וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טייק איט איזי: ממחלקת עסקים לפשיטת רגל - ובחזרה

טליה לוין

עודכן לאחרונה: 4.3.2022 / 7:38

סיפור עלייתו, נפילתו ושובו לחיים של איזי רוזוב, מי שהיה איש עסקים מצליח ואיבד את כל הונו, היו לקח לא רע לכל מנהל בכיר. איך נפל בתחילת שנות ה-90, איך מצא את הכוחות לחזור ומה הוא חושב, ממרחק השנים, על היזמים הצעירים שעושים מיליארדים

הוא שימש במשך שנים המנכ"ל של גיבור סברינה והיה אחד הטייקונים הגדולים של ישראל בשנות השמונים, אלא שאז, עם הסתבכות עסקית לא פשוטה - כשהיה יבואן BMW - מצא את עצמו איזי רוזוב (78) יורד מנכסיו, עם אישה וארבעה ילדים, דירה שכורה בגבעתיים וחשבון במכולת שאחותו נאלצה לפתוח לו.

"הגעתי למקומות הכי נמוכים, ונכון שאם היית שואלת אותי אז,לפני ארבעים שנה איך אני מתמודד, זה לא היה קל, לא הייתי אופטימי ונטול חרדות אבל זה היופי בפרספקטיבה".

אני פוגשת אותו בבית קפה במרכז תל אביב, העיר בה גדל "בגורדון 83, ממש ליד גן הדסה". מזה שנים שהוא חי ליד בנותיו בחיפה אבל מספר שליבו בתל אביב. "יש שתי ערים שאני הכי אוהב בעולם, אחת מהן ניו יורק, שלא הייתי חכם לאהוב אותה מספיק כשהייתי סטודנט ב NYU והשנייה היא תל אביב. אני תושב תל אביב שבמקרה חי בחיפה".

.

איזי רוזוב 2. באדיבות המצולמים
הנפילה הגדולה הגיעה ב-1990: ממי שרגיל לטוס לניו יורק בקונקורד, הוא הפך למי שאין לו כסף לקנות חלב במכולת/באדיבות המצולמים

הסיבה לפגישה הייתה פוסט ויראלי שפרסם רוזוב ברשתות החברתיות בו הוא מגולל בכמה נקודות את סיפור חייו ובשורה התחתונה עם ההבנה שכיום, אחרי כל מה שעבר, כולל פשיטת הרגל האכזרית ומחלת הסרטן הוא האיש הכי שמח בעולם. כיום אחרי שלמד אימון אישי ועסקי "בגיל 76, בקריירה שלישית" הוא מרצה בפני אנשי עסקים וחברות, ובעיקר מלמד שכסף אמנם חשוב בחיים, אבל הוא לא הכל.

רוזוב היה מנהל בכיר, חבר מועצת מנהלים בחברות גדולות, שימש כמנכ"ל גיבור סברינה, היה יבואן BMW בישראל, שימש כנהג מרוצים חובב ואף הקים את ירחון הרכב "אוטו". הוא נולד למשפחת תעשיינים ידועה ומוערכת מדור המייסדים של ישראל, דור הנפילים של התעשייה הישראלית. גיבור סברינה, עסק משפחתי, שעל אף חוסר הרצון המובהק של רוזוב להיכנס אליו, לא ממש היתה לו ברירה.

"ידעתי שאבא שלי ממשיך את העסקים הללו ומצפה שתהיה לזה המשכיות. בשנת 1960 אבי הקים את סברינה ששמה הגיע בעצם מהמילה צבר, רק מעודנת יותר. גיבור באה מאוחר יותר בשנת 1967. גדלתי בבית לא רק של תעשיינים אלא גם של חלוצים. אבא ואמא באו משני אזורים שונים בפולין. הם נפגשו במסגרת מחתרת הכשרה לחיי קיבוץ בישראל, היינו משפחה ציונית חלוצית, וקבלנו את זה מהבית".

כשאתה גדל בבית של יזמים זה בהכרח משפיע על הבחירות שלך בחיים?
"כשהחלה מלחמת העולם הוריי ברחו לרוסיה והגיעו עד לפאתי סיביר, שם אני נולדתי. ואבא חיפש עבודה. הוא שמע שמחפשים אגרונום אבל לא ממש ידע מה זה, אז הוא שיקר שהוא אגרונום ופשוט למד תוך כדי תנועה. וזו היתה היזמות הראשונה שלו שבעצם היתה משהו שטבוע בו, יצר הישרדותי מאד יצירתי".

את גיבור סברינה הוא עזב ומכר חלק ממניותיו ויצא לעסקים עצמאיים, האהבה העצומה שלו להגה הביאה אותו להיות היבואן הרשמי של BMW בישראל, "החברה החליפה טכנולוגיה ולנו החלו להיות המון בעיות טכניות. באיזה שהוא שלב המכירות נעצרו לחלוטין ונכנסנו למשבר. היו לנו הרבה השקעות. אז הורדנו מחירים בטירוף והתחלנו לפרסם בטירוף - וזו הנוסחה להפסד כסף".

איזי רוזוב בימי המרוצים 1985. באדיבות המצולמים
רוזוב מאחורי ההגה על מסלול המירוצים (1985). אהבתו לנהיגה הפכה אותו ליבואן BMW לישראל/באדיבות המצולמים

הנפילה הגדולה

בדיעבד, היית עושה משהו אחרת?
"לכל אירוע יש את הטריגר ואת התגובה. יכול להיות שמנהל אחר היה מגיב אחרת, אבל במבחן התוצאה ניהול המשבר שלנו היה לא טוב ואני לוקח את זה על עצמי, לא אכלו לי ושתו לי, זו אחריות שלי לא קרה לי שום דבר בחיים שלא עשיתי בעצמי".

הנפילה הגדולה הגיעה בחודש פברואר 1990, בבוקר הוא עוד היה האיש שטס במחלקות ראשונות ובקונקורד. שמסוק לוקח אותו לגג של מלון בניו יורק וכשהוא יורד מלימוזינה ואנשים אומרים לו "בוקר טוב מר רוזוב", ובערב הוא אביון מוחלט שאין לו אפילו כסף לקנות חלב במכולת.

השאלה שמעניינת אנשים בתחום העסקים , היא איך מתאוששים מכזה דבר?
"קודם כל זה גיהינום, הייתי מתחת לגיהינום. והייתה תקופה קשה של אכילה רגשית, וחרדות פרנסה, ובשלב מסוים הייתי כל כך עסוק בהסדרה מול נושים שאפילו לא יכולתי לעבוד. אז שכבתי על הספה בסלון וצפיתי בלופ בסרט 'טופ גאן' עם טום קרוז.

זה אמנם נשמע מגוחך, אבל יש שם סצנה שהוא נכנס למשבר, מתגבר ומנצח, וזה דיבר אליי. ראיתי את הסרט לפחות שבעים פעם, אם כי הבנות שלי טוענות שזה הרבה יותר. הלכתי לטיפול, התחזקתי והבנתי שמהמשבר הזה אין אלא לצאת. בסופו של דבר לא איבדתי חלילה ילד, או איבר בגוף, איבדתי כסף ועד כמה שזה כואב מאד, צריך לדעת להתייחס לזה בפרופורציות".


ואתה ממציא את עצמך מחדש?
לא יודע אם זה להמציא מחדש. זה יצר הישרדות. בגיל 13 שלחו אותי לאנגליה לפנימייה, ואני מגיע לבד לאנגליה לארץ זרה שאני לא מכיר בה אף אחד ולא יודע מילה באנגלית. היום יש לי שתי נכדות בגיל הזה שאני יודע שהן עולות על אוטובוס לבד אני מתחלחל, ואני נסעתי בגיל הזה לבד לאנגליה. וזה היה משבר, המשבר הגדול והראשון שלי. שלושה חודשים וחצי הוא נמשך, בהם לא הפסקתי לבכות. הסיבה ששלחו אותי לפנימייה היתה שלא קיבלו אותי לתיכון בארץ בגלל ציונים גרועים, אז ההורים אמרו שלפחות ילמד שפה ונימוסים. בזה הם הצליחו. אז זה כנראה טבוע בי מאז".

איזי רוזוב 4. באדיבות המצולמים
התגבר על הקריסה באמצעות "טופ גאן" (אהבה בשחקים) עם טום קרוז/באדיבות המצולמים

הקריירה השנייה

את הקריירה השניה שלו הוא התחיל כיועץ למערכות מידע SAP בגיל 54. "כשהייתי עשיר אהבתי מאד טכנולוגיה והייתי בין הבודדים בארץ שהיה לו את המחשב הראשון של אפל שיצא. תמיד היתה לי האהבה הזו" הוא מספר, "לכן זה היה טבעי שאני אכנס לתחום. מה גם שבגיל הזה הבנתי שאיש לא יעסיק אותי אחרי גיל הפנסיה, ורציתי לנצל את כישוריי הטכנולוגים המתקדמים, ואת היכולות שלי כדי לעשות משהו שאני יוכל לעבוד בו גם בגיל שבעים".

בשנת 2018 אחרי שחלה בסרטן החליט שהגיע הזמן לעשות שינוי נוסף. "כשיש לך סרטן אתה לא רגוע, נתקלתי במקרה בקואצ'ינג בגוגל וחשבתי שאולי זה יעזור לי להעצים את עצמי ולהחלים, וכך הגעתי לתחום שנדמה שנתפר ממש למידותיי". בימים אלה רוזוב מרצה והיומן שלו מלא, את האנרגיה הבלתי נדלית של נהג המרוצים ואיש העסקים החכם אי אפשר לכמת גם לא בגיל 78.

אפשר לומר שהקדמת את זמנך בעידן הסטארטאפ, כי מה שאתה עושה כל החיים זו יזמות הארד קור. מה אתה חושב על דור המיליונרים הצעירים בסטארט אפ כיום?
"זה נהדר. וצריך להבדיל בין שתי תופעות, בין הסלבס שמרוויחים הון תופעות ואו מפסידים את הכסף מהר ולא יודעים מה לעשות איתו או סתם מישהו שמרוויח שמונים מיליון ומבזבז הכל אחרי כמה חודשים. לבין אנשי העסקים היזמים הצעירים, שעוברים מאקזיט לאקזיט וזה נפלא בעיני.

אז כל עוד לוקחים את החיים בפרופורציות, ואני לא אומר לא להנות, אני בעצמי הייתי נהג מרוצים וטסתי בכל העולם, אבל צריך לדעת לא לפספס את הדברים החשובים בחיים. למשל את הילד שלך שמדבר או הולך בפעם הראשונה.

יש עקרון שאני סופר מאמין בו שקוראים לו 888, 8 שעות עבודה, 8 שעות שינה ו 8 שעות פנאי. זה האידיאל ואני לשמחתי הצלחתי ליישם אותו ברוב חיי, אני ראיתי את הילדים שלי הולכים בפעם הראשונה, וגם ניהלתי עסקים. וגם היום אני רוקד עם הנכדה שלי ואני האיש הכי מאושר בעולם".


מבין את זה. ויש דברים שקשה לי לתפוס את העולם החדש, למרות שאני שוחה בו באופן יחסי"

איזי רוזוב 5. באדיבות המצולמים
נוהג בשברולט ספארק, אבל מתייחס אליה כמו אל פורשה/באדיבות המצולמים

הנכס העיקרי: העובדים

רוזוב מדבר על שוק העבודה ומתייחס למשאב החשוב ביותר שקיים - עובדים "עובדים הם הנכס הכי חשוב לעסק" הוא מסביר.

זה לא מובן מאליו
"נכון, אבל היום מתחיל להיות מובן מאליו. אנחנו רואים את כל ההייטק, מתחילים לתמרץ וזה מגיע מתוך צורך. למדתי את זה מאבי שאמר לי תמיד כשאתה קם בבוקר ומגיע למשרד, אתה נכנס דרך אולמות הייצור, אתה מדבר איתם, אתה צוחק איתם וזה מה שעשיתי. מהחנייה למשרד היה תמיד עניין של שלושת רבעי שעה שעה.

הכרתי את כל העובדים. ובסוף מקבלים את זה בריבית דריבית". רוזוב מספר שלקראת הקריסה של BMW הוא היה אוסף מידי שבוע 100 עובדים בכל פעם ומספר להם בשקיפות על המצב. "אמרתי להם כמה פעמים, לכו תמצאו עבודה, כי אני לא בטוח שאוכל לשלם לכם בחודש הקרוב. אבל שבוע אחרי שבוע הם אמרו לי: איזי, אנחנו לא עוזבים אותך במצב כזה".

גוגל עושה את זה טוב
"פעם אמרו לי, אה אבל זה לא חכמה כי גוגל היא חברה גדולה. אבל בימים אלה אני קורא ספר ומבין שגוגל גדולים כי הם היו מתנהגים ככה עוד לפני שהם היו גדולים. זו היתה הפילוסופיה שלהם כשהם עוד היו ארבעה איש. ואני חשבתי שידעתי הרבה על יחסי אנוש, אבל אני תמיד מבין שיש לי עוד מה ללמוד".

כמי שמגיע מהתעשייה הקלאסית, אתה לא מוצא איזו תלישות אולי חוסר שורשים בתעשייה המהירה של עידן הסטארטאפ?
"ממש לא. אני חושב שבחיים צריך להתקדם עם הדור ועם התקופה ומי שלא משכיל לעשות זאת נשאר מאחור. לפעמים אנחנו מנסים להיות יותר מידי פילוסופיים. אז אלה החיים וצריך לדעת להשתנות איתם".

סתם מתוך סקרנות, במה את נוהג היום?
"שברולט ספארק אבל רק מטעמי נוחות וגודל. כשאני נוסע בה אני מתייחס אליה כאילו היא פורשה".

הילדים שלך, חלקם עושים עסקים ומתעסקים ביזמות מעבר לים. הם מבקשים ממך עצות?
"הילדים לא מבקשים עצות, הם חושבים שהם יודעים יותר טוב וכנראה שהם צודקים. הבן יזם וחי בלונדון, ואחד הדברים שעדיין לא הצלחתי להפנים זה את השוק החדש. בכלכלה הישנה אני יודע שכשחברה מרוויחה המניה עולה, וכשחברה מפסידה המניה יורדת.

הבן שלי מסביר לי שכשסטארט אפ מפתח מוצר, הדבר הכי גרוע זה להגיע למוצר, כי כל עוד יש ציפייה המנייה עולה. אני עדיין לא מבין את זה. ויש דברים שקשה לי לתפוס את העולם החדש, למרות שאני שוחה בו באופן יחסי".

היריאון המלא עם איזי רוזוב, מתפרסם גם במוסף "עסקים" של מעריב, 4.3

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully