וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עבודה זמנית? באו לחמישה חודשים, נשארו 15 שנה

אילנה שטוטלנד

עודכן לאחרונה: 19.3.2022 / 11:50

האם משרה זמנית היא ההפך מקריירה? לא ממש, לפחות על פי הסיפורים של מי שהחליפו עובדים שיצאו לחופשת לידה, באו לשלושה חודשים ונשארו שנים. מסתבר שלפעמים עבודה זמנית יכולה להפוך לדבר הכי קבוע בחיים

"המשק נמצא עכשיו בצמיחה. העסקים והחברות מגייסות בטירוף. חברות שאולי הצטמצמו בקורונה מתרחבות בחזרה, יש גם תחומים שהביקוש אליהם גדל בעקבות המגפה", אומרת יעל פרימק, מנהלת מקצועית אגף לקוחות פרטיים, אולג'ובס.

"אצלנו יש כעת מספר שיא של כ-42 אלף משרות פנויות. זה גידול מטורף, כמעט פי שניים לעומת תקופות מקבילות לפני שנה ושנתיים, מאז שהחלה הקורונה. עכשיו זו הזדמנות למחפשי העבודה וגם לכאלה שכן עובדים אבל רוצים אולי לשנות או להשתדרג".

בין המשרות הרבות המוצעות ישנן מעל 550 משרות זמניות, כאשר 300 מתוכן הן משרות להחלפה בחופשת לידה, "ביניהן משרות בתחום האדמיניסטרציה, הנהלת חשבונות ותחום הגיוס. יש גם משרות ניהול, אבל בהיקף יותר נמוך", אומרת פרימק ומציינת שפעמים רבות מחפשי עבודה נוטים לוותר מראש על משרות המוגדרות זמניות, אך לא תמיד מדובר בצעד חכם.

יעל פרימק All Jobs. אילן בשור, דוברות הכנסת
יעל פרימק, מנהלת מקצועית אגף לקוחות פרטיים, אולג'ובס/דוברות הכנסת, אילן בשור

"במשך השנים הסוגיה האם כדאי להגיש מועמדות למשרה שהיא החלפה לחופשת לידה, עולה מצד מחפשי עבודה. הם מעלים זאת כשאלה. אנשים מתלבטים האם כדאי לפנות בכלל למשרה כזאת", היא אומרת.

מה דעתך בנושא?

"קודם כל, זה עניין של היצע וביקוש. אם את מחפשת עבודה ופתוחים בפניך הרבה תפקידים, כי אולי יש לך תפקיד מבוקש, ניסיון רב והשכלה מתאימה, אז למה לך לחפש תפקיד זמני? אלא אם כן מדובר במשרה מאוד אטרקטיבית. אבל רוב האנשים לא אוהבים עוד פעם לחפש עבודה, עוד פעם להיות בסיטואציות זמניות, ובצדק. למרות זאת, העצה שלי היא לבחון את המשרה הזמנית לגופה בהתאם להזדמנות שלה עבורך".

למה הכוונה?

"זה מאוד אינדיבידואלי למקום האישי שבו מחפש עבודה נמצא מבחינת הקריירה שלו. לפעמים משרה זמנית יכולה להיות נקודת התקדמות עבורך. אם למשל המשרה הזמנית היא הזדמנות מבחינת תפקיד, עניין, תנאים, שעות עבודה, אז צריך לזכור שזמני הרבה פעמים הופך להיות קבוע. כשמישהי יוצאת לחופשת לידה, אף פעם גם אי אפשר לדעת מה קורה הלאה. כמו כן, ארגון בחצי שנה יכול להתרחב, תקנים יכולים לגדול".

משרה זמנית, מוסיפה פרימק, זו גם הזדמנות טובה עבור מי שנמצא רק בתחילת הקריירה. "קשה למצוא תפקיד ראשון ללא ניסיון כלל, וזו דרך טובה לצבור ניסיון, שיהיה אפשר לרשום אותו בקורות חיים", היא אומרת. "כמו כן, לפעמים החברה שמגייסת להחלפה לחופשת לידה תנמיך את הדרישות כי היא יודעת מראש שהיא מגייסת לתפקיד 'בעייתי'. לפעמים גם השכר יכול להיות יותר מפתה כשמדובר במשהו זמני. כלומר, החלפה לחופשת לידה גם יכולה להיות הזדמנות וקפיצה בקריירה של מי שמחפש עבודה".

מזל אוחנה, מנהלת חשבונות ראשית של סאני תקשורת. סאני תקשורת, דוברות הכנסת
מזל אוחנה, מנהלת חשבונות ראשית של סאני תקשורת/דוברות הכנסת, סאני תקשורת

טיפת מזל

עבור מזל אוחנה, שהחלה את דרכה בחברת סאני תקשורת כמחליפה לחופשת לידה של מנהלת חשבונות לתקופה של שלושה חודשים, הצעד הזה בהחלט השתלם. מאז היא עובדת בארגון כבר 12 שנה והיום משמשת כמנהלת חשבונות ראשית של החברה.

"בזמנו החלטתי להגיש מועמדות למשרה הזמנית אחרי שסיימתי עבודה של 18 שנים כמנהלת משרד של רואי חשבון, וגם אחרי חופשת לידה שהסתיימה", היא מספרת. "התחלתי לחפש עבודה, אבל לא בטירוף שהייתי בו קודם. חיפשתי להיות מנהלת חשבונות מהשורה, וראיתי מודעה. החלטתי לתת לזה צ'אנס, כי הרבה פעמים זמני בסופו של דבר הופך להכי קבוע".

זה אכן קרה כך.

"הגעתי לחברה, התחלתי לעבוד. אני לא יודעת לתת חצי קלאץ', אני נותנת את כל כולי. המנהל שקיבל אותי הבין מהר מאוד שיש פוטנציאל. אחרי שהסתיימו שלושת החודשים שהייתי אמורה לעבוד בהם, שאלתי את המנהל אם אני נשארת או הולכת.

הוא אמר לי: 'מה פתאום הולכת, את נשארת'. הייתה מנהלת חשבונות שעזבה באותה תקופה, נכנסתי במקומה והדרך לניהול חשבונות כללי הייתה מאוד קצרה. למרות שבהתחלה לא תכננתי להיכנס שוב פעם לכל המאסה של העבודה, זה קרה. אני מאושרת, התאהבתי במקום, המקום התאהב בי ואני מרגישה על גג העולם".

מניסיונה האישי, אוחנה ממליצה לא לפסול מראש משרות זמניות. "זה כמובן תלוי גם בחברה שנכנסים לעבוד בה", היא אומרת. "אני הרגשתי בת בית מהשבוע הראשון. כמו כן, אם העובד מאמין בעצמו, אז אני מאמינה שבצד השני יהיה מישהו שיראה זאת".

ורד סבג, מנהלת הדרכה ופיתוח ארגוני  NESS. רונה טפר,
ורד סבג, מנהלת הדרכה ופיתוח ארגוני בחברת NESS/רונה טפר

גם ורד סבג, מנהלת הדרכה ופיתוח ארגוני בחברת NESS, הגיעה לחברה לפני כ-16 שנים, כמחליפה של אחת המזכירות שיצאה לחופשת לידה. "בדיוק סיימתי לימודי תואר במדעי החברה באוניברסיטת בר אילן וחיפשתי עבודה", היא מספרת. "מאוד רציתי להשתלב בחברה גדולה ויציבה. דרך חברת כוח אדם הציעו לי להחליף מזכירה שיצאה לחופשת לידה לשלושה חודשים.

הסכמתי, כי לא היה לי אז ניסיון תעסוקתי בשום דבר וראיתי בזה איזשהו פתח. גם לא חשבתי אז יותר מדי קדימה, אמרתי 'נתחיל ונראה מה יהיה'".

גם כשהעובדת שאותה החליפה חזרה לעבודה, סבג עדיין המשיכה לעבוד בחברה. "בהתחלה עבדנו ביחד, הייתי חמש שנים בתפקידים תפעוליים", היא מתארת. "אחר כך היה מכרז פנימי בחברה והגשתי מועמדות לתפקיד של רכזת הדרכה בעודי בהיריון מתקדם. קיבלתי את התפקיד, יצאתי לחופשת לידה, וחזרתי לתפקיד. התחלתי כרכזת הדרכה וכיום אני מנהלת הדרכה".

יש איזשהו מתכון להפוך את הזמני לקבוע?

"לא תכננתי זאת, אבל עבדתי קשה. אלה לא דברים שקורים במקרה. היו הרבה מנהלים טובים שהאמיני בי, ראו את הפוטנציאל שיש לי ללמוד ולעסוק בתחום שלא עסקתי בו. עבדתי קשה והוכחתי את עצמי. אני מאוד ממליצה לנסות להגיש מועמדות גם למשרות זמניות. כשאת מתחילה מנקודה מסוימת, את לא יודעת לאן זה יכול להתגלגל.

אולי במקומות מצומצמים המשרה באמת תישאר זמנית לכמה חודשים. לכן צריך להבין את הפוטנציאל של הארגון. כשמדובר בחברה גדולה, שיש בה הרבה מאוד תחומי עשיה וגם מאמינים בה בקידום אנשים מבפנים, אז הפוטנציאל להישאר שם בסופו של דבר הוא גבוה".

ליאת טייטלבאום, מנהלת משאבי אנוש חטיבתית, מגדל ביטוח. באדיבות מגדל ביטוח,
ליאת טייטלבאום, מנהלת משאבי אנוש חטיבתית של מגדל/באדיבות מגדל ביטוח

אמי המח"טית

במרץ 2013 החלה ליאת טייטלבאום לעבוד כמחליפה לחופשת לידה של רכזת משאבי אנוש באחת החטיבות של חברת מגדל. כיום היא מנהלת משאבי אנוש חטיבתית של מגדל, האחראית על כ-1,500 עובדים. "הייתי אז אמא צעירה, אחרי חופשת לידה לשני ילדים קטנים. חיפשתי מקום עבודה שיהיה קרוב לבית מגוריי בפתח תקווה וגם שאוכל לשלב בין העבודה למשפחה", היא מספרת.

"שלחתי קורות חיים, התקבלתי והתחלתי. הסוגיה של זמני או קבוע פחות עמדה לנגד עיניי. הרי מי מחליט מה זה קבוע ומה זה לא? גם מי שמתקבל לעבודה קבועה כביכול, יכול למצוא עצמו אחרי כמה חודשים בחוץ בגלל כל מיני סיבות כמו חוסר התאמה לארגון וכדומה. לכן ברמה האישית זה לא הווה שיקול. ברגע שהסתיים החוזה הזמני, השתלבתי בתפקיד אחר במשאבי אנוש. ביקשו שאשאר, רציתי להישאר וגם התקדמתי".

בסוף אוקטובר 2021 הגיעה רוני בן ענת לחברת הסייבר ארמיס סקיוריטי להחליף לתקופת חופשת לידה עובדת שהייתה מגייסת טכנולוגית. "הייתי אז בין עבודות, ומישהי ממקום העבודה הקודם שלי פנתה אלי באופן יזום כדי להציע לי את העבודה הזו באופן זמני לשלושה חודשים", היא מספרת.
-התלבטת אם להיענות להצעה?

"מאוד התלבטתי, לא ידעתי אם לקחת את ההצעה או לא, אבל מצד שני גם קסמה לי העובדה שזה זמני. אמרתי לעצמי שאם לא יתאים, אז לא אצטרך להיתקע בעבודה הזאת. חשבתי בהתחלה שאתחיל לחפש עבודה קבועה תוך כדי העבודה הזמנית, אבל מהרגע שנכנסתי לחברה זה לא קרה אפילו לשנייה. ממש צללתי לתוך העבודה והאמנתי מאוד גם במוצר וגם באנשים. זו חברה שנמצאת בגיוס תמידי ובצמיחה מטורפת".

בסופו של דבר, בן ענת נשארה לעבודה בחברה והיום היא על תקן של מגייסת גלובאלית, שעובדת בעיקר עם אירופה ואסיה. "התאהבתי במקום, בסביבת העבודה", היא אומרת. "החוזה שלי היה מוגדר לשלושה חודשים עם אופציה להארכה. העובדת שהחלפתי אותה אמורה לחזור בערך עוד חודש. כבר תקופה קצרה יחסית אחרי שהתחלתי לעבוד, המנהלת שלי לקחה אותי לשיחה, אמרה שמאוד מרוצים מהעבודה שלי ושישמחו שאשאר שם באופן קבוע".

סוג של חלום שהתגשם.

"לא הופתעתי בטירוף, כי כבר מהתחלה הרגשתי מאוד מוערכת ואמרו לי שאני עושה עבודה טובה. אבל זה החמיא לי. תראי, אני לא חושבת שהייתי עוזבת עבודה שאני אוהבת בשביל עבודה זמנית, אבל לפעמים שווה ללכת על משהו זמני שנראה שווה. כמו כן, פעמים רבות משרות זמניות זו איזושהי דריסת רגל או צבירת ניסיון. עבודה זמנית גם מאפשרת לך להבין האם זה התחום שאת באמת רוצה לעסוק בו".

חולית בכרך, מנהלת משאבי אנוש וגיוס בסטרטאפ Noogata. מיכאל טומרקין,
חולית בכרך, מנהלת משאבי אנוש וגיוס בסטארט-אפ Noogata/מיכאל טומרקין

מניסיון ליוניקורן

"לא חיפשתי מראש תפקידים זמניים, אבל באיזשהו שלב הבנתי שאני קודם כל מחפשת תפקידים שמעניינים אותי, גם אם התפקיד מוגדר כהחלפה לחופשת לידה. ראיתי בזה הזדמנות", אומרת חולית בכרך, מנהלת משאבי אנוש וגיוס בסטארט-אפ Noogata.

במהלך העשור האחרון היא עבדה בשלושה תפקידים זמניים, בהם החליפה עובדות שיצאו לחופשת לידה. "היתרון המרכזי של משרה זמנית הוא שזה נותן תקופת זמן תחומה שמאפשרת לבחון את ההתאמה שלי לארגון ושל הארגון אלי", היא אומרת.

"בחלק מהמשרות הזמניות יש גם אופציה לבחון הישארות. וגם אם לא, גם אם אני יודעת שהתפקיד הוא למספר חודשים, חשבתי איפה אני יכולה לרכז את תחומי העניין שלי בפרק הזמן התחום הזה. תפקיד זמני גם יכול להיות תקופה של למידה, למרות שזה לא היה אחד השיקולים שלי".

התפקיד הזמני הראשון שעשתה שילב אדמיניסטרציה ומשאבי אנוש. בשני התפקידים הזמניים האחרים היא החליפה מנהלת משאבי אנוש. "ההחלפה של מנהלת משאבי אנוש בחברת Melio, שהפכה בסופו של דבר ליוניקורן, הובילה למשרה קבועה בתפקיד של מנהלת גיוס בשיא הצמיחה של החברה", מספרת בכרך. "כשהצטרפתי היינו כ- 25 עובדים. כשעזבתי את החברה לפני כמה חודשים, כבר היו מעל 250 עובדים רק בישראל. מאוד החמיא לי כשהציעו לי בזמנו להישאר. זו הדרך הכי טובה של הארגון להגיד 'אנחנו מרוצים ממה שאת עושה'".

בקיצור, מומלץ להתמודד למשרה זמנית?

"משרה זמנית היא הזדמנות מצוינת להתנסות בתפקידים שונים, לרכוש ניסיון, ידע מגוון. אם בסופו של דבר עובד זמני הופך לקבוע, המחויבות שלו לארגון נוסקת ויוצרת מוטיבציה לביצועים יוצאי דופן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully