צפויה להיות מורגשת ברבעון ה-1.

עונת הדוחות לרבעון ה-4: מכים את התחזיות עד כה

עונת הדוחות לרבעון ה-4 צפויה לצבור תאוצה השבוע, כאשר 107 חברות במדד אס אנד פי 500 ו-32 במדד STOXX 600 צפויות לפרסם את התוצאות הכספיות שלהן. למרות החששות מפני אינפלציה והתפרצות מחדש של נגיף הקורונה שראינו ברבעון האחרון של 2021, התוצאות עד כה היו מעודדות. 78% מהמדווחות במדד אס אנד פי 500 ו- 83% במדד STOXX 600 דיווחו על רווח גבוה מציפיות האנליסטים, כאשר שיעור עקיפת הצפי עומד על 8.4% ו- 4.5% בהתאמה. הקונצנזוס מצפה כרגע לעלייה של 22.5% ברווח המצרפי של מדד אס אנד פי 500 לרבעון ה-4 ולגידול של 12.7% בהכנסות (מדד STOXX 600: 48.6%/15/8%). גם בארצות הברית וגם באירופה, סקטורים מתחומי האנרגיה, חומרים ותעשייה צפויים לרשום את הגידול הגבוה ביותר על פני התקופה המקבילה בשנה שעברה. גם בתמונת הגידול בהכנסות אנו רואים תמונה דומה כאשר 4 הסקטורים הללו צפויים לרשום את הביצועים הטובים ביותר. תחזית הרווח השנתית עבור מדד אס אנד פי 500 ומדד STOXX 600 צפויים לגדול בשיעור של 45.3% ו 63.8% בהתאמה ( עבור שנת 2022 אנו צופים צמיחה של 9.4% ו 7% בהתאמה).

שורה תחתונה: התחזיות עבור הגידול ברווח ברבעון ה-4 נמוכות לעומת הרבעון ה-3 מה שעשוי לגרום לחברות להכות את התחזיות.

ראש ממשלת איטליה, מריו דראגי במהלך נאומו ברומא 27 באפריל 2021. AP
יציבות? אל תבנו על זה. דראגי/AP

בחירות לנשיאות באיטליה

ביום שני השבוע התהליך לבחירת הנשיא החדש של איטליה ייצא לדרך עם פרישתו הצפויה של הנשיא הנוכחי סרג'יו מאטרלה, שזכאי להמשיך לכהונה שניה. ההיסטוריה מראה לנו כי התהליך איננו חלק ומהיר ועשוי לקחת בממוצע 9 סיבובים. נשיא הבנק המרכזי לשעבר, מריו דראגי, שמכהן כראש ממשלה זמני מאז חודש פברואר 2021 הוא מועמד אפשרי. במידה והוא נבחר לנשיא, העמדה הפיסקלית של ראש הממשלה החדש צפויה להיות תחת פוקוס. יחד עם זאת מנקודת מבט מקרו כלכלית, העובדה כי הריבית על מחזור של הלוואות נמוכה יותר מאשר על החוב העומד (על פי ה-IMF הריבית האפקטיבית ירדה מרמה של 2.5% בשנת 2019 ל-2.2% בשנה שעברה ועשויה ליפול אל מתחת ל-2% בשנים הבאות) והמאזן התקציבי שמשתנה מגירעון של 4% של סביב 3% מהתוצר בעשר השנים האחרונות לעודף של סביב 4%, הופך את המדינה לפחות תלויה במימון חיצוני ומספק יציבות במהלך אי יציבות פוליטית.

שורה תחתונה: הבחירות לנשיאות עשויות להביא לתנודתיות אך המצב המקרו כלכלי של המדינה כעת מספק כרית ביטחון.

מדד מנהלי הרכש עבור ארצות הברית, אירופה ויפן נמצא בפוקוס

לאור אי הוודאות הגוברת כתוצאה מהתפשטות האומיקרון בסוף השנה שעברה, רוב מדדי מנהלי הרכש של מרבית המדינות נחלשו אך נשארו מעל הרמה של 50 שמצביעה על המשך הצמיחה הכלכלית. עם העובדה שהגל הנוכחי של נגיף האומיקרון הגיע לשיאו בארצות הברית ובחלק ממדינות אירופה, ייתכן והמספרים לחודש ינואר יצביעו על שיפור. האינדיקטורים צפויים להיות מתונים יותר במדינות בהם ישנם הגבלות חמורות יותר (גרמניה, יפן). עם העלייה החזקה במחירים בשנה שעברה, ישנה התמקדות הולכת וגוברת בשווקים על הטרנד באינפלציה. תתי הסעיפים במדד מנהלי הרכש של מחירים, אספקה וספקים צפויים להיות במרכז תשומת הלב לאור העובדה כי הם משקפים את ההשפעה של השיבושים בשרשראות האספקה על הייצור של סחורות שלהם יש השפעה על האינפלציה בעתיד.

שורה תחתונה: מדדי מנהלי הרכש צפויים לספק סימנים ראשונים בתחילת השנה לא רק בנוגע לצמיחה הכלכלית אלא גם על התפתחות האינפלציה בעזרת תתי הסעיפים שנמצאים במדדים.

כריסטיאן נולטינג הוא הכלכלן הראשי של דויטשה בנק

 • עוד באותו נושא:
 • וול סטריט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  6
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully