וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסדר הנושים של גילת מחכה לאישור בית המשפט

יורם גביזון

12.2.2003 / 9:32

הסדר הנושים אושר לפני שבוע על ידי בעלי איגרות החוב של החברה ועל ידי שלושת הבנקים הנושים; קבוצת מבטח שמיר תחזיק ב-4%-3% מהמניות בעקבות ההסדר

חברת גילת רשתות לוויין הגישה אתמול לאישורה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, בקשה לאישור הסדר הנושים של החברה, שאושר לפני שבוע על ידי בעלי איגרות החוב שלה ועל ידי שלושת הבנקים הנושים בחברה: לאומי, הפועלים ודיסקונט.

ההסדר, שהוגש באמצעות עו"ד אריה דנציגר ממשרד עוה"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', מתייחס לסכום כולל של 490 מיליון דולר ולסכום נוסף של 40 מיליון דולר במסגרת ערבויות ביצוע. חוב נוסף של 50 מיליון דולר לספקים ועובדים נפרע כסדרו על ידי החברה. גילת היא אחת משתי החברות המובילות לייצור תחנות ומסופים לתקשורת לוויינים, ומחזיקה ב-80% משוק התקשורת הטלפוניה הלוויינית בעולם.

עיקר החוב של גילת, שמעסיקה 800 עובדים, הוא לבעלי איגרות החוב להמרה בסכום של 350 מיליון דולר שהונפקו ב-2000. גילת תנפיק לבעלי איגרות החוב בערך פדיון (כולל ריבית שלא שולמה) של 357 מיליון דולר 202 מיליון מניות, שיהיו 80% ממניותיה של החברה לאחר הסדר הנושים, וכן סדרה חדשה של אג"ח להמרה בערך של 83 מיליון דולר שיהיו סחירות מעבר לדלפק.

האיגרות, שייפרעו ב-2012-2010, ישאו ריבית שנתית של 4%, אך לא ישלמו ריבית ב-2004-2003. האיגרות ניתנות להמרה לפי שער של 0.87 אגורות למניה. לגילת יש אופציה לבצע המרה כפויה שלהן החל ב-2005 ובתנאי שמחיר המניה יהיה גבוה מדולר במשך 60 ימי מסחר רצופים והמסחר היומי הממוצע במניה בתקופה זו יהיה לפחות 100 אלף דולר.

הסדר הנושים אינו מפרט מי הם בעלי איגרות החוב הגדולים, ואולם ככל הידוע איש העסקים אליעזר פישמן יחזיק ב-15% ממניות החברה וקבוצת מבטח שמיר ב-4%-3% ממניותיה בעקבות ההסדר.

בעלי איגרות החוב יוותרו אם כן על חוב בסכום של 357 מיליון דולר ויקבלו בתמורה אג"ח להמרה שנושאת ריבית של 4% ו-80% מהמניות. בהנחה שהאיגרת, שמשך החיים הממוצע שלה כ-7 שנים, תיסחר בתשואה של 10%, אפשר להעריך שהסדרה תיסחר במחיר נמוך ב-40% מערכה הנקוב.

הנושה הגדול של החברה, למעט בעלי איגרות החוב, הוא בנק הפועלים לו חבה גילת לוויינים 102 מיליון דולר. הבנק מובטח בשעבוד על חלק ממניות סטרבנד שבבעלות החברה הבת ספייסנט. בנק הפועלים העמיד לגילת ערבות ביצוע של 10 מיליון דולר שמובטחת בפיקדון בסכום זהה.

בנק הפועלים ימיר סכום של 25.5 מיליון דולר מחוב החברה ל-18.5 מיליון מניות, ומעניין יהיה לראות באיזה מחיר תיסחר המניה לאחר שיימחקו 300 מיליון דולר מחובה.

סכום נוסף של 5.1 מיליון דולר יומר לאיגרות חוב להמרה בתנאים זהים לאלו של בעלי איגרות החוב. יתרת החוב בסכום של 71 מיליון דולר ייפרע בהלוואה ל-10 שנים בריבית של ליבור+2.5%, כאשר החברה נהנית מגרייס של שנתיים על תשלומי הקרן.

בנק לאומי לו חבה החברה 30 מיליון דולר לא ימיר חוב למניות או לאג"ח אולי מפני שלא היה מעוניין לוותר על חובה של חברה שבקופתה כ-68 מיליון דולר.

הבנק יפרוס את החוב בהלוואה ל-10 שנים בריבית של ליבור+2.5%. לאומי ישמור על מסגרת ערבויות הביצוע בהיקף של 15 מיליון דולר, בכפוף למצבת הבטוחות של החברה. בנק דיסקונט ישמור על מסגרת ערבויות הביצוע בסכום של 13 מיליון דולר לשנה, בכפוף למצבת הבטוחות שתעמיד גילת.

חברת SES Americom) SES) שמחכירה לגילת את המשיבים (Transponders), ונמנית עם בעלי המניות בחברה (18.8% לפני ההסדר) היא אחד מנושיה הגדולים של גילת. על פי הערכות, היקף החוב המהוון הגלום בחוזי החכירה של המשיבים הוא כ-200 מיליון דולר.

בהסדר הנושים כתוב כי בעקבות משא ומתן בין גילת ל-SES ועל רקע הירידה במחירים כתוצאה מהמיתון בשוק התקשורת, נפתחו החוזים לזמן ארוך ושונו תנאיהם באופן שהקטין משמעותית את היקף התשלומים של גילת בגין המשיבים, בין היתר על ידי הפחתת מספר המשיבים.

ההסדר גם פרס את החוב הקיים של גילת ל-SES. בהסדר לא מצוין מה היקף הקיטון בהוצאות זמן האוויר של גילת, ואולם ל-SES יוקצו 5.5% ממניותיה של גילת אחרי הסדר הנושים.

בעקבות אישור ההסדר לפני שבוע, ברוב של 92% מבעלי איגרות החוב, מקווה גילת שמועד הדיון בבקשה לאישור ההסדר בבית המשפט המחוזי יוקדם מהמועד הנוכחי שנקבע לו - ה-17 במארס 2003 - ותכונס אספת בעלי מניות.

עו"ד ניצן הירש-פלק ממשרד עוה"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות' מציין כי השופטת ורדה אלשיך אישרה בהחלטה תקדימית שלא לכנס אסיפת בעלי מניות לצורך אישור ההסדר, אף שאחזקתם של בעלי המניות הנוכחיים של החברה תדולל כמעט עד ל-0%.

האספה תצטרך להחליט גם על איחוד המניות ביחס של עד 20 מניות למניה אחת, וזאת כדי לעמוד בכללי הנאסד"ק שדורשים מחיר מינימום של דולר למניה. גילת מתכוונת לבצע איחוד מניות ביחס זה, אף שלהערכתה הסדר הנושים יעלה משמעותית את שווי החברה.

אספת בעלי המניות תדון באישור ההסדר עם חברת SES ובתיקון תקנון החברה. עיקר התיקון מתייחס לקביעת מנגנון למינוי חלק מהדירקטורים על ידי בעלי מניות גדולים - אלו המחזיקים ביותר מ-7% מהמניות.

האספה תבחר דירקטוריון, ובעקבות מינויו יש להניח כי יחליט אם ברצונו להשאיר את בעלי המשרה הבכירים בחברה - המייסד והמנכ"ל, יואל גת, וסמנכ"ל הכספים, יואב לייבוביץ - לתקופת כהונה נוספת, או שידרוש מהם לשאת באחריות על מצבה של החברה. מהדו"ח עולה כי גילת צופה שהכנסותיה ב-2002 יסתכמו ב-220 מיליון דולר, כך שמכירות הרבעון הרביעי יסתכמו ב-54 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully