וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעשה בחמש מניות שנסקו וחמש מניות שהתרסקו

עודכן לאחרונה: 24.2.2022 / 10:56

הבורסה בתל אביב, כמו כל בורסה, תמיד ידעה גאות ושפל. אך בעוד מניות חלק מהחברות זוכות לצוף על פני המים, אחרות נוטות דווקא לשקוע. בדקנו כמה חברות שהונפקו לאחרונה בתל אביב: חמש נצבעו ירוק וחמש באדום

יצאנו לבדוק כ-20 חברות ישראליות שהנפיקו את מניותיהן במהלך הרבעון הראשון של 2021 או סמוך לו, והתמקדנו בחמש מהחברות שהציגו מגמה ירוקה של עליות חדות, לצד חמש מניות שלא הצליחו להימנע מירידות אדומות.

חמש החברות שהציגו את התשואה הגבוהה ביותר למשקיעים סיימו את יום המסחר הראשון שלהן בשווי מצרפי של כ-3.3 מיליארד שקל, וכשנה לאחר מכן הוסיפו כ-2.3 מיליארד שקל לשווין המצרפי, העומד כיום על כ-5.7 מיליארד שקל, לאחר שכל אחת מהן עלתה ב-262.9% בממוצע.

חמש מניות שנסקו וחמש שהתרסקו. ללא, מערכת וואלה!
זה שעולה או זה שיורד?/מערכת וואלה!, ללא

מובילת המגמה הירוקה היא שותפות המו"פ 'ביומיט פוד', המשקיעה בתחום הפודטק, שזינקה ב-954.97% מאז סיום יום המסחר הראשון של במרץ 2021. זאת לאחר שדיווחה במהלך תקופה זו על מספר השקעות והתקדמותן.

כך לדוגמא הודיעה בתחילת חודש ינואר האחרון על הצלחה בעריכה גנומית בקווי תאים ממקור דג אמנון, לטובת פיתוח וייצור בשר דג מתורבת - פעילות של אחת מהחברות המוחזקות על ידה.

אך לא כולן זכו להנות מאמון מתמשך מצד המשקיעים. חמש מהחברות האחרות שנבחנו בטבלה השילו משוויין כ-1.2 מיליארד שקל, לאחר שכל אחת מהן ירדה בממוצע כ-73.97%, זאת לאחר ששווין המצרפי ביום שנבחן עמד על 451.2 מיליון שקל, בהשוואה ליום המסחר הראשון שלהן הם סיימו בשווי מצרפי של כ-1.7 מיליארד שקל.

מובילת טבלת הירידות היא חברת הבינה המלאכותית 'רייזור', שאיבדה 75.98% מאז סיום יום המסחר הראשון שלה בחודש פברואר 2021.

החברה נסחרה בשווי 130.3 מיליון שקל ביום המסחר האחרון שנבחן, וזאת לעומת שווי של 542 מיליון שקל עם סיום יום המסחר הראשון שלה. הסיבה המיוחסת למגמת הירידה התלולה, היא הנפקתה על גל של ציפיות, בעוד דוחותיה הכספיים מאז מציגים בעיקר תוצאות מאכזבות.

ניכר כי החברות שזכו לעליות חדות מגיעים בעיקר מהסקטורים שחוו ירידות עם תחילת מגפת הקורונה, ועלו בחדות עם חזרת המשק הישראלי לשגרה לפני כשנה, וכי החברות שסבלו מירידות הן חברות הצמיחה, שקרנן בתקופה זו ירד בקרב המשקיעים.

החדשות הטובות הן שמגמת העליות הייתה גבוהה יותר ממגמת הירידות, ובבחינת החברות שבטבלה נמצא כי המשקיעים דווקא קיבלו תוספת מצרפית של כ-1 מיליארד שקל על השקעותיהם בכלל החברות.

גיא מני, מנהל השקעות ראשי מיטב דש. יח"צ,
גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות מיטב דש/יח"צ

הערכה פסימית: השפל עוד יגיע

גיא מני, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות מיטב דש, אמר לוואלה! כסף ומעריב עסקים, כי "שנת 2021 אמנם האירה פנים לבורסה המקומית, שעשתה catch up על השקעות החסר בשנת 2020 ואל מול ארה"ב, אבל עוד לפני בחינת החברות כדאי לבחון גם את כל ההנפקות שלא יצאו לפועל.

אחת הסיבות שאותן הנפקות לא התקיימו היא השווי אותו ביקשו החברות במסגרת בחינת הנפקתן, וזאת למרות שלא רבות השתנה בחלק מאותן חברות במהלך השנתיים-שלוש לפני כן, אז שוויין היה נמוך יותר.

מבלי להתייחס לחברה זו או אחרת, ישנן חברות שחוו ירידה במחיר מנייתן לאחר שנוצר פער בין התחזיות שהציגו לבין תוצאות פעילותן בפועל, וזה עובד גם בכיוון ההפוך, כאשר התוצאות עולות על הציפיות.

בישראל קיים כיום 'הייפ' מטורף בנושא הנדל"ן, שמוביל חברות להיסחר עד פי 3 ו-4 על ההון העצמי שלהן. הנדל"ן עולה על רקע היציאה מהמיתון, הריבית הנמוכה, החזרה לקניונים ולמשרדים, והרתיחה של שוק הנדל"ן למגורים.

אלה, לצד החזרה למניות הנפט והגז בשל הביקוש העולה לאנרגיה זמינה, והריבאונד שחווה סקטור הפיננסים והבנקאות בפרט, הובילו את מדדי הבורסה המקומית להדביק את הפער על המדדים בארה"ב, שבשנת 2021 עשו בין חצי לשני שלישי ממה שמדדי הבורסה בתל אביב עשו.

זה בעיקר בשל היות המדדים המרכזיים בארה"ב מוטי טכנולוגיה - סקטור שהמשקולות שלו במדדים האמריקאיים גבוהים יותר מאשר במדדים המרכזיים בבורסה בתל אביב, וקרנו ירד בקרב משקיעי הבורסות ב-2021 לעומת שנת 2020, בעוד המדדים המרכזיים בישראל מוטי נדל"ן ופיננסים, אשר מהווים משקל משמעותי במדדים, ועלו בחדות בשנת 2021, לאחר שחוו ירידות חדות בשנת 2020.

אבל ברור שההייפ מתישהו ייגמר. בדיוק כפי שהיה בעבר הייפ על מניות הטכנולוגיה, והייפ על חברות הארנק (ספאקים)".

עו"ד אילן גרזי. תומר יעקבסון,
עו"ד אילן גרזי, שותף בכיר וראש מחלקת שוק ההון במשרד עורכי הדין פרל כהן צדוק לצר ברץ/תומר יעקבסון

הערכה אופטימית: הגיאות תימשך

יש גם כאלו השומרים על אופטימיות ביחס לבורסה המקומית וסבורים כי שנת 2022 תמשיך את המגמה שהתחילה בשנת 2021 בשוק ההון הישראלי.

עו"ד אילן גרזי, שותף בכיר וראש מחלקת שוק ההון במשרד עורכי הדין פרל כהן צדוק לצר ברץ: "זה נכון שהמגמה עימה התחילה שנת 2022 הייתה של תיקונים במחיר המניות, והעלתה מעלה חלק מאלה שירדו בקורונה, והורידה מטה חלק מאלה שעלו בזמן המגיפה.

ואין גם ספק שה'תיקון' שחוו לאחרונה מניות הטכנולוגיה הנסחרות בארה"ב, ביניהן גם מניות החברות הישראליות כדוגמת 'למונייד' ו'וויקס', השפיע גם על ביצועי החברות בבורסה בת"א.

אך יחד עם זאת, החברות שהציגו הבטחות מגובות במספרים, ולא ניסו לרכב על גל הנפקות הקורונה, זכו לאמון המשקיעים ומניותיהן הגיעו לשוויים משמעותיים לאחר ההנפקה. ניתן לציין בהיבט זה מספר חברות וביניהן 'טראקנט', 'נור אינק', ושותפות המו"פ 'ביומיט פודטק', שהציגו תשואות של עשרות אחוזים מאז הונפקו.

ייתכן שלא נזכה לראות בשנת 2022 מבול הנפקות עם 99 חברות חדשות, בדומה לשנה החולפת, אולם קשה לחלוק על הקביעה כי בשנת 2021 הבורסה בת"א סוף סוף קנתה לעצמה מעמד מרכזי במשק הישראלי.

מעמד שמוביל להערכה, כי השנה ניתן יהיה לצפות להצטרפות מספר חברות לא מבוטל, משלל סקטורים מגוונים, מסורתיים וחדשים, למאבק על אמון המשקיעים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully