וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה בישראל: מייצרים חשמל ירוק בין מכלי נפט

עודכן לאחרונה: 10.3.2022 / 15:49

תשתיות אנרגיה ואנרג'יקס חנכו שדה סולארי לייצור חשמל ירוק לאזרחי ישראל באמצעות קרקע דו שימושית. שרת האנרגיה: "אמשיך להיאבק מדי יום כדי להסיר את החסמים העומדים בפני היזמים ולאפשר גיוון תמהיל מקורות האנרגיה ההכרחי לשמירה על הבטחון האנרגטי של ישראל"

חברת תשתיות אנרגיה (לשעבר תש"ן) וחברת אנרג'יקס חנכו היום (ה', 10.3.22) שדה סולארי לייצור חשמל ירוק לאזרחי ישראל, במתקן האשל של חברת תשתיות אנרגיה, הממוקם צפונית לבאר שבע.
בטקס השתתפו: שרת האנרגיה, קארין אלהרר, יו"ר דירקטוריון תשתיות אנרגיה, משה קלצ'ין, מנכ"ל תשתיות אנרגיה, ערן חיימוביץ, יו"ר דירקטוריון אנרג'יקס, נתן חץ, מנכ"ל אנרג'יקס, אסי לוינגר, ראש מועצה אזורית בני שמעון, ניר זמיר ואורחים נוספים.

במסגרת המיזם החדשני, יוקמו שני מתקנים פוטו-וולטאיים במתח גבוה, בהספק של 16.5 מגה וואט ו-7.5 מגה וואט, על פני שטח של מאות דונמים, אחד במתקן האשל והשני במתקן אפרת של תשתיות אנרגיה. המדובר במיזם ראשון מסוגו בישראל, פרי שיתוף פעולה ארוך שנים של תשתיות אנרגיה ואנרג'יקס, המספק חשמל ירוק, נקי וידידותי לסביבה לטובת אזרחי מדינת ישראל, תוך ניצול של קרקע שאיננה שמישה לצרכים אחרים.

החשמל שייוצר במתקנים יועבר לרשת ההולכה הארצית ויסופק לאזרחי ישראל. לצד זאת, יאפשר המיזם המשך רציפות תפעולית של מתקן אנרגיה אסטרטגי.

מתקן האשל הוקם בשנות ה-70 במטרה לאחסן מוצרי דלק ולשנעם אל צרכני דלק בדרום הארץ, בהם תחנת טורבו-גז של חברת החשמל ברמת חובב.

חנוכת שדה סולרי 2. מישל אמזלג,
ישן וחדש: מיכלי אכסון נפט והמתקנים הפוטו-וולטאים במתחם האשל, צפונית לבאר שבע/מישל אמזלג

שרת האנרגיה, קארין אלהרר: "פרויקט המגיע אל קו הסיום ויפיק בקרוב 16.5 מגה וואט של חשמל נקי הוא אירוע חגיגי, בייחוד בהתחשב בקשיים הרבים עמם מתמודדים יזמי אנרגיה מתחדשת. רק השבוע הגיע הנתון שחשף שגם בשנת 2021 לא עמדנו ביעד האנרגיות המתחדשות, אבל הוכיח שהמאמץ היומימי להסרת החסמים - ברשת, בקרקע, בוועדות התכנון משתלם.

כך במחצית השניה של 2021, עת כניסתי לתפקיד שרת האנרגיה, הצלחנו להכפיל את החיבורים של מתקני אנרגיות מתחדשות לרשת החשמל. אני "אמשיך להאבק מדי יום כדי להסיר את החסמים העומדים בפני היזמים ולאפשר גיוון תמהיל מקורות האנרגיה ההכרחי לשמירה על הבטחון האנרגטי של ישראל".

יו"ר תשתיות אנרגיה, משה קלצ'ין: "לפני שש שנים הגעתי לכאן לראשונה, והבנתי שזו הזדמנות מצוינת ומטרה נעלה להקים כאן חווה סולארית, שתסייע במשבר גזי החממה ותעזור לשפר את איכות החיים והסביבה ולהצטרף למאמץ של המדינה לעמידה ביעדים הבינלאומיים. מדובר במיזם פורץ דרך וחדשני, המהווה צעד ראשון של תשתיות אנרגיה ביישום יעדי הממשלה למעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות. המהלך יצעיד קדימה את משק האנרגיה הישראלי לעתיד ירוק יותר עבור אזרחי ישראל".

מנכ"ל תשתיות אנרגיה, ערן חיימוביץ': "הקמת השדה הסולארי באשל מהווה פריצת דרך מבחינת השימוש הכפול בשטחי המתקן. תשתיות אנרגיה, הנה שותפה מלאה לדרך האנרגטית של מדינת ישראל ולהגשמת יעדי הממשלה לאפס פלטות פחמן עד 2050, באמצעות ביצוע והקמת פרויקטי אנרגיה אשר יבטיחו את הרציפות האנרגטית תוך שמירה מרבית על ערכי הסביבה והקיימות".

מנכ"ל חברת אנרג'יקס, אסי לוינגר: "הקמת המתקנים הסולאריים ע"י אנרג'יקס בשטחי חברת תשתיות אנרגיה מהווה שיתוף פעולה חלוצי בין שתי החברות. מתקן זה הוא למעשה המתקן הסולארי הראשון בחוות דלק ומראה על האפשרות היצירתית של ניצול דו שימושי של קרקע, בדומה אגב, למי שמכיר, מה שעשינו בפרויקט שלנו בנאות חובב, אשר קם על אדמות רעילות במועצה אזורית נאות חובב. הקמת מתקנים סולאריים בשטחי חברת תשתיות אנרגיה מנצלת באופן אופטימלי את הקרקע."

חנוכת שדה סולרי. מישל אמזלג,
שרת אנרגיה קארין אלהרר בטקס חנוכת המתקן החדש/מישל אמזלג

תשתיות אנרגיה (לשעבר תש"ן) הוקמה בשנת 1959.
חברת תשתיות אנרגיה מהווה זרוע ביצוע של מדינת ישראל לקיום רציפות וביטחון אנרגטי בשגרה ובחירום. עיקר פעילות החברה מתמקדת באספקת צורכי משק האנרגיה, לרבות פריקה, אחסון וטעינה של נפט גולמי ותזקיקים, ניפוק מוצרי דלק לחברות השיווק והזרמת תזקיקים ברשת הולכה תת קרקעית ארצית. החברה פועלת להגשמת יעדי משרד האנרגיה ומדינת ישראל לקראת משק מאופס פחמן בשנת 2050. לשם כך, משקיעה החברה בפיתוח טכנולוגית העתיד לייצור, אגירה והולכת אנרגיה מאופסת חתימת פחמן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully