וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צופים בשידורים פיראטיים ומשלמים באשראי? הנה משהו שכדאי לדעת

עודכן לאחרונה: 28.3.2022 / 13:01

משה אדרי, איש הקולנוע ויו"ר חברת Screen IL יחד עם יונייטד קינג, רשת, קשת, RGE ונגה תקשורת שיגרו מכתב התראה לחברות האשראי אמריקן אקספרס, ויזה, מאסטר קארד, ישראכרט ואחרות בגין מתן שירותי סליקה לאתרי צפייה פיראטיים ולא חוקיים המשדרים תוכן ישראלי גנוב

הצפייה הפיראטית היא נושא כאוב בקרב גופי התוכן בעולם, שמשקיעים ממון רב בהפקה של תכנים מקוריים, אך לא תמיד זוכים להינות מהרווחים.

עד כה, פעלו יוצרי התוכן והפלטפורמות שהשקיעו בו בעיקר בדרך של חינוך הציבור, עם שקופיות בתחילת ובסוף כל יצירה מקורית שקוראת לצופים שלא לתת את ידם לצריכה של תכנים פיראטיים, אבל עתה חל שינוי במדיניות, עת איש הקולנוע משה אדרי, מוביל את המאבק דרך מי שמעביר לגופים הפיראטים, על פי הנטען, את התשלום מהלקוחות הישראליים: חברות האשראי.

במכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים, מגוללים הגופים השונים החתומים עליו את טענותיהם:

• הנזק שנגרם לבעלי הזכויות מוערך בסך של למעלה מ-100 מיליון שקל.

• נגד האתרים הפיראטים, הוגשה גם תלונה במשטרת לונדון על ידי ה-MPAA (איגוד הסרטים של אמריקה) באירופה וכן תלונות ל-FBI ול-DOJ על הפרת זכויות יוצרים והלבנת הון.

• ישנו חשש כי חלק מכספי העסקאות משמשים גם למימון טרור או לפעילות אסורה אחרת כנגד מדינת ישראל ובכך עשויות חברות האשראי לסייע לגורמים עוינים במימון טרור ובפעילות כנגד מדינת ישראל.

רואות טלוויזיה. ShutterStock
עבר שלב חינוך הצופים להימנע מצפייה פיראטית, החל הקרב נגד חברות האשראי שמרוויחות בעקיפין מהתופעה/ShutterStock

ברקע הדברים מתברר כי ישנם לא מעט אתרי אינטרנט שפועלים בצורה לא חוקית (פיראטית) ומציעים תכני טלוויזיה ישראלים לצפייה ישירה, וזאת מבלי ששילמו דבר עבור רכישת זכויות שידור לבעלי הזכויות ותוך הפרה בוטה של זכויות יוצרים בתכנים המשודרים.

בין האתרים הפיראטים הבולטים ביותר כיום שמשדרים תכנים ישראליים בצפייה ישירה כאמור, מונים כותבי המכתב את האתרים: Israel.tv ,Israeli-tv.com, ו-Sdarot.tv.

לדבריהם, האתרים הפיראטיים מרהיבים עוז וגובים תשלום בדמות "דמי מנוי" של עשרות דולרים בחודש מכל משתמש בגין הצפייה בתכנים במסווה של שירות לגיטימי וגורפים רווחי עתק של עשרות מיליוני דולרים בשנה באופן בלתי חוקי ויוצרים הון שחור.

התשלום לאתרים הפיראטים מתבצע, בין היתר, באמצעות שירותי סליקה (ישירה או עקיפה) של כרטיסי האשראי מטעם תאגידי האשראי הבינלאומיים שאתם נציגיהם בישראל - והכוללים את מותגי האשראי:VISA, Mastercard ו-American Express.

האתרים הפיראטיים מציינים בגאווה וללא כל חשש שניתן לרכוש מנוי בעבור שירותיהם הבלתי חוקיים באמצעות כרטיסי אשראי של המותגים המובילים ויתרה מכך - הלוגו של מותגי האשראי מתנוסס בגאון באתרים הפיראטיים ללא כל מורא. בכך ניתנת למעשה גושפנקא מצד חברות האשראי לפעילותם הבלתי חוקית של האתרים הפיראטיים, ומכך גם ניתן ללמוד על התלות הגדולה והמוחלטת של האתרים הפיראטיים בחברות האשראי לצורך מתן השירותים הבלתי חוקי. מצב אבסורדי זה הוא בלתי נסבל, וחברות האשראי הן הנושאות העיקריות באחריות לו.

בהתאם לדין האמריקאי הפעלת האתרים הפיראטים העוסקים בהפצת תכנים המוגנים בזכויות יוצרים מהווה עבירה פדרלית, ואדם אשר מפר זכויות יוצרים במכוון ולמטרות רווח מסחרי עובר עבירה פלילית, שבצידה עונש של עד 5 שנות מאסר.

לטענת החתומים על המכתב, הרי שבאישור עסקאות התשלום לאתרים הפיראטים כאמור, חברות האשראי אף מהוות הלכה למעשה צד ישיר (ולא רק מסייע) לעבירות של האתרים הפיראטיים, וזאת משום שחברות האשראי גורפות בעצמן רווחים בלתי חוקיים בדמות העמלות הישירות והעקיפות שהן גובות בגין ביצוע עסקאות הסליקה בעבור הפצת אותו תוכן פיראטי.

מכיוון שפעילות האתרים הפיראטיים הינה על פניה בלתי חוקית (ועל כך יש כבר קביעה שיפוטית), הרי שהפעולות שנעשות לצורך הפקת רווחי הפעילות הן פעולות הקשורות בהלבנת הון. לכן חלה חובה על חברות האשראי שלא לאשר עסקאות בלתי חוקיות שכאלה, והחלטתן לאפשר עסקאות שכאלה הופכת את חברות האשראי לכאורה לשותפות לדבר עבירה.

היות שבעסקאות מול האתרים הפיראטיים מעורבים גם גופי סליקה שונים, חלקם ממדינות עוינות לישראל, יש חשש שחלק מכספי העסקאות משמשים גם למימון טרור או לפעילות אסורה אחרת כנגד מדינת ישראל. בכך עשויות חברות האשראי לסייע לגורמים עוינים במימון טרור ובפעילות כנגד מדינת ישראל.

הנזק שנגרם לבעלי הזכויות מהשימוש בתכני בעלי הזכויות שלא כדין במסגרת האתרים הפיראטיים, שימוש שכאמור נעשה בסיוע חברות האשראי, מוערך בסך של לפחות 100,000,000שקל.

ויש גם אלמנט של הפחדת הבכירים בחברות האשראי בישראל בתביעה אישית, כך על פי בעלי הזכויות: "לא למותר להדגיש כי יש לראות בחברי הנהלת חברות האשראי כאחראים באופן אישי לאמור במכתב זה ולנזקים שנגרמו".

כותבי המכתב מרחיבים עוד ומציינים כי בארה"ב ננקטו לאחרונה הליכים משפטיים על ידי חלק מבעלי הזכויות להפסקת פעילותם של האתרים הפיראטיים בארה"ב. לאור כך שהעומדים מאחורי הפעלת האתרים הפיראטיים הם גורמים עבריינים אנונימיים אשר קיים קושי לאתרם ולהמציא להם מסמכים בדרך המקובלת, אישר בית המשפט בארה"ב להמציא את כתבי התביעה והמסמכים המשפטיים באמצעות פנייה דרך אתרי האינטרנט הפיראטיים או באמצעות שליחת דוא"ל לכתובת המצוינת בהן, ולכן ספק אם גורמים אלה יתגוננו מפני התביעה, כך שבקרוב צפוי בית המשפט בארה"ב לקבל את התביעה בהעדר הגנה.

נגד האתרים הפיראטים, ובהם האתרים Israel.tv ו-Israeli-tv.com., הוגשה גם תלונה במשטרת לונדון על ידי ה-MPAA באירופה (איגוד הסרטים של אמריקה המאגד בעלי זכויות יוצרים ונלחם בשוק הפיראטי). בנוסף, בעלי הזכויות הגישו תלונות גם ל-FBI ול-DOJ (משרד המשפטים האמריקאי) על הפרת זכויות יוצרים והלבנת הון נגד מפעילי האתרים הפיראטיים.

יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה שבה העלי זכויות חוקיות לגבי תחום מסויים בישראל פועלים נגד חברות האשראי. כך למשל עשו בעבר גופי ההימורים החוקיים בישראל, מפעל הפיס (לוטו ועוד) והמועצה להסדר ההימורים בספורט (טוטו-ווינר), כאשר בעקבות פעילותם חדלו חברות האשראי לסלוק כרטיסי אשראי ששייכים לאזרחי ישראל בפלטפורמות ההימורים המקוונים.

משה אדרי ושלישיית מה קשור. רפי דלויה,
משה אדרי חוגג עם שלישיית "מה קשור" - נמאס לו ולבעלי זכויות אחרים על יצירה ישראלית מקורית, לראות איך פועלם נחמס בידי אתרים פיראטים/רפי דלויה

משה אדרי, איש הקולנוע ויו"ר חברת Screen IL: "בשם בעלי הזכויות בישראל, החלטנו לא לשבת עוד בחיבוק ידיים ולצאת למתקפה חסרת תקדים נגד ארגוני הפשע הפיראטיים שסוחרים ברחבי העולם בתכנים ישראליים בניגוד לחוק וגזלו לאורך השנים מאות מיליוני שקלים מהיוצרים הישראלים. אני מאמין כי צפייה ישירה באינטנרט היא בהחלט העתיד, אך יש לבצע זאת בצורה מוסדרת וחוקית שלא תפגע ביצירה הישראלית".

"חברות האשראי לא יכולות להסתתר תחת הטענה 'לא ידענו' או 'לא שמענו' או 'לא הבנו' שהאתרים הפיראטיים עוסקים בפעילות פלילית של הפרת זכויות יוצרים והלבנת הון. מדובר בפעילות פומבית שנעשית בריש גלי ברחבי האינטרנט, שנדונה בהליכים משפטיים פומביים בישראל ובעולם, ואשר יש בעניינה פרסומים רבים בכלי התקשורת המבהירים כי מדובר בפעילות עבריינית ובלתי חוקית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully