וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירידות שערים בבורסה לאחר נאום קליין: המעו"ף ירד ב-1.5%

אמיר טייג

13.2.2003 / 17:13

החשש מעלייה בגירעון והתקרבות המלחמה העיבו על השווקים; מגמה שלילית במניות הבנקים


הדשדוש בשוק המניות בימים האחרונים הפך היום לירידות שערים חדות. ריבוי הגורמים השליליים, ובראשם הערכות הפעילים כי המלחמה קרבה ובאה ואף עשויה לפרוץ כבר בסוף השבוע הקרוב, השפיעו היום לשלילה על שוק המניות. נאומו של נגיד בנק ישראל, דוד קליין, במסגרתו הזהיר מהתפוררות כלכלית וחברתית באם ימשיך גירעון בתקציב להתרחב - הוסיף שמן למדורה וגרם להתגברות הירידות.

מדד המעו"ף נסגר בירידה של 1.5% לרמה של 294.3 נקודות, מדד תל אביב 100 ירד בכ-1.26% לרמה של 303.7 נקודות. מדד התל-טק 15 ירד אף הוא בכ-1% לרמה של 162.2 נקודות. מחזור המסחר הסתכם בכ-178 מיליון שקל, מחזור גבוה מאוד יחסית לממוצע מתחילת השנה.

שני ימי המסחר האחרונים פושטת בשוק שמועה כי המלחמה צפויה להיפתח כבר בסוף השבוע הקרוב. שמועות אלו הניעו את השוק מטה בצורה חדה היום. אך לשמועות אלו הצטרפו לא מעט התפתחויות כלכליות. בנאומו היום בכנס "הבנקאות בישראל" אמר קליין כי הוא חושש מאובדן שליטה נוכח הגירעון המתרחב של תקציב המדינה. דבריו הזניקו את הדולר מעל רמת ה-4.92 שקלים ועמו את הבורסה מטה.

חברת הדירוג הבינלאומית סטנדרד אנד פורס פירסמה את עמדתה לגבי השפעת המלחמה הקרבה על הכלכלה המקומית. כלכלני S&P מזהירים כי יקשה על הממשלה לבצע את הקיצוץ הנדרש על מנת להשאיר את הדירוג על כנו במצב בו תתארך המלחמה. כמו כן, גורסים כלכלני חברת הדירוג כי בשל הדינמיקה הקואליציונית בישראל יקשה על הממשלה הבאה לבצע את הקיצוץ הנדרש, ולפיכך דירוג האשראי עלול להיפגע.

גם הערכות כי גירעון חודש פברואר צפוי לעלות על התחזיות, כפי שהפתיע גירעון חודש ינואר שעמד על 2.7 מיליארד, לא תורמות היום לאווירה חיובית בשוק המניות. עם פרסום גירעון חודש ינואר אמרו כלכלני חברת הדירוג מודי'ס, הידועים בשמרנותם, כי אם הגירעון לא ייכנס לתוואי של הפחתה עד תום הרבעון הראשון, קרוב לוודאי שהדירוג של מדינת ישראל יופחת. הערכות בשוק הן כי הורדת הדירוג כבר מגולמת במחיר הנכסים, ולפיכך ההורדה המעשית לא תשפיע בצורה חדה על הבורסה ושוק האג"ח.

לאחר תום המסחר בישראל אתמול נודע כי חברת התרופות הצרפתית אוונטיס הגישה תביעה נגד ענקית התרופות הגנריות הישראלית טבע על מנת לנסות למנוע את שיווקה של הגירסה גנרית לתרופת האלגרה. מניית טבע סגרה את יום המסחר בירידה של 2.9% וסגרה את פער הארביטרז' השלילי שפתחה אמש בארה"ב.

מניות הבנקים הושפעו היום גם מדבריו של יואב להמן, המפקח על הבנקים באותו כנס. במסגרת נאומו הראשון מאז כניסתו לתפקיד מאותת להמן לבנקים כי גם הוא, כקודמו, יהיה נוקשה בנושא חלוקת דיווידנדים. כמו כן, צופה להמן כי בשנת 2003 לא צפויה התאוששת בנושא רווחיות הבנקים. בנק הפועלים הגיב לדברי להמן בירידה חדה של 2.2%, בנק לאומי ירד ב-2.4%, דיסקונט ירד ב-1.4% והמזרחי גם הוא רושם ירידה של 1.7%.

מניית חברת נייס המשיכה לבלוט היום, לאחר שאתמול פירסמה חברת הטכנולוגיה את דו"חותיה הכספיים לשנת 2002. בדו"חות רשמה החברה מחיקה של כ-33 מיליון דולר, אשר הפתיעה את מרבית הסוחרים. עם זאת, הצליחה ההנהלה לנסוך אופטימיות מסוימת כאשר הציגה את צבר ההזמנות הגדל של החברה. המניה ירדה היום בשיעור קל יחסית של 0.6%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully